Romania pierde un meci cu final de infarct la Campionatul Mondial de handbal feminin

Miercuri, 04 Decembrie 2019, ora 09:32
55985 citiri

Romania a fost invinsa de Muntenegru la Campionatul Mondial de handbal feminin si tremura serios pentru calificarea in grupa principala.

Tricolorele au pierdut o confruntare pe care au avut-o in mana, scor 27-26.

Inceputul de meci a fost foarte greoi pentru echipa noastra, care a avut nevoie de sase minute pentru a marca primul sau gol.

Apoi, lucrurile au luat o turnura mai buna, in special datorita faptului ca Neagu si-a intrat in forma si a inceput sa marcheze gol dupa gol.

Romania a reusit asadar sa treaca in avantaj, am avut si un avans de doua goluri, dar din cauza impreciziei de la finalizare si a problemelor din defensiva de pe extrema nu am reusit sa ne desprindem.

La pauza am condus cu 12-11, in conditiile in care am incheiat prima repriza cu doua jucatoare in plus pe teren.

In repriza a doua, fetele noastre au inceput foarte bine si au luat un avans de patru goluri pe tabela.

A urmat insa un moment incredibil, in care ne-am prabusit din senin si am luat sapte goluri la rand, iar Muntenegru a condus cu trei goluri.

Finalul de meci ne-a adus astfel in situatia de a alerga pentru a reveni pe tabela.

Fetele noastre au fost aproape de egalare, dar au fost imprecise la finalizare si au pierdut astfel partida.

Dupa rezultatele inregistrate miercuri, Spania si Muntenegru s-au calificat deja in grupa principala.

Cum Ungaria are un meci usor cu Senegal astazi, Romania are nevoie de victorie in partida cu maghiarele. Egalul nu este o solutie, in conditiile in care golaverajul este criteriul de departajare si stam slab la acest capitol.

Partida dintre Romania si Ungaria va avea loc vineri, de la ora 12:00, in direct pe Ziare.com.

ROMANIA - MUNTENEGRU 26-27

60 - Final de meci! Romania este invinsa!

59 - Dache inscrie la ultima faza!

59 - Muntenegru inscrie si are 27-25. Mai sunt 20 de secunde!

59 - Ratam incredibil sansa egalarii prin Udristoiu! Mai sunt 70 de secunde si Muntenegru are atacul!

58 - Iuganu inscrie de pe extrema si scorul este 26-25!!! Final de infarct!

57 - Dache inscrie si scorul este 26-24!

57 - Muntenegru inscrie in inferioritate numerica si are 26-23!

54 - Bulatovici inscrie cu o aruncare puternic si Muntenegru are 25-23!

54 - Traim din nou! Perianu inscrie si ne apropiem la doar un gol!

52 - Dache inscrie dupa o actiune individuala si scorul estte 24-22!

52 - Muntenegru inscrie al saptelea gol la rand si scorul devine 24-21!!!

51 - Muntenegru marcheaza al saselea gol la rand si are 23-21!

50 - Am scos iar portarul si primim gol! Al cincilea la rand! Muntenegru are 22-21!!! Selectionerul Ryde e facut KO de alegerile proaste!

49 - Ce prostie putem face! Ryde scoate portarul desi suntem in egalitate numerica, pierdem mingea si luam gol cu poarta goala! Primim si o eliminare de doua minute pentru un fault! Scorul este 21-21!

48 - Muntenegru inscrie al treilea gol la rand si scorul devine 21-20!

48 - Muntenegrencele pleaca pe contraatac si scorul este 21-19!

47 - Muntenegru inscrie si scorul este 21-18.

46 - Cristina Neagu inscrie magnific si avem 21-17!!! Avem doua jucatoare eliminate!

42 - Muntenegrencele inscriu si ele si scorul este 20-17.

41 - Neagu inscrie din 7 metri si avem 20-16! Cristina a marcat jumatate din golurile Romaniei!

