Cu fata la alegatori: Ion M. Ioniță, despre un posibil USL 2.0 după alegerile din 9 iunie: „Depinde de scorul pe care îl va înregistra această alianța”

Romania, eliminata de la Campionatul Mondial de handbal feminin dupa un meci cu final de infarct

Luni, 11 Decembrie 2017, ora 20:02
75020 citiri

Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa in optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin.

Romania a pierdut in fata Cehiei, scor 27-28, dupa un meci pe care l-a condus aproape in permanenta, dar a incasat golul infrangerii cu trei secunde inainte de final.

Am avut chiar si cinci goluri avans in acest meci, dar nu am reusit sa gestionam cum trebuie momentele cheie. Fetele noastre au suferit nu mai putin de 10 eliminari, ceea ce inseamna ca o treime din meci l-am disputat in inferioritate numerica.

Profitand de faptul ca a castigat grupa A, Romania a avut in fata o echipa mai slaba, dar rezultatul final nu a fost cel asteptat de toata lumea.

Inca din startul partidei am contat doar prin Cristina Neagu, care a tras echipa dupa ea prin aruncarile perfecte din toate pozitiile.

Cehia s-a tinut insa tare, beneficiind si de faptul ca atat Dumanska dar si Denisa Dedu nu au prins cea mai buna zi in poarta Romaniei.

Romania si-a facut jocul greu si prin prisma celor cinci eliminari de cate doua minute suferite doar in prima repriza, care au impiedicat mai mereu momentul desprinderii decisive.

Am condus cu 14-9 cu sase minute inainte de pauza, doar ca doua eliminari suferite de Buceschi si Pintea ne-au tras din nou in jos, iar scorul pauzei a fost 17-14.

Ambros Martin nu a reusit sa rezolve la pauza problemele din prima repriza, iar jocul s-a desfasurat in aceleasi coordonate si in partea secunda.

Cehia a reusit chiar sa ne egaleze in startul partii secunde, dar fetele noastre au gasit puterea de a reveni, in special datorita Cristinei Neagu.

Jocul Cristinei nu a fost insa suficient, intrucat Buceschi, Pintea sau Geiger au clacat in momente cheie si a permis Cehiei sa stea mereu in coasta noastra.

Problemele au fost cauzate iarasi si de eliminarile numeroase suferite, in conditiile in care am avut cinci si in partea secunda. In total, 20 de minute din cele 60 le-am disputat in inferioritate numerica.

Profitand de superioritatea numerica, Cehia a preluat conducerea pentru prima data in acest meci cu doua minute inainte de final.

Am reusit sa egalam de doua ori, ultima data cu 14 secunde inainte de final. Chiar si asa, antrenorul cehoaicelor a riscat, a scos portarul la ultimul atac, iar echipa noastra a primit gol cu trei secunde inainte de final.

Romania paraseste astfel inca din optimile de finala o competitie la care isi propunea sa castige cel putin o medalie.

ROMANIA - CEHIA 27-28

60 - Final de meci!

59 - Gol Cehia!!! Luam gol cu 3 secunde inainte de final si suntem eliminati!

59 - Mai sunt 11 secunde, Cehia ataca avand om in plus!!!

59 - GOOOOOOOOOOOL ROMANIA!!! GOL ROMANIA cu 14 secunde inainte de final! 27-27!!! Mai sunt 14 secunde!!!

59 - Cehia inscrie din 7 metri! Mai sunt 50 de secunde! Ardean Elisei este eliminata!

59 - Reusim egalarea, mai este un minut!!!

58 - Cehia marcheaza din nou si ne conduce cu 26-25!

56 - Nu se poate, Cehia marcheaza al treilea gol la rand si scorul este 25-25.

55 - Cehia se apropie la un singur gol, scorul este 25-24.

54 - Cehia inscrie si se apropie la doar doua goluri, 25-23!

53 - Goooooooooooool Romania!!! Goooooooool!!!! Cat de important este acest gol marcat din 7 metri de Cristina Neagu. Scorul este 25-22!

52 - Udristoiu rateaza un 7 metri!!!

50 - Este eliminata si o jucatoare a Cehiei, se restabileste egalitatea si vom avea si o superioritate de un minut!

49 - Nu se poate asa ceva, Buceschi este eliminata pentru 2 minute! A noua eliminare din acest meci!

49 - GOOOOOOOOOL ROMANIA!!! Iesim dintr-un moment foarte dificil si conducem cu doua goluri dupa o executie a lui Buceschi!!!

48 - Dramatismul continua, Cehia inscrie din nou si se apropie la un singur gol!

47 - Luam gol tocmai cand s-a restabilit egalitatea numerica, scorul este 23-21.

46 - GOOOOOOOOOOOL ROMANIA!!! Ne ducem la trei goluri, avem 23-20 dupa o aruncare magnifica a lui Buceschi!!!

44 - Florianu este eliminata pentru 2 minute, dupa o decizie controversata a arbitrilor!

44 - GOOOOOOOL ROMANIA!!! Fetele dau semne de revenire si avem 22-20 dupa reusita lui Pintea!

43 - Gooooooooool Romania!!! Intrerupem seria cehoaicelor si facem 21-20 prin Cristina Neagu! Al 11-lea gol al Cristinei din acest meci!

