Campionatul European de handbal: Romania, egal de infarct cu Danemarca

Marti, 09 Decembrie 2014, ora 20:45
29422 citiri

Echipa nationala a Romaniei a terminat la egalitate, scor 29-29, cu Danemarca, in grupa B a Campionatului European de handbal feminin, ce se desfasoara in Ungaria si Croatia. Danezele au inscris ultimul gol al meciului in ultima secunda.

Dupa infrangerea din primul meci cu Norvegia, fetele lui Gheorghe Tadici au patruns pe teren cu o atitudine mult mai determinata, iar danezele au resimtit acest lucru din plin.

Startul confruntarii a fost perfect, iar dupa cinci minute scorul era deja 4-0 in favoarea "tricolorelor".

Paula Ungureanu a facut minuni in poarta, in timp ce pe faza ofensiva danezele au incercat sa blocheze pe cat se poate aruncarea fenomenala a Cristinei Neagu.

Totusi, asul din maneca lui Tadici s-a numit Adriana Tacalie, jucatoarea de la Corona Brasov facand furori cu patrunderile sale superbe, prin care a reusit sase goluri in prima jumatate de ora.

Sportivele noastre au gestionat foarte bine ambele faze si au reusit sa conserve in mod constant avantajul de doua-trei goluri, pentru ca din minutul 25 sa reuseasca o noua desprindere, la cinci goluri diferenta.

In cele din urma, tricolorele au intrat cu un avantaj de patru goluri la pauza (16-12), insa au pierdut-o pe Ada Nechita, accidentata la bratul drept.

Absenta Adei Nechita s-a dovedit a fi foarte importanta, intrucat Laura Chiper nu s-a ridicat la nivelul sau. Asa se face ca in doar zece minute sportivele noastre au pierdut avantajul de patru goluri, iar danezele au egalat (20-20).

Gheorghe Tadici a solicitat insa un time-out inspirat, intrucat cu un sfert de ora inainte de final fetele noastre aveau din nou un avantaj de trei goluri.

Totusi, fetele noastre au cazut din nou, iar cu zece minute inainte de final danezele au preluat pentru prima data conducerea in acest meci.

Au urmat zece minute de lupta teribila, cu multe momente dramatice. Am avut victoria in mana, insa cu o secunda inainte de final am primit un gol care a pus punct unui duel de infarct.

In ultima etapa, programata joi, Romania va intalni de la ora 19:15 Ucraina, iar Norvegia si Danemarca se vor duela de la 21:30 in derbiul grupei.

In faza urmatoare vor avansa primele trei clasate. Dupa primele doua meciuri, Romania are un singur punct.

ROMANIA - DANEMARCA 29-29

60 - Nu se poate! Luam gol cu o secunda inainte de final! Meciul se incheie!

60 - Mai sunt sapte secunde, danezele au posesia!

60 - Suntem in prepasiv, mai sunt 30 de secunde.

"Ma, inchide exteriorul. Ma, inchide exteriorul, ma! Mergem pana la prepasiv. Asuma-ti raspudnerea sutului. Sut bun si sigur. Nu jos, da? Mergi in zona centrala, nu trage in semiinaltime! Bai, umarul pe poarta. Iesi la pas si sustine-o!" - Gheorghe Tadici catre jucatoare.

"Fetele, alergam inapoi ca dracii daca pierdem atacul, ati auzit?" - Cristina Neagu catre jucatoare.

59 - Danezele se apropie din nou la un gol, mai avem un minut si 17 secunde, Tadici cere time out.

59 - Cristina Neagu marcheaza din sapte metri, mai avem un minut si 40 de secunde.

57 - Burgaard inscrie si danezele se apropie la un singur gol.

57 - Danemarca solicita time-out. Mai sunt 2 minute si 47 de secunde de lupta.

57 - GOOOOOOOOL ROMANIA! Conducem cu 28-26 dupa o reusita superba a pivotului Roza Chintoan!

56 - Cristina Neagu arunca cu podeaua si inscrie de la sapte metri! Ne asteapta patru minute de infarct!

56 - Avem superioritate numerica doua minute si sapte metri!

55 - Neagu arunca puternic si egaleaza la 26.

54 - Primim din nou gol in superirotate, danezele ne conduc cu sase minute inainte de final.

53 - Tacalie patrunde din nou superb si marcheaza al zecelea gol din acest meci, scorul este 25-25.

53 - Fisker inscrie de pe extrema si danezele ne conduc in inferioritate numerica.

