Campionatul European de handbal: Romania invinge dramatic Germania si incheie turneul pe locul 5

Vineri, 16 Decembrie 2016, ora 18:14
43266 citiri

Romania a invins vineri selectionata Germaniei, scor 23-22, in meciul pentru locul 5 la Campionatul European de handbal feminin. Golul victoriei a fost inscris cu trei secunde inainte de final de Cristina Zamfir, care s-a accidentat la aceasta faza.

Meciul a fost unul strans, cu cele doua echipe trecand pe rand in avantaj. Daca la pauza scorul a fost 11-11, cu cateva secunde inainte de final tabela arata 22-22.

Romania a avut chiar si trei goluri in fata, la inceputul partii a doua, insa Germania a revenit si a preluat conducerea. In minutul 57, scorul era 22-21 pentru adversarele noastre, insa romancele, fara Cristina Neagu si Paula Ungureanu, au reusit sa revina decisiv.

Eroina si golghetera Romaniei a fost Cristina Zamfir, care a marcat si golul victoriei, faza la care ea si portarul advers s-au accidentat, insa dupa cateva minute de spaima in randul jucatoarelor si al spectatorilor cele doua s-au ridicat, fara a fi ceva grav.

Denisa Dedu a prins iarasi o zi buna, in timp ce al treilea portar al nationalei, Iulia Dumanska, a aparat cele doua lovituri de la 7 metri pentru care a fost trimisa in teren.

La capitolul minusuri poate fi trecuta lipsa de concentrare din defensiva, de multe ori Germania inscriind imediat dupa ce a primit gol.

Romania incheie astfel pe locul 5 Campionatul European din Suedia, avand insa parte de adversari dificili atat in prima faza a grupelor, cat si in Grupa Principala.

Romania - Germania 23-22

60 - Eroina Romaniei din aceasta partida, Cristina Zamfir, a inscris golul victoriei cu trei secunde inaintea finalului, insa jucatoarea noastra s-a accidentat grav, lovindu-se cu umarul stang de bara portii Germaniei! Jucatoarele noastre s-a speriat!

60 - Laslo egaleaza la 22! Antrenorul germancelor a cerut time-out. Mai sunt 30 de secunde, cu Germania in atac.

57 - Germania revine in avantaj, cu mai putin de 4 minute inainte de finalul celor 60 de minute de joc.

55 - Chiper reuseste sa egaleze la 21.

54 - Dumanska apara a doua lovitura de la 7 metri! Ambros Martin, selectionerul Romaniei, cere time-out.

51 - Germania preia din nou conducerea, iar golul vine tot dintr-o lovitura de la 7 metri.

49 - Iulia Dumanska apara lovitura de la 7 metri a Germaniei! Interventie foarte buna a debutantei de 20 de ani, originara din Ucraina.

48 - Nu reusim sa ne distantam mai mult, iar romancele sunt iarasi egalate. Se merge umar la umar in aceasta repriza a doua.

47 - Chiper a readus echipa noastra in avantaj, din lovitura de la 7 metri.

46 - Pintea marcheaza pentru a treia oara, insa pe contraatac adversarele obtin aruncare de la 7 metri, iar germancele egaleaza din nou!

44 - Romania rezista atacurilor germane si conducem din nou la un gol distanta, insa Germania egaleaza imediat.

42 - Geiger inscrie pentru echipa noastra, insa din nou luam gol imediat pe contraatac! 17-17 este scorul.

41 - Din nou 7 metri pentru Romania. Udristioiu rateaza de data aceasta.

39 - Udristioiu a inscris din lovitura de la 7 metri si a readus nationala noastra in avantaj!

37 - E si randul Germaniei sa aiba trei goluri consecutive marcate, egaland la 15.

36 - Germancele se apropie la doar un gol, relaxare in defensiva noastra.

35 - Romania conduce cu trei goluri avans, pentru prima oara in aceasta partida, dupa inca un gol inscris de Szucs!

34 - Al treilea gol consecutiv pentru Romania, prin Udristioiu!

33 - Szucs ne duce pentru prima oara in avantaj in aceasta parte a doua a jocului.

