Romania rateaza finala Campionatului Mondial de handbal dupa un meci de infarct

Vineri, 18 Decembrie 2015, ora 23:38
161015 citiri

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a ratat calificarea in finala Campionatului Mondial din Danemarca, dupa ce a fost invinsa de Norvegia, scor 35-33, la capatul prelungirilor.

"Tricolorele" au facut un nou meci magnific, insa au ratat victoria in timpul regulamentar cu zece secunde inainte de final, cand Ardean Elisei nu a reusit sa inscrie pe contraatac.

Fetele noastre vor disputa insa finala mica a turneului, duminica de la ora 15:45, cu Polonia.

EXCLUSIV Nationala de handbal joaca pentru un premiu incredibil la Campionatul Mondial

Desfasurarea meciului

Ajunsa la un singur pas de marea finala, reprezentativa noastra a intalnit una dintre cele mai puternice echipe din lume, Norvegia, pe care nu o mai invinsese de aproape 15 ani.

Chiar daca am avut in fata o echipa de top, increderea de dupa victoriile cu Brazilia si Danemarca si-a spus cuvantul, iar fetele noastre au inceput excelent.

Cele doua echipe au mers cap la cap pana spre minutul 20, cand Norvegia a reusit sa se desprinda la trei goluri. Nordicele au impresionat printr-o viteza de reactie excelenta, marcand adesea de contraatac prin Kristiansen si Mork.

Romania contesta victoria Norvegiei: Ati vazut cu totii ce s-a intamplat!

In schimb, Romania a contat mult prin actiunile Cristinei Neagu si prin reusitele Oanei Manea, in timp ce extremele au avut o evolutie stearsa in prima repriza.

Am avut si doua eliminari in prima parte, din care am iesit insa foarte bine. La pauza, Norvegia ne-a condus insa cu 17-14.

Ne-am revenit dupa pauza

Trei goluri pot parea multe cand ai in fata o echipa atat de valoroasa, insa fetele noastre ne-au demonstrat deja ca nimic nu este imposibil pentru ele.

Cu multa darzenie si daruire, tricolorele au reusit sa desfaca apararea ca un zid a Norvegiei. Beneficiind si de o Paula Ungureanu intr-o zi magnifica dar si de o revenire a extremelor, Romania a egalat in minutul 45, iar apoi a reusit sa ajunga chiar si la un avantaj de doua goluri.

Cine e Polonia, adversa Romaniei din finala mica a Mondialului de handbal feminin

Au urmat astfel 15 minute de infarct, in care ambele echipe au avut momente in care au condus. Arbitrii le-au eliminat pe Ada Nechita si Cristina Neagu pentru doua minute, dar nici asa nordicele nu s-au putut desprinde.

Cele mai controversate faze de arbitraj din meciul Romania - Norvegia

Cu doua minute inainte de final, scorul a devenit 27-27, ambele echipe au avut atacul, insa niciuna nu a reusit sa inscrie. Dramatismul a atins cote maxime cu 10 secunde inainte de final, cand Elisei a scapat pe contraatac, dar nu a putut marca si meciul a ajuns in prelungiri.

Ratarea a parut s-o afecteze pe Ardean Elisei, care a fost eliminata pentru 2 minute in prelungiri si si-a lasat in mai multe momente cheie zona descoperita.

Nordicele s-au impus in cele din urma cu 35-33 si vor juca finala mare cu Olanda. Romania va disputa finala mica pentru medaliile de bronz, duminica de la ora 15:45, impotriva Poloniei, in direct pe Ziare.com.

ROMANIA - NORVEGIA 33-35

70 - Norvegia mai inscrie o data si merge in finala dupa 35-33 cu Romania. Noi vom juca finala mica cu Polonia, duminica.

69 - Ada Nechita inscrie, scorul este 34-33. Mai sunt 9 secunde.

69 - Norvegia inscrie din 7 metri si se duce la doua goluri.

69 - Norvegia inscrie, dar dam o replica rapida prin Oana Manea. Mai avem un minut si 20 de secunde.

68 - Mai sunt 2 minute si 22 de secunde de joc. Avem doua minute de superioritate, dar nordicele au atacul.

