Romania invinge dramatic Cehia la Campionatul European de handbal

Marti, 13 Decembrie 2016, ora 18:44
88173 citiri

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a invins dramatic Cehia, scor 30-28, in Grupa Principala II de la Campionatul European.

Dupa acest rezultat, Romania a facut inca un pas important pentru calificarea in semifinale.

Fetele noastre ne-au tinut cu sufletul la gura pana in ultimul minut, dar in cele din urma au obtinut o victorie de poveste.

Romania a controlat prima repriza si a intrat in avantaj la pauza cu trei goluri (17-14), insa ceva s-a rupt in partea secunda.

Defensiva nu a mai fost la inaltime, am avut cateva momente in care concentrarea ne-a lipsit, iar acest lucru le-a permis cehoaicelor sa ne egaleze la un moment dat.

Din fericire, tricolorele au revenit superb pe final, cand jucatoare precum Udristioiu, Zamfir sau Oana Manea au iesit la rampa. Am profitat si de faptul ca in ultimul minut Cehia a avut doua jucatoare eliminate, intr-un moment in care mai aveam doar un gol avantaj.

Dupa acest rezultat, Romania acumuleaza 6 puncte si asteapta cu nerabdare meciul decisiv cu Danemarca, programat miercuri de la ora 19:30, in direct pe Ziare.com.

Pana atunci, in grupa Romaniei vor mai avea loc meciurile Ungaria - Norvegia si Danemarca - Rusia, marti seara.

ROMANIA - CEHIA 30-28

60 - Final de meci!!! Romania invinge si face inca un pas spre semifinale!!! Bravo, fetelor!!!

59 - GOOOOOOOOOOOOOL PINTEA!!! GOOOOL ROMANIA!!! Mai sunt 19 secunde!!!

59 - Inca o eliminare pentru Cehia. Incheiem sase contra patru! Hai fetelor!!!

59 - Avem doua minute de superioritate numerica! Mai sunt 55 de secunde si avem atacul!

58 - Cehia se apropie la doar un gol, 29-28!

57 - Cehia inscrie din nou, conducem cu 29-27!

57 - GOOOOOOOOOOL NEAGU!!! Conducem cu 29-26 pe acest final dramatic!

56 - Hrbkova inscrie, avem 28-26!

55 - Incredibil, inca o eliminare pentru Romania de doua minute!

55 - GOOOOOOL de pe pivot, Oana Manea inscrie!!

53 - Cehoaicele inscriu de pe extrema, avem 27-25.

53 - Doua minute de eliminare pentru Pintea.

53 - Zamfir!!! Gol superb si avem 27-24!

52 - Cehoaicele ne inscriu si conducem cu 26-24.

51 - GOOOOOOOOL ROMANIA!!! Marcam din nou in inferioritate si avem 26-23!!!

50 - GOOOOOOOOOL ROMANIA!!! Iuganu inscrie de pe extrema, avem 25-23!!!

49 - Udristioiu patrunde superb si conducem cu 24-23! Vom juca insa din nou pentru doua minute in inferioritate!

49 - Luzumova puncteaza din nou si egaleaza la 23!

48 - Luzumova inscrie din 7 metri, 23-22 pentru noi.

48 - Pintea inscrie de pe pivot si avem 23-21! Vom juca insa in doua minute in inferioritate numerica!

47 - Luzumova ne marcheaza din nou cu o bolta, scorul este 22-21.

45 - Zamfirescu inscrie magnific si conducem cu 22-20!!!

44 - Udristioiu inscrie superb si avem 21-20!

43 - Cehia ne egaleaza la 20!

42 - Luzumova inscrie, Cehia se apropie la un gol!

41 - Cristina Neagu inscrie si conducem cu 20-18!

40 - Cehoaicele marcheaza doua goluri si se apropie la 19-18.

38 - Cristina Neagu inscrie din sapte metri, avem 19-16!

35 - Primim un nou gol, conducem cu 18-16.

34 - Cristina Neagu inscrie din 7 metri, avem 18-15.

32 - Cehia inscrie prima in partea secunda, prin Luzumova. Conducem cu 17-15.

30 - Se reia jocul!

30 - Pauza!

30 - Pintea inscrie pe contraatac si conducem cu 17-14!

27 - Cehia inscrie din nou de la mare distanta, conducem cu 16-14.

26 - Cristina Neagu inscrie din 7 metri si avem 16-13!

25 - Cehia marcheaza din nou prin Jerabkova, scorul este 15-13 pentru noi.

23 - Neagu!!!! Super-gol marcat de Cristina si conducem cu 15-12!

23 - Geiger face o pirueta superba si inscrie pentru 14-12!!!

22 - Cehoaicele marcheaza din nou prin Hrbkova, scorul este 13-12 pentru noi.

20 - Primim un gol incredibil, printr-un unghi incredibil. Avem 13-11.

19 - Laslo patrunde superb si conducem cu 13-10!

18 - Jerabkova ne surprinde si inscrie un gol frumos, conducem cu 12-10.

17 - Neagu!!!! Inca un super gol, conducem cu 12-9!

16 - Cehoaicele inscriu, avem 11-9.

16 - Ce bomba!!! Geiger inscrie puternic in vinclu si conducem cu 11-8!

14 - Goool Oana Manea!! Inscriem de pe pivot si ne ducem la 10-8!

13 - Cehia marcheaza prin Mala, avem 9-8.

13 - Cristina Neagu primeste ingrijiri medicale pe teren. Partea buna este ca se simte bine si va putea continua meciul.

13 - GOOOOOOOOL ROMANIA!! Cristina Neagu inscrie, dar e lovita de adversare si se resimte!

11 - Cehoaicele se apropie la un gol, conducem cu 8-7.

9 - Marcheaza si cehioaicele, conducem cu 8-6. Pana acum n-am ratat nicio aruncare in acest meci!

9 - Zamfirescu!!! Gol superb si avem 8-5!

8 - Doua goluri rapide pentru ambele formatii. Pentru noi a marcat Pintea, conducem cu 7-5.

7 - Cristina Neagu inscrie din 7 metri si avem 6-4.

6 - Cehoaicele ne prind pe contraatac si ne marcheaza doua goluri rapide.

6 - Zamfirescu arunca de la sold si avem 5-2!!!

5 - Inscriu si cehoaicele, dar conducem cu 4-2.

5 - Din nou Pintea pe pivot, inscriem si avem 4-1!!!

4 - Ducem mingea pe pivot, iar Pintea face 3-1 pentru Romania!

2 - Chiper inscrie superb de pe extrema si avem 2-1!

2 - Cehia egaleaza cu o aruncare prin surprindere.

1 - Cristina Neagu incepe in forta cu o aruncare in vinclu! Conducem cu 1-0!