Romania invinge greu Angola la Campionatul Mondial de handbal feminin

Joi, 07 Decembrie 2017, ora 20:28
35268 citiri

Echipa feminina de handbal a Romaniei a invins cu mari emotii Angola intr-un meci din cadrul Grupei A de la Campionatul Mondial programat zilele acestea in Germania.

Fetele noastre s-au impus cu 27-24 (14-14) si au inregistrat cea de-a patra victorie din tot atatea partide disputate.

Calificata deja in faza urmatoare a competitiei, nationala "tricolora" a avut parte de un meci extrem de dificil in fata unei nationale deja eliminate, dar foarte bataioasa.

Angola a condus pe toata durata primei reprize si o buna parte din cea de-a doua, nationala Romaniei reusind sa treaca in avantaj abia pe final gratie a trei goluri consecutive marcate de Cristina Neagu.

O victorie importanta care inseamna si o revansa pentru infrangerea suferita in fata Angolei la Jocurile Olimpice de anul trecut, dar mai ales ne mentine cu mari sanse in cursa pentru terminarea grupei pe prima pozitie.

Cea mai buna marcatoare a nationalei noastre a fost Cristina Neagu, cu 7 reusite. Au mai marcat Aneta Udristoiu si Melinda Geiger, cate 4 goluri, Valentina Ardean Elisei, Cristina Florianu si Crina Pintea, cate 3 goluri, Eliza Buceschi, doua goluri, si Ana Maria Dragur, un gol.

Urmeaza jocul cu Franta de vineri, unul care poate fi doar de palmares, daca reprezentativa "Cocosului Galic" e invinsa joi seara de Spania. In aceasta situatie, Romania termina grupa pe primul loc indiferent de rezultatul de maine.

In momentul de fata, clasamentul Grupei A se prezinta astfel: 1. Romania - 8 puncte, 2. Slovenia - 6p, 3. Franta - 4p (-1 joc), 4. Spania - 4p (-1 joc), 5. Angola - 0p si 6. Paraguay - 0p.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Romania si Angola, din cadrul Grupei A de la Campionatul Mondial de hanbdal feminin din Germania.

Romania - Angola 27-24

min.60 - Gol Cristina Neagu si Romania castiga cu 27-24!

min.59 - Selectionerul Angolei cere time-out cu 85 de secunde ramase pana la finalul meciului.

min.58 - Marcheaza din nou Cristina Neagu si avem doua goluri avans.

min.58 - Time out cerut de selectionerul nostru, Ambros Martin.

min.57 - Cristina Neagu marcheaza cu o aruncare in forta.

min.56 - Egaleaza rapid africanele si finalul e de-a dreptul incendiar.

min.55 - Gol Romania si fetele noastre preiau conducerea cu cinci minute ramase pana la finalul partidei.

min.53 - Eliminare de doua minute in tabara angolezelor.

min.52 - Inca un gol marcat de Aneta Udristoiu, al 4-lea in acest meci.

min.51 - Africanele preiau din nou conducerea si se anunta un final de meci de foc.

min.50 - Egalam la 22 prin Cynthia Tomescu cand au mai ramas 10 minute de joc.

min.48 - Gol de la 7 metri pentru Angola si eliminare de doua minute in tabara noastra, pentru Crina Pintea.

min.46 - Melinda Geiger marcheaza cu o aruncare frumoasa si egalam la 21.

min.45 - Inscrie Florianu, dar Romania e in continuare condusa.

min.44 - Gol norocos pentru nationala africana.

min.42 - Gol marcat de Melinda Geiger.

min.42 - Africanele se duc la doua goluri distanta pe tabela de marcaj.

min.41 - Angola mai inscrie o data si trece din nou in avantaj.

min.39 - Super gol marcat de Elisei din extrema stanga.

min.36 - Angola, fara nicio sansa la calificarea in faza urmatoare, trece din nou la conducere.

min.36 - Un nou gol de la 7 metri pentru Angola si scorul devine 17-17.

min.36 - Melinda Geiger marcheaza cu o aruncare superba.

min.35 - Gol pe contraatac inscris de africane.

min.33 - Cristina Neagu marcheaza cu o aruncare in forta.

min.32 - Angola egaleaza de la 7 metri.

min.31 - Udristoiu o duce pe Romania la conducere pentru prima data de la acel 4-3, din prima repriza.