52 - Tacalie inscrie puternic si egaleaza la 24.

52 - Jorgensen este eliminata pentru doua minute.

51 - Danemarca are 24-23 si conduce pentru prima data in acest meci.

51 - Neagu patrunde superb, dar trage in portar si danezele au sansa sa treaca in avantaj.

49 - Danezele egaleaza la 23 prin Graavholt.

46 - Jorgensen inscrie si scorul este 23-22. Tacalie este eliminata pentru doua minute.

46 - Bulgaard arunca din intoarcere si scorul este 23-21.

45 - Danezeii solicita time-out.

45 - Perianu patrunde frontal si arunca in vinclu, conducem cu 23-20!

44 - Paula Ungureanu are o parada magnifica si putem sa ne desprindem la trei goluri.

43 - Tacalie revine in teren dupa ce a primit ingrijiri medicale.

43 - Tacalie a cazut rau pe genunchi si are probleme grave medicale.

42 - Tacalie ia o actiune pe cont propriu, patrunde printre trei adversare si inscrie pentru 22-20.

41 - Chiper inscrie de pe extrema, conducem cu 21-20.

"Trebuie sa imbunatatim ritmul de pasare. Chiper, ridica-te ca poti. Ridica-te! Nu ceda! Dam drumul la pase in retur, hai unu la unu. Du-te si trage gol. Bai, pivotii, anuntati cand e prepasivul si sut! Sut! Nu putem sa avem joc de agresivitate la pivoti daca stati cu spatele la poarta" - Gheorghe Tadici catre jucatoare.

41 - Gheorghe Tadici solicita time-out.

40 - Danezele reusesc sa egaleze la 20.

40 - Chiper, revenita pe teren, trage in portar. Danezele au sansa egalarii.

38 - Danezele pleaca pe contraatac prin Fisker si se apropie la un gol. Suntem in inferioritate inca un minut.

37 - Fisker marcheaza din nou, Chiper este foarte slaba pe faza defensiva si primeste si o eliminare de doua minute.

37 - Cristina Neagu puncteaza superb langa bara! A saptea reusita pentru ea in acest meci.

36 - Danezele ne fac sah-mat cu o pasa in diagonala, Fisker puncteaza pentru 19-17.

36 - Doua eliminari de doua minute in ambele echipe: Bondar si Graavholt.

35 - Chiper face un dribling magnific si avem 19-16.

35 - Fisker marcheaza cu o bolta superba, scorul este 18-16.

34 - Cristina Neagu inscrie din sapte metri, avem 18-15.

33 - Norgaard inscrie de la 7 metri, danezele se apropie la doua goluri.

32 - Jorgensen puncteaza de la 9 metri, scorul este 17-14.

32 - Tacalie inscrie al saptelea sau gol din acest meci dupa o fenta superba, avem 17-13.

31 - Fisker inscrie puternic, primim gol in inferioritate numerica.

30 - Se reia jocul! Hai Romania!

Pauza, conducem cu 16-12!

30 - Irosim atacul: Ardean trage in portar de pe extrema.

29 - Inca o eliminare pentru daneze: Jorgensen sta doua minute pe banca.

29 - Greseala a blocajului si danezele fac 16-12 in inferioritate.

28 - Se reia jocul, avem 45 de secunde de superioritate. Din pacate, Chiper trimite pe langa poarta.

"Bai, alo! Cristina, tot timpul pe culoar si exterior. Tot asa, hotarate! Bai, suturi lungi, nu riscati cu suturi in scurt. Mica, pe pasul la Cristina faci transformare! Faci transformare si avem rabdare! Mai avem nevoie de trei minute. Mai avem nevoie de minimum un gol in superioritate numerica. Minim un gol! Tacalie, exterior, nu mai veni la depasire!" - Gheorghe Tadici catre jucatoare.

27 - Gheorghe Tadici cere time out.

27 - Jucam in superioritate numerica pentru doua minute dupa eliminarea lui Burgaard.

26 - Ardean pleaca pe contraatac dupa o recuperare a lui Tacalie si conducem cu 16-11! Ce seara minunata!

26 - Cristina Neagu inscrie dupa o actiune colectiva de toata frumusetea! Conducem cu 15-11!

25 - Cristina Neagu patrunde superb si face 14-11!

23 - Sunt sanse mici ca Ada Nechita sa mai poata continua. Chiper este pregatita sa-i ia locul in echipa.

