Selectionerul Romaniei, faza zilei la Campionatul Mondial de handbal: Iata cum a trasat schema victoriei (Foto)

Joi, 17 Decembrie 2015, ora 11:35
9198 citiri

Selectionerul Romaniei, Tomas Ryde, a oferit faza zilei la Campionatul Mondial de handbal, el desenand pe suprafata de joc schema care avea sa aduca in cele din urma victoria reprezentativei "tricolore" in "sfertul" cu Danemarca.

La ultimul time-out, la scorul de 27-27 si cu numai cateva secunde ramase din timpul regulamentar de joc, suedezul Ryde a luat un marker si a desenat, la propriu, pe parchetul salii Jyske Bank Boxen o schema de joc.

Tehnicianul nationalei noastre isi dorea ca fetele sa duca mingea pe extrema, iar Ada Nechita sa inscrie golul victoriei.

Schema lui Ryde nu a fost pusa in practica atunci, ci dupa prelungiri, la ultima faza din partida, atunci cand Nechita a fost gasita excelent de Bradeanu si a inscris golul care a calificat Romania in semifinale.

Romania se califica magnific in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin

Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o calificare magnifica in semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca.

In sferturile de finala, "tricolorele" au trecut chiar de tara gazda, scor 31-30, la capatul unei partide care a avut nevoie de prelungiri.

Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Campionatului Mondial de handbal

Romania va infrunta in semifinale reprezentativa Norvegiei, meciul fiind programat vineri seara, de la ora 21:45, in direct pe site-ul Ziare.com.

Declarațiile preotului Nicolae Tănase sunt ”o invitație la viol”. Ministra Justiției intervine
Ministra Justiţiei, Alina Gorghiu a spus, referitor la afirmaţiile preotului Nicolae Tănase de la Valea Plopului potrivit cărora fetele care sunt agresate sexual ar trebui să intre la...
Plângeri la DNA și ANI împotriva lui Cristian Popescu Piedone. USR îl acuză că și-a angajat ”rudele și pilele” la primărie
USR va depune plângeri la Agenţia Naţională de Integritate şi Direcţia Naţională Anticorupţie împotriva lui Cristian Popescu Piedone şi a caracatiţei cu rude şi pile pe care a...
#Tomas Ryde Romania handbal, #Romania Danemarca victorie Campionat Mondial handbal, #Ryde tactica nationala Romania , #nationala handbal