Romania castiga medalia de bronz la Campionatul Mondial de handbal, dupa o finala mica de senzatie cu Polonia

Duminica, 20 Decembrie 2015, ora 17:15
43836 citiri

Romania a castigat medalia de bronz la CM de handbal feminin din Danemarca, dupa o finala mica in care a invins intr-un mod senzational Polonia, scor 31-22.

Nationala noastra a jucat intr-o maniera entuziasmanta in prima repriza a finalei mici cu Polonia. Cu Neagu din nou in mare forma, luptand in acelasi timp si pentru titlul de golghetera, de care o mai desparteau 8 goluri, Romania a zburdat cu nationala Poloniei.

Dupa 7 minute, scorul era 5-1, polonezele fiind incapabile sa replice in aparare, iar in atac neputand trece de barajul roman. La capatul primelor 10 minute, romancele aveau 6-2 pe tabela.

Kim Rasmussen, antrenorul danez al Poloniei, a cerut 2 time-out-uri in primele 16 minute, lucru rar intalnit intr-o finala de Mondial.

Neagu a continuat sa faca legea de la 9 metri cu torpile care au dat radarul peste cap, terminand prima parte cu 7 goluri bifate, la un gol asadar de titlul de golgheter.

15-8 a fost scorul primelor 30 de minute, controlul fiind total in favoarea romancelor.

Repriza secunda putem spune ca a fost o adevarata lectie de handbal predata Poloniei. Nimic nu ne-a putut opri si mai ales nimic nu a putut sa o opreasca pe Cristina Neagu. In primul rand, ea a devenit golghetera CM prin minutul 40, cand a marcat al 61-lea gol al sau in Danemarca.

Cu aproape 10 minute inainte de finis, Romania avea 9 goluri avans, 24-15!

Romancele au inceput sa joace apoi cu echipa a doua. Cu o Neagu odihnita pe banca, in fine, au intrat Marin, Vizitiu, Perianu sau Tanasie, care au dat goluri importante si ele.

A fost victorie finala cu 31-22.

Romania bifeaza asadar prima medalie de bronz din istoria Campionatelor Mondiale feminine, dupa un aur in 1962 si de doua ori argint in 1973 si 2005.

Este al doilea bronz la rand la turneele finale, dupa bronzul de la Euro 2010.

Iata marcatoarele noastre: Neagu 10, Nechita 2, Szucz 1, Buceschi 2, Manea 4, Elisei 3, Geiger 3, Tanasie 1, Marin 1, Perianu 1, Vizitiu 3.

Desfasurarea intalnirii:

Min.60: FINAL, Romania - Polonia 31-22 si avem medalia de bronz!!!

Min.58: 31-20, 3 goluri la rand Vizitiu.

Min.55: Al doilea gol la rand Vizitiu, 30-20, revenim la 10 goluri avans.

Min.54: Avem 29-20, a mai punctat si Vizitiu.

Min.52: 28-16, prim gol si pentru Perianu, e o lectie de handbal administrata polonezelor.

Min.51: Luciana Marin da si ea primul gol azi, 27-16.

Min.50: 26-16, a mai dat un gol si Tanasie, primul pentru ea azi.

Min.48: 10 goluri distanta! Buceschi gol de la 9 metri, 25-15.

Min.45: Gol fenomenal, al 10-lea pentru Neagu, de la peste 10 metri. 24-15.

Min.44: 23-15, prim gol Polonia de la 7 metri.

Min.43: Gol de la 7 metri Neagu, 23-14.

Min.42: Manea da gol pe contraatac, 22-14.

Min.41: Si iarasi gol Geiger, 21-14!

Min.40: 20-14, mai da un gol si Geiger, facem spectacol la Herning.

Min.39: 19-13, Cristina Neagu devine acum GOLGHETERA COMPETITIEI DIN DANEMARCA!!

Min.38: Sondej da si ea gol de pe pivot, 13-18.

Min.37: Gol Elisei de pe pivot, 18-12.

Min.36: Achruk gol de la 9 metri, 12-17.

Min.35: In fine dam un gol, Nechita pe extrema, 17-11.

Min.34: Polonia, 3 goluri la rand! Este 11-16....

Min.33: Inca un gol polonez, 10-16.

Min.32: Doua goluri rapide, cate unul de fiecare tabara, pentru noi a punctat Manea.

Min.31: Incepe partea secunda!

Min.30: Pauza, 15-8 Romania, Neagu a mai lansat o torpila fabuloasa de la 10 metri. 7 goluri pentru ea pana acum, mai are un singur gol pana sa devina golghetera..

Min.28: Perianu eliminata si ea, tot pentru a doua oara...

Min.28: Pintea eliminata a doua oara!

Min.27: Pasa splendida Neagu, Elisei vine pe extrema si gol, 14-8.