68 - GOOOOOOOOOOOOOL ROMANIA! Marcam de doua goluri in doar cateva secunde si ne apropiem la un gol!!!! Perianu s-a accidentat insa si pare foarte grav.

67 - Norvegia se duce la trei goluri dupa un gol pe extrema.

65 - Prima repriza de prelungiri se incheie!

65 - Loke marcheaza din nou!

65 - GOOOOL ROMANIA! Geiger inscrie cu o aruncare fenomenala in vinclu!

64 - Norvegia se duce iar la doua goluri distanta dupa o reusita din 7 metri.

64 - 7 metri pentru nordice si eliminare de doua minute pentru Ardean-Elisei.

63 - GOOOL ROMANIA! Ada Nechita inscrie de pe extrem! Hai acum cu apararea!

63 - Loke puncteaza pentru Norvegia, care se duce la doua goluri.

62 - Cristina Neagu rateaza si nordicele au atacul.

61 - Norvegia inscrie cu mare noroc, dupa ce mingea a atins ambele bare.

60 - Incepe prima repriza de prelungiri. Avem atacul!

60 - Urmeaza prelungiri!!! Vom avea doua reprize de cate 5 minute.

59 - Dumnezeule!!!!! Scapam pe contraatac cu 10 secunde inainte de final, Elisei arunca, dar apara portarul!

59 - 30 de secunde si nordicele au atacul.

59 - Inca 60 de secunde si avem atacul!

59 - Mai sunt 80 de secunde si avem atacul!

57 - GOOOL ROMANIA!!! Geiger inscrie de pe extrema. Nordicele rateaza si avem din nou atacul!!!

57 - Paula Ungureanu apara fenomenal un 7 metri!!!

57 - Ada Nechita e eliminata pentru 2 minute.

56 - Kristiansen marcheaza pentru nordice.

55 - E GOOOOOOOOOOOOL! Elisei egaleaza la 26 de pe extrema!

54 - Norvegia inscrie practic imediat si conduce cu 26-25.

54 - GOOOL Oana Manea si egalam la 25.

53 - Norvegia conduce cu 25-24 cu o bolta. Avem un minut de superioritate.

53 - Loke inscrie si egaleaza la 24.

52 - GOOOOOOOOOOOL ROMANIA! Ada Nechita marcheaza, iar Oana Manea obtine un cartonas rosu pentru Molid!

51 - Cristina Neagu este eliminata pentru doua minute din motive necunoscute!

51 - Neagu trimite in bara, Norvegia pleaca pe contraatac si egaleaza la 23.

49 - Neagu inscrie din nou, dar nordicele revin la un gol in spate imediat!

48 - GOOOL Cristina Neagu! Conducem cu 22-21 si avem un nou atac dupa o interventie fenomenala a Paulei!

47- Nordicele egaleaza la 21 prin Mork.

47 - Gabi Perianu este eliminata cu usurinta pentru 2 minute.

46 - Ada Nechita rateaza de pe extrema.

45 - Paula intervine din nou excelent si avem atacul!

44 - GOOOOOOOOOOOOOL DIN NOU GOOOOOL! Conducem cu 21-20 dupa o reusita pe contraatac a lui Ardean Elisei!

44 - GOOOOOOOOL ROMANIA! Eliza Buceschi inscrie din 7 metri si egaleaza la 20! Avem si 2 minute de superioritate! Hai fetelor!

42 - GOOOOL Cristina Neagu! Ne apropiem la un gol dupa o patrundere superba!

41 - Dupa cateva minute cu ratari la ambele porti, Ada Nechita marcheaza din nou superb de pe extrema!

40 - Neagu este lovita grosolan, dar arbitrii n-acorda fault.

36 - Nordicele ne fac sah-mat pe extrema si se duc la trei goluri.

35 - Norvegia marcheaza din nou si are doua goluri avantaj.

35 - Actiune fenomenala a Romaniei, Ada Nechita marcheaza de pe extrema si scorul este 17-18.

34 - Krstiansen trimite in bara, mingea ii revine si face 18-16.

33 - Contraatac fulgerator, marcam prin Perianu si ne apropiem la un singur gol!

32 - Incepem extraordinar partea secunda! Cristina