Romania s-a calificat cu mari emotii la Campionatul Mondial de handbal feminin

Sambata, 13 Iunie 2015, ora 18:49
17500 citiri

Echipa nationala feminina de handbal a Romaniei s-a calificat sambata la Campionatul Mondial ce va avea loc in Danemarca la sfarsitul acestui an.

"Tricolorele" pregatite de suedezul Tomas Ryde au fost invinse pe teren propriu cu 24-28 de Serbia, insa merg la Mondial gratie victoriei din tur, scor 32-26.

A 21-a calificare obtinuta de Romania la Mondiale, din tot atatea posibile.

Ceea ce se anunta o simpla formalitate dupa victoria categorica din tur si din cauza absentelor din tabara Serbiei a fost la un pas sa se transforme intr-un dezastru pentru noi.

Prima repriza a fost una echilibrata si incheiata cu un avans de un gol in favoarea reprezentantelor noastre, scor 12-11, insa in partea secunda acestea s-au relaxat, iar Serbia a avut chiar 5 goluri avans.

Din fericire, Neagu si compania au revenit pe final si 'au reusit' sa piarda la doar patru goluri diferenta.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, evolutia scorului in partida dintre echipele nationale feminine de handbal ale Romaniei si Serbiei, din barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial.

Desfasurarea partidei:

Romania - Serbia 24-28

in tur: 32-26 pentru Romania.

ora 18:48 - Romania pierde la patru goluri diferenta, dar merge la Mondiale gratie victoriei din tur.

ora 18:42 - O repriza secunda slaba facuta de reprezentativa noastra, care traieste cu emotii ultimele cinci minute ale disputei.

ora 17:43 - Reprezentativa noastra are un avantaj de un gol la pauza, scor 12-11, dupa o prima repriza echilibrata.

ora 17:05 - A inceput partida.

INFO: Partida se joaca in Sala Polivalenta din Cluj si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1.

INFO: In tur, fetele noastre s-au impus la 6 goluri diferenta, scor 32-26.

Campionatul Mondial de handbal feminin va avea loc in luna decembrie in Danemarca.

Președintele PSD Sector 1 o vede pe Clotilde Armand la pușcărie: ”Și-a dat bani necuveniţi tocmai din bugetul unui proiect anticorupţie”
Preşedintele PSD Sector 1, Petre Florin Manole, a transmis joi, 25 aprilie, că primărița Clotilde Armand are „un drum scurt și previzibil de când a fost prinsă cu mâna-n bugetul local”....
Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
#LIVE handbal Romania Serbia, #Romania Campionat Mondial handbal , #nationala handbal