Min.26: Gol Neagu de la 9 metri, 13-8!

Min.24: Polonezele par ca isi revin, 8-12.

Min.23: 12-7, gol Polonia si eliminare Pintea.

Min.22: 12-6, Neagu da din nou la pamant radarele de viteza, suntem pe val.

Min.21: Kudlacz da un gol pe superioritate, 6-11.

Min.20: Gabi Perianu, prima elimnare a meciului, 2 minute.

Min.19: Geiger gol cu stanga de la 9 metri, direct la vinclu, 11-5.

Min.18: Gol de la distanta Polonia, 5-10.

Min.16: Inca un gol Manea de pe pivot, 10-4! Suntem clar peste ele, Rasmussen mai cere un time-out.

Min.15: 9-4 Neagu, de la 7 metri. Inca 3 goluri si va fi golghetera CM.

Min.13: Gol de pe extrema Elisei, 8-4!

Min.13: Kobelinska gol de la 9 metri.

Min.12: Gol Manea de pe pivot, primul al sau azi, 7-3!

Min.11: 6-3, gol Polonia.

Min.10: 6-2 Romania, gol Buceschi de la sold, de la 9 metri.

Min.9: Zalewska da gol de pe extrema, 2-5.

Min.7: Neagu, gol fabulos de la 9 metri, 5-1!

Min.6: Ungureanu scoate un 7 metri, a 11-a aruncare de gen de la CM scoasa. E pe primul loc la acest capitol.

Min.5: Gol fabulos de la 9 metri Gabi Szucz, avem 4-1 si antrenorul danez de la poloneze ia time-out!!

Min.4: Mergem pentru prima data la 2 goluri avans, gol Nechita pe contra, 3-1.

Min.3: 2-1 Romania, gol Neagu de la 7 metri.

Min.2: Doua goluri rapid, a condus Romania prin Neagu, au egalat apoi polonezele.

Min.1: Incepem cu atacul, HAI Romania!

INFO: Un steag urias al Romaniei se afla in tribunele arenei din Danemarca, atmosfera este una superba. Asteptam o medalie la un Mondial din 2005, o medalie la un turneu final din 2010, tot bronz si tot in Danemarca atunci, la Europene.

INFO: Se canta imnurile de stat.

INFO: Fetele au intrat in arena, in uralele fanilor romani. Asteptam cu emotii acest meci.

INFO: Tomas Ryde a vorbit putin chiar inaintea meciului cu Polonia, declarandu-se increzator ca putem bate Polonia: "Suntem pregatiti pentru acest joc. Trebuie sa fim atente in aparare, ele oricum vor schimba mult azi, vor avea schimbari importante in ofensiva".

Campionatul Mondial de handbal feminin: Reactia lui Tomas Ryde, chiar inainte de finala cu Polonia

INFO: Rusia a invins Danemarca in finala pentru locul 5 cu 25-21, astfel incat calculele pentru configurarea turneelor preolimpice s-au modificat.

Campionatul Mondial de handbal feminin: Rusia a invins Danemarca, in lupta pentru locul 5. Cum este afectata Romania

INFO: Cristina Neagu are nevoie de 8 goluri pentru a deveni golghetera CM, ea trebuind sa o depaseasca pe Jovanka Radicevic din Muntenegru, care acum are 7 goluri avans.

De cate goluri are nevoie Cristina Neagu pentru a castiga titlul de golgheter al Campionatului Mondial

INFO: Poate fi a 4-a medalie pentru Romania la un CM, dupa aurul din 1962, si argintul cucerit de 2 ori, in 1973 si apoi 2005. Din echipa din 2005 mai fac parte si acum 3 sportive: Bradeanu, Ungureanu si Elisei.

INFO: Romania va juca pentru a treia oara in ultimii 3 ani intr-un turneu final impotriva Poloniei. In 2013, polonezele ne eliminau in optimi cu 31-29, in timp ce acum un an, Romania invingea cu 24-19, in cadrul Grupei Principale 1.

Campionatul Mondial de handbal feminin: Avancronica partidei Romania - Polonia, finala pentru bronz

INFO: Romancele au fost eliminate in semifinale dramatic, dupa 33-35 cu Norvegia, la capatul a 2 reprize de prelungiri.

Campionatul Mondial de handbal feminin: Miza uriasa a finalei cu Polonia. Cum poate arata turneul de calificare la Rio

INFO: Polonia pierdea in careul de asi cu Olanda, scor 25-30.

INFO: Finala mica a Campionatului Mondial va fi arbitrata de un cuplu din Norvegia, Kjersti Arntsen si Guro Roen.

INFO: Partida va fi televizata pe DolceSport.

Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
#Romania Polonia live finala mica CM, #live text ziare Romania versus Polonia, #CM de handbal Romania Polonia , #nationala handbal