A INCEPUT REPRIZE SECUNDA

---------------------------------------

PAUZA: 14-14 intre Romania si Angola, dupa un inceput mai bun de meci al africanelor, insa fetele noastre si-au revenit in ultima parte a reprizei.

min.30 - Elisei egaleaza la 14 si mai sunt doar cateva secunde din prima repriza.

min.29 - Gol si pentru Angola.

min.29 - Udristoiu puncteaza pe contraatac si Romania egaleaza dupa patru goluri marcate consecutiv.

min.28 - Cristina Neagu marcheaza cu o aruncare in forta de la 9 metri.

min.27 - Un nou gol marcat de Florianu.

min.26 - Inscrie Cristina Zamfir Florianu, iar arbitrul dicteaza si o eliminare de doua minute in tabara reprezentativei din Africa.

min.25 - Angoleze inscriu si refac diferenta de patru goluri.

min.25 - Gol Pintea, dupa ce aruncarea lui Florianu a fost blocata.

min.24 - Time out cerut de selectionerul Angolei, dupa vreo 3 minute in care nu s-a marcat niciun gol.

min.21 - Inca un gol pentru africane, care se desprind la 4 goluri pe tabela de marcaj.

min.19 - Gol marcat de Angola, iar Ambros Martin cere un TIME OUT.

min.18 - Ana Maria Dragut e eliminata pentru doua minute.

min.17 - Cristina Neagu marcheaza de la 7 metri.

min.16 - Angola se desprinde pentru prima oara in acest meci la 3 goluri.

min.15 - Inca un gol marcat rapid de angoleze.

min.14 - Eliza Buceschi reduce din diferenta.

min.13 - Gol de la 9 metri marcat de nationala africana.

min.13 - Elisei primeste de la Neagu si inscrie pentru 6-7.

min.12 - Africancele marcheaza in inferioritate numerica.

min.11 - Valentina Elisei puncteaza din extrema stanga. Mai mult, o jucatoare angoleza e eliminata pentru doua minute.

min.10 - Inceput bun pentru Angola, care se distanteaza la doua goluri.

min.9 - A doua bara consecutiva pentru Cristina Neagu.

min.9 - Gol frumos marcat de nationala africana.

min.8 - Angola se tine aproape, iar scorul dupa 8 minute e 4-4.

min.7 - Inca un gol in contul Crinei Pintea.

min.6 - Gol de la 7 metri pentru Angola.

min.5 - Ana Maria Dragut inscrie cu o aruncare frumoasa de la 9 metri.

min.4 - Puncteaza si africancele.

min.4 - Aneta Udristoiu marcheaza si Romania trece in avantaj.

INFO: La Jocurile Olimpice de anul trecut, Angola a invins Romania cu 23-19.

min.3 - Gol marcat de Crina Pintea.

min.2 - Angola deschide scorul, dupa ce in prima faza Denis Dedu a parat o lovitura de 7 metri.

ora 19:01 - A INCEPUT PARTIDA

Explicatia Federatiei Romane de Handbal dupa ce fanii s-au plans ca nu pot vedea meciurile nationalei la Campionatul Mondial

ora 18:30 - Fetele noastre au iesit la incalzirea de dinaintea jocului cu nationala africana.

INFO: Partida are loc la Trier si e transmisa in direct la TV de postul Telekom Sport.

INFO: Romania a obtinut deja calificarea in faza optimilor, in timp ce Angola e deja eliminata.

INFO: In primele trei partide din grupa, Romania a invins Paraguay (scor 29-17), Slovenia (scor 31-28) si Spania (scor 19-17). De partea cealalta, Angola a fost invinsa de Spania (scor 24-28), Franta (scor 19-26) si Slovenia (scor 25-32).

Romania, in Grupa A de la Campionatul Mondial de handbal feminin: Cunoastem cele patru nationale calificate in optimi

Lotul Romaniei pentru acest turneu final

Denisa Dedu, Iulia Dumanska - portari;

Valentina Elisei Ardean, Ana Maria Popa - extreme stanga;

Cristina Neagu, Cristina Florianu, Gabriella Szucs - interi stanga;

Eliza Buceschi, Madalina Zamfirescu, Cristina Laslo- centri;

Crina Pintea, Timea Tatar, Cynthia Tomescu - pivoti;

Melinda Geiger, Ana Maria Dragut - interi dreapta; Aneta Udristoiu, Ana Maria Berbece - extreme dreapta.

Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania se desfasoara in perioada 1-17 decembrie.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. "PNL-PSD continuă acapararea statului român"
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Romania invinge Angola handbal, #LIVE meci Romania Angola, #Romania Angola Mondial handbal, #Romania Angola in direct , #nationala handbal