40 - Neagu trimite o torpila si avem 19-16!!!

39 - Muntenegru inscrie din 7 metri prin Rajicevic si scorul este 18-16.

39 - Udristoiu marcheaza din nou si avem 18-15!!!

38 - Udristoiu inscrie de pe extrema si avem 17-15!

37 - Muntenegru marcheaza din nou prin Radicevici, dar important este ca suntem din nou 7 contra 7!

36 - Neagu!!! Cristina Neagu marcheaza din nou si avem 16-14!

36 - Bulatovici inscrie si scorul este 15-14!

35 - Perianu inscrie superb si avem 15-13! Marcam in inferioritate!

35 - Muntenegru inscrie din 7 metri si scorul este 14-13! Avem doua jucatoare eliminate pentru ca am gresit o schimbare!

33 - Perianu inscrie norocos si avem 14-12!

32 - Muntenegru inscrie rapid si scorul este 13-12.

32 - Cristina Neagu ia o actiune pe cont propriu si avem 13-11

30 - Se reia jocul!

30 - Pauza!

30 - Iuganu inscrie de pe extrema si avem 12-11!

30 - Luam gol desi avem doua jucatoare in plus! Scorul este 11-11!

29 - Udristoiu inscrie si avem 11-10! Avem doua jucatoare in plus!

28 - Despotivici arunca puternic si scorul este 10-10!

24 - Neagu inscrie superb si avem 10-9!

22 - Luam gol in superioritate numerica, Mehmedovici inscrie pe contraatac.

21 - Pintea inscrie din 7 metri!

20 - Ratam atacul, iar Muntenegru egaleaza la opt!

19 - Radicevici inscrie din 7 metri si scorul devine 8-7.

18 - Dache marcheaza pentru Romania si avem 8-6!

17 - Ramuosivici inscrie pentru Muntenegru si scorul este 7-6.

17 - Cristina Neagu inscrie din nou din 7 metri si avem 7-5!

16 - Muntenegru inscrie si conducem doar cu un gol.

15 - Cristina Neagu marcheaza din 7 metri si avem 6-4!

14 - Cristina Neagu arunca surprinzator si Romania conduce cu 5-4!

13 - Muntenegru egaleaza prin Brnovici!

13 - Crina Pintea inscrie din 7 metri si conducem cu 4-3!

11 - Cristina Neagu marcheaza din nou si scorul este 3-3.

9 - Cristina Neagu inscrie din 7 metri si scorul este 3-2 pentru Muntenegru!

7 - Bulatovici accelereaza si face 3-1 pentru Muntenegru!

6 - Gabi Perianu marcheaza primul gol al Romaniei.

5 - Jaukovici trimite din nou sub bara si Muntenegru are 2-0.

1 - Jaukovici arunca puternic si deschide scorul!

1 - A inceput meciul!

Clasamentul inaintea acestui meci este urmatorul:

1. Spania 6 puncte (golaveraj 89-61)

2. Muntenegru 6 puncte (golaveraj (84-70)

3. Romania 4 puncte (golaveraj 67-75)

---

4. Ungaria 2 puncte (golaveraj 45-55)

5. Senegal 0 puncte (golaveraj 69-87)

6. Kazahstan 0 puncte (golaveraj 56-91)

Primele trei clasate se califica in grupele principale.

08:00 Senegal - Kazahstan

Partida este televizata de Digi Sport 1, Telekom Sport si Look Sport.

Mai mulți miniștri, în frunte cu Marcel Ciolacu, ajung în Qatar, pentru "investiții de 15 miliarde de euro"
Premierul Marcel Ciolacu şi şase miniştri se află, începând de marţi, în vizită de lucru în Qatar, dezvoltarea în România a unor proiecte de investiţii în valoare de 15 miliarde de...
Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...
#Romania Muntenegru, #Romania Muntenegru LIVE, #Romania Muntenegru Direct, #televizare Romania Muntenegru , #nationala handbal