Presa internationala, despre eliminarea dramatica suferita de Romania la Campionatul Mondial de handbal feminin

Luni, 11 Decembrie 2017, ora 20:50
10116 citiri

Ziare.com va prezinta principalele comentarii aparute in presa internationala dupa eliminarea suferita de echipa Romaniei in optimile de finala ale Campionatuli Mondial de handbal feminin.

Iata principalele comentarii:

Handbolls Kanalen: Romania a castigat grupa dupa ce a impresionat, in timp ce Cehia a terminat pe patru in grupa Suediei. Romania era favorita, dar asta nu a impiedicat Cehia sa se califice dupa un meci super-dramatic. Romania a fost cu siguranta mai buna in prima repriza, iar motivul principal a fost superstarul Cristina Neagu. In partea secunda, Cehia a inceput sa domine din ce in ce mai mult si s-a calificat in sferturi.

Nemzeti Sport: Jucatoarea de clasa mondiala Cristina Neagu a tras de una singura echipa Romaniei dupa ea in startul partidei, dar totusi, cehii au incercat s-o scoata din mana. La final, romancelor nu le-a venit sa creada ca au pierdut meciul, insa Cehia, care a terminat pe patru in grupa, merge in sferturile de finala, iar toate jucatoarele au izbucnit in lacrimi de bucurie.

Aften Posten: Cehia a devenit senzatia Cupei Mondiale dupa un meci in care a eliminat Romania. Starul romancelor, Cristina Neagu, a fost complet distrusa la finalul meciului!

Sport Onet: Cehia a fost cu putin mai buna decat Romaina, dar a obtinut calificarea in sfertrile de finala. Startul a fost echilibrat, cu Cristina Neagu in prim plan pentru echipa Romaniei. Golul victoriei a fost marcat de Hrbkova, care a adus o victorie senzationala a Cehiei. Cea mai buna jucatoare de pe teren a fost insa Jerabkova.

Echipa nationala a Romaniei a fost invinsa in optimile de finala ale Campionatului Mondial de handbal feminin.

Romania a pierdut in fata Cehiei, scor 27-28, dupa un meci pe care l-a condus aproape in permanenta, dar a incasat golul infrangerii cu trei secunde inainte de final.

Am avut chiar si cinci goluri avans in acest meci, dar nu am reusit sa gestionam cum trebuie momentele cheie. Fetele noastre au suferit nu mai putin de 10 eliminari, ceea ce inseamna ca o treime din meci l-am disputat in inferioritate numerica.

C.S.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Romania Cehia, #Romania eliminata handbal, #Romania infrangere handbal , #nationala handbal