41 - Cehia ne egaleaza la 20! Ce sanse am irosit in acest meci, am avut si 5 goluri avans!

40 - Denisa Dedu apara un 7 metri!!!

40 - Off, inca o eliminare! Dragut va sta si ea pe tusa pentru doua minute!

38 - Cehia se apropie la un singur gol, scorul este 20-19!

37 - Cristina Neagu rateaza un 7 metri!

36 - Luzumova inscrie din 7 metri, scorul este 20-18.

36 - Se joaca din nou la egalitate, iar Neagu marcheaza magnific, avem 20-17!!!

35 - Dam gol in inferioritate numerica prin Neagu, dar primim imediat unul. Scorul este 19-17.

34 - Geiger este eliminata din nou pentru 2 minute, iar Cehia se apropie la doar doua goluri!

32 - Ratam un contraatac, iar Luzumova face 18-15!

32 - Marcam primul gol din repriza secunda si avem 18-14! Pintea inscrie de pe pivot!

30 - Se reia jocul!

30 - Pauza! Scorul este 17-14 pentru Romania!

30 - Luam gol cu o secunda inainte de pauza, incredibil!

30 - GOOOOL ROMANIA!!! Marcam prin Geiger cu 13 secunde inainte de pauza!

29 - Cehia marcheaza rapid si scorul este 16-13.

29 - GOOOOOL ROMANIA!!! Conducem cu 16-12, dupa un gol foarte, foarte important marcat de Buceschi!

28 - Crina Pintea este si ea eliminata! A cincea eliminare pentru echipa noastra din prima repriza.

27 - Avem doua minute de superioritate numerica!

27 - Luam gol tocmai cand se restabileste egalitatea numerica, scorul este 15-12.

24 - Se face 15-11 dupa un gol pe contraatac al Cehiei!

24 - Dragut inscrie cu o aruncare deviata!

24 - Luam gol usor iar scorul este 14-10! Buceschi este si ea eliminata pentru doua minute! A patra eliminare din acest meci pentru echipa noastra, mult, mult prea mult!

24 - GOOOOOOL ROMANIA!!! Conducem cu 14-9, al doilea gol marcat in inferioritate numerica!!! Neagu marcheaza din nou fenomenal!

23 - GOOOOOOOOOOL ROMANIA!!! Avem 13-9 dupa o aruncare bomba sub transversala a lui Dragut!!!

22 - Jucam iarasi in inferioritate numerica, Geiger e eliminata pentru doua minute!

21 - GOOOOOL ROMANIA!!! Ne-am desprins la trei goluri in premiera in acest meci, avem 12-9 dupa o aruncare de zile mari a Melindei Geiger!!!

20 - Avem iarasi doua goluri in fata! 11-9 dupa o reusita din 7 metri semnata de Cristina Neagu!

18 - Udristoiu este eliminata, Cehia inscrie din sapte metri!

18 - Cristina Neagu inscrie din nou si avem 10-8!

17 - Cehia se apropie din nou la un gol, avem 9-8!

16 - Ne desprindem in premiera la doua goluri dupa o reusita a lui Udristoiu!

15 - Dam gol in inferioritate si avem 8-7!

15 - Florianu e eliminata pentru 2 minute, iar Cehia ne egaleaza la sapte.

14 - Luam gol in superioritate, dar conducem imediat cu 7-6!

13 - Trecem din nou in avantaj dupa un gol din 7 metri marcat de Neagu! Avem si doua minute superioritate numerica, e momentul sa ne desprindem!

12 - 7 metri pentru Cehia si scorul este 5-5! Debut de meci de infarct la Leipzig!

11 - Plecam pe contraatac si facem 5-4 prin Valentina Ardean Elisei!!!

10 - Ne aparam din nou gesit si primim gol, scorul este 4-4.

10 - Obtinem un nou 7 metri, iar Neagu marcheaza din nou! Avem 4-3!!!

8 - Cehia joaca bine in startul meciului si egaleaza la trei.

7 - Momente cu multe ratari de ambele parti, dar obtinem un 7 metri si Cristina Neagu face 3-2!

3 - Ne aparam gresit si Cehia ne egaleaza la doi.

3 - Conducem cu 2-1 dupa o noua aruncare de senzatie a Cristinei Neagu!

1 - Cehia ne egaleaza din 7 metri, prin Luzumova. Scorul este 1-1.

1 - Avem primul atac al meciului si reusim sa inscriem prin Cristina Neagu!!!

1 - A inceput meciul!

Info:

Castigatoarea se va duela in sferturile de finala cu invingatoarea dintre Olanda si Japonia, meci ce incepe la ora 21:30.

Cehia este o adversara destul de accesibila pentru echipa noastra nationala. La ultimul turneu final nu a fost prezenta, iar la celelalte cinci aparitii nu a ajuns niciodata mai sus de locul 13.

Nici la Campionatul European lucrurile nu stau mai bine pentru Cehia, care s-a clasat de doua ori pe locul 8, in 1994 si 2002.

Romania si Cehia s-au intalnit si la ultimul Campionat European, din 2016, cand formatia noastra s-a impus. De asemenea, avem un succes si la Mondialul din 2013.

Partida dintre Romania si Cehia este televizata de postul Telekom Sport.