Romania, invinsa de Spania la Campionatul Mondial de handbal dupa o repriza de cosmar

Marti, 08 Decembrie 2015, ora 20:42
39793 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a pierdut clar, la o diferenta de opt goluri, primul meci "adevarat" de la Campionatul Mondial din Danemarca.

"Tricolorele" au fost invinse de Spania cu scorul de 26-18 dupa o repriza secunda de cosmar.

Dupa doua partide care au semanat mai mult cu antrenamente cu public, impotriva celor mai slabe adversare din Grupa D, primul test cu adevarat relevant a fost picat intr-un mod neasteptat de fetele noastre.

Romancele au inceput foarte bine partida cu Spania si s-au aflat in control in primele 20 de minute, conducand chiar cu o diferenta de trei goluri cu ajutorul unor evolutii sclipitoare ale Paulei Ungureanu si Cristinei Neagu.

Spaniolii au reactionat rapid si au schimbat portarul, introducand-o pe excelenta De Paula, insa au si luat-o in marcaj om la om pe Cristina Neagu.

A fost momentul in care jocul nostru s-a "rupt", iar de la 9-12 ibericele au revenit la 13-12, scorul pauzei.

Partea secunda a fost una de cosmar pentru nationala noastra, care a gresit nepermis de mult pe faza de atac, in timp ce adversarele lor marcau gol dupa gol.

Pana la urma scorul final a fost 26-18, unul normal dupa evolutia dezastruoasa a romancelor din ultimele 40 de minute.

Calificata in optimi dupa victoriile cu Puerto Rico si Kazahstan, Romania va juca urmatorul meci de la Campionatul Mondial joi seara, cand va da piept cu Norvegia, pentru ca vineri sa intalneaca, in ultimul joc din grupa, invincibila Rusie.

Romania - Spania 18-26

Min.60 Se incheie meciul cu o victorie clara, la 8 goluri diferenta, pentru Spania.

Min.57 Nu mai marcam nici de la 7 metri. Partida este jucata.

Min.51 Spania se distreaza in aceste momente, iar scorul de pe tabela ia proportii.

Min.50 Time-out cerut de spanioli. Fetele noastre incearca sa se motiveze, insa parca nici ele nu mai cred in revenire si par resemnate pe acest final de meci.

Min.47 Inca o superioritate numerica de care nu reusim sa profitam, ba chiar primim si gol. Inscrie si Buceschi si se mentine acea diferenta de cinci goluri.

Min.44 Manea inscrie pentru echipa noastra, insa avem in continuare probleme mari pe atac.

Min.43 Time-out pentru Romania. Buceschi le transmite jucatoarelor cum sa rezolve situatiile in care sunt depasite de apararea adversa.

Min.42 Fetele noastre par complet depasite de defensiva Spaniei si gresesc mult atunci cand nu gasesc culoarele spre poarta.

Min.38 Neagu inventeaza un sut din extrema si inscrie, in sfarsit, pentru Romania.

Min.35 Romania nu reuseste sa inscrie nici in doua minute de superioritate numerica, iar Spania isi mareste avantajul.

Min.32 Debut slab de repriza pentru Romania si adversarele noastre se distanteaza la 3 goluri.

Min.31 Incepe partea secunda cu atacul Spaniei.

____________________

Min.30 La ultima faza a primei reprize Spania inscrie de la 7 metri si preia conducerea pe tabela.

Min.29 Din nou egalitate pe tabela pe fondul unui joc mai slab al "tricolorelor".

Min.27 Time-out solicitat de Romania. Tomas Ryde le cere fetelor noastre sa joace cu mai multa forta, iar Buceschi le-a transmis sa nu incaseze gol pe repliere.

Min.27 O neatentie a jucatoarelor noastre le permite ibericelor sa se apropie din nou la un gol pe tabela de marcaj.

Min.26 Perianu acuza o accidentare si primeste ingrijiri medicale.

Min.24 Inca un gol superb pentru Cristina Neagu!

Min.23 Gol pentru Eliza Buceschi si avem un avantaj de trei goluri. Spaniolii cer time-out. "Secundul" Buceschi le cere jucatoarelor noastre sa fie mai agresive dupa ce pierd mingea si sa nu se retraga imediat spre propriul semicerc. De asemenea, li se transmite fetelor noastre sa fie atente la jocul pe pivot al Spaniei.

Min.20 Neagu inscrie in timp ce Romania este in inferioritate! Ce meci face Cristina!

Min.19 Gol Oana Manea si Romania este din nou in avantaj!

Min.19 Spania inscrie de la 7 metri si egaleaza dupa cateva minute bune in care nicio echipa nu a marcat.

Min.14 Pati Vizitiu o face KO pe portarul Spaniei cu o minge trimisa in plina figura.

Min.12 Reuseste sa marcheze si capitanul nostru, Vali Ardean-Elisei.

Min.9 Revenire usoara a ibericelor, cu doua goluri consecutive, insa Ada inscrie inca o data.

Min.7 Inscrie si Ada Nechita! Foarte bine evolueaza Romania pana acum!

Min.6 Cristina Neagu este de neoprit in acest debut de meci!

Min.5 Inca un gol superb reusit de Neagu!

Min.2 Gol superb reusit de Cristina Neagu! Fetele noastre par montate pentru a obtine un rezultat mare.

Min.1 Concretizam primul atac, insa luam gol la prima actiune a Spaniei.

19:15 - Incepe meciul, Romania are primul atac!

19:10 - Au intrat in sala jucatoarele celor doua formatii.

INFO: "Tricolorele" conduc Grupa D de la Campionatul Mondial, cu maxim de puncte dupa doua meciuri in care au intalnit cele mai slabe adversare, Puerto Rico si Kazahstan.

Campionatul Mondial de handbal: Rezultatele si clasamentul din grupa Romaniei

INFO: Spania are doua puncte dupa primele doua meciuri, invingand lejer Kazahstanul, dar pierzand partida cu Rusia.

Romania, la Mondialul de handbal feminin: De azi incepe greul!

INFO: Partida va putea fi urmarita la TV pe postul DolceSport.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Romania Spania Handbal, #Romania Spania Campionat Mondial handbal, #nationala Romania Campionat Mondial handbal rezultate , #nationala handbal