Handbal: Romania a invins Franta si s-a calificat in finala Cupei Mondiale

Sambata, 25 Septembrie 2010, ora 16:52
4746 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a reusit sa se califice, pentru a doua oara consecutiv, in finala Cupei Mondiale, dupa ce a trecut in penultimul act al intrecerii de reprezentativa Frantei, scor 23-21.

"Tricolorele" au preluat conducerea inca din debutul intalnirii si s-au distantat fantastic, in minutul 11 conducand cu 8-1. Frantuzoaicele au revenit treptat in joc, insa la finalul primei reprize romancele aveau un avantaj de 8 goluri, scor 15-7!

Relaxarea fetelor noastre din finalul intalnirii le-a permis adversarelor sa micsoreze diferenta, insa victoria Romaniei este cat se poate de clara, chiar daca in final diferenta a fost de numai doua goluri.

Adversara romancelor se va stabili in urma disputarii celei de-a doua semifinale, care va opune nationalele Norvegiei si Danemarcei, incepand cu ora 17.15.

Cupa Mondiala este un turneu amical ce se disputa in Danemarca, Romania castigand editia precedenta.

Marcel Ciolacu, despre Laura Vicol, avocata interlopilor ajunsă șefa Comisiei Juridice: „Avem darul de a judeca oamenii imediat”
Președintele PSD și al Camerei Deputaților, Marcel Ciolacu, a declarat într-o emisiune la TVR că ca discuta în partid situația Laurei Vicol, avocata interlopilor ajunsă șefa Comisiei...
Nicușor Dan acuzat că nu a solicitat subvenționarea gigacaloriei pentru București. Ministrul Finanțelor: ”Face meciuri, ping-pong pe Facebook”
Ministrul Finanţelor, Adrian Câciu, a declarat, marţi seară, 30 noiembrie, că nu a făcut nicio solicitare din partea primarului general Nicușor Dan privind subvenţia la gigacalorie....