32 - Pintea reuseste sa egaleze la 12.

31 - Germania inscrie pentru prima oara in aceasta repriza.

A inceput repriza a doua!

-------------------------------------

Pauza! Scorul este egal, 11-11, in meciul contand pentru locul 5 la Campionatul European din Suedia

30 - Madalina Zamfirescu ne aduce din nou in avantaj! Conducem cu 11-10.

29 - Chiper egaleaza la 10, iar la faza urmatoare o jucatoare din Germania trimite mingea in bara transversala.

28 - Jucatoarele noastre sunt neatente in defensiva si permit adversarelor sa revina in avantaj. Romania primeste insa lovitura de la 7 metri la faza urmatoare.

27 - Zamfir este insa intr-o zi mare, reusind inca un gol, al saselea in aceasta partida!

27 - Romania este din nou condusa pe tabela de amarcaj.

26 - Germania egaleaza la 8.

25 - Iuganu ne-a readus in avantaj, dar la faza urmatoare s-a dat lovitura de la 7 metri pentru Germania.

23 - Zamfir inscrie din nou, dar adversarele noastre dau gol pe contraatac. Scorul este 7-7.

22 - Germania egaleaza la 6.

21 - Dedu este din nou in mare forma!

19 - Florina Chintoan inscrie si ea si Romania este din nou in avantaj.

16 - Al treilea gol pentru Cristina Zamfir, egalam la 5!

16 - Germania este din nou in avans pe tabela de marcaj, dupa o eroare in defensiva noatra.

15 - Egalam la 4, Udristioiu inscrie de la 7 metri!

14 - Zamfir inscrie din nou, ne apropiem la doar o reusita in spatele Germaniei.

12 - Romancele sunt conduse acum la doua goluri.

11 - Germania preia din nou conducerea.

8 - Laslo egaleaza imediat pentru nationala noastra.

8 - Germancele preiau conducerea, Dedu este pacalita in aceasta faza.

6 - Eliza Buceschi a ratat prima aruncare de la 7 metri a acestei partide.

5 - Germania egaleaza la 1, Denisa Dedu este invinsa pentru prima oara in aceasta partida.

2 - Zamfir deschide scorul.

1 - A inceput meciul!

16:39 - Echipele au intrat pe teren si se vor intona cele doua imnuri nationale.

INFO: Nationala tarii noastre nu conteaza in acest meci pe cea mai buna handbalista a lumii, Cristina Neagu, si pe portarul Paula Ungureanu.

Cristina Neagu conduce detasat clasamentul golgheterelor, cu 46 de reusite, cu 11 mai multe decat daneza Stine Jorgensen.

INFO: Romania a ratat sansa calificarii in semifinalele Campionatului European de handbal feminin dupa ce a pierdut meciul cu Danemarca, miercuri seara, scor 21-17, in Grupa Principala II.

INFO: Romania si Germania au ratat calificarea in semifinalele competitiei, dupa ce au terminat pe locul 3 in Grupele Principale.

INFO: Semifinalele vor fi Olanda - Danemarca, de la ora 19:15 si Franta - Norvegia, de la ora 21:45

INFO: Partida incepe la ora 16:45 si este televizata de TVR 2.

Conducerile PSD și PNL, discuții cu consilierii municipali pe amendamente la bugetul Capitalei. Se cere o dezbatere în Consiliul General SURSE
Conducerile PNL şi PSD Bucureşti vor avea o întâlnire, marţi, 19 martie, cu consilierii municipali social-democraţi şi liberali pentru a cere convocarea unei şedinţe de Consiliu General...
Diana Șoșoacă spune că a fost filmată la duș: "Dacă nu-mi dau demisia din funcţia de senator vor da filmări intime"
Senatoarea Diana Șoșoacă susține că a primit amenințări și este hărțuită, cu scopul de a-și prezenta demisia. Ea pretinde chiar că e șantajată cu filmări compromițătoare cu ea,...
#Romania invinge Germania handbal, #Romania loc 5 European handbal, #Romania Germania live text, #Romania Germania direct, #Romania Germania loc 5 Campionatul European, #Romania Germania European handbal , #nationala handbal