23 - Paula Ungureanu are o noua interventie fenomenala, plecam pe contraatac, insa Ada Nechita e oprita marsav de o adversara. Sportiva noastra se resimte, acuza contactul dur cu podeaua. Medicii patrund pentru a-i acorda ingrijiri.

22 - Burgaard patrunde frumos si inscrie pentru 13-11. De la meciurile Simonei Halep la Turneul Campioanelor sportul romanesc nu a mai trait atat de multe emotii.

21 - Tacalie! Din nou Tacalie! Actiune pe cont propriu superba si inscrie pentru 13-10!

21 - Norgaard marcheaza din nou de la 7 metri, scorul este 12-10.

20 - Tacalie ia o actiune pe cont propriu si face 12-9!

19 - Norgaard inscrie din sapte metri, scorul este 11-9.

18 - Cristina Neagu trimite o adevarata "bomba" sub transversala si conducem cu 11-8!

17 - Ne aparam slab si Jorgensen inscrie pentru 10-8.

17 - Adriana Tacalie dribleaza superb si inscrie pentru 10-7. Ce meci pentru Tacalie!!!

16 - Burgaard patrunde frontal si face 9-7.

16 - Bradeanu este eliminata pentru doua minute.

15 - Chiper inscrie din 7 metri si avem 9-6!

14 - Kristiansen arunca din zona centrala si face 8-6.

"Urcam, nu ne retragem in semicerc. In atac dam drumul la combinatie. Atente, sa mearga succesiv. Cristina, vii la invaluire cu sut sanatos. Tragem sus, lung!" - Gheorghe Tadici catre jucatoare.

14 - Antrenorul danezelor solicita time-out.

13 - Nechita primeste pe extrema, dar nu reuseste bolta. Danezele pleaca pe un pozitional, insa faulteaza in atac. Plecam pe contraatac, iar Chintoan face 8-5!

12 - Ce noroc, Jorgensen arunca pe langa poarta, putem sa ne distantam din nou la trei goluri.

12 - Cristina Neagu rateaza de la 7 metri.

11 - Dupa 11 minute de joc, Tacalie este cea mai buna jucatoare a noastra.

10 - Gravholt puncteaza pentru 7-5.

10 - Nechita inscrie de pe extrema si conducem cu 7-4.

9 - Fisker inscrie cu noroc, cu o bolta in care mingea loveste bara. Scorul este 6-4.

9 - Tacalie arunca dintr-o pozitie incomoda si puncteaza pentru 6-3.

8 - Neagu rateaza, danezele pleaca pe contraatac si scorul este 3-5 dupa reusita lui Kviesgaard.

7 - Jorgensen patrunde frontal si arunca imparabil, scorul devine 5-2.

6 - Tacalie marcheaza superb langa bara si face 5-1!

5 - Fisker inscrie primul gol al danezelor.

5 - Cristina Neagu duce scorul la 4-0 din sapte metri!

5 - Ungureanu face inca o parada magnifica! Pe contraatac, Tacalie e faultata de cea mai buna jucatoare, Kristiansen, care e eliminata pentru doua minute!

4 - Cristina Neagu face 3-0 din 7 metri!

4 - Inca o interventie buna a Paulei Ungureanu. Danezelor le tremura pur si simplu mingea in mana!

3 - Paula Ungureanu a aparat deja doua aruncari ale danezelor cu interventii fenomenale! Ce inceput de meci avem!

2 - Pintea face 2-0 pentru Romania cu o aruncare superba pe la spate! Inceput excelent!

1 - Tacalie inscrie primul gol al meciului cu o aruncare de la mare distanta.

1 - Incepe meciul!

Info: Meciul a inceput la ora 19:15 si este televizat de TVR 2.

Scorul este actualizat in timp real. Pentru o actualizare cat mai rapida, va recomandam sa apasati cat mai des tasta F5.

In prima etapa, Romania a fost invinsa cu 27-19 de Norvegia, in timp ce Danemarca a invins cu 32-23 Ucraina.

In cealalta partida a grupei, de la ora 21:30 se vor intalni Ucraina si Norvegia.

In faza urmatoare vor avansa primele trei clasate.

România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
Nicușor Dan: ”Într-o țară civilizată, Ştefan Dumitraşcu și domnii Greblă şi Hopincă ar trebui să fie azi în pușcărie”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a enumerat joi, 28 martie, câteva persoane despre care consideră că „într-o ţară civilizată ar trebui să fie azi în puşcărie. „Eu am precizat azi...
#Romania Danemarca, #Romania Danemarca LIVE, #Romania Danemarca handbal, #Romania Danemarca direct , #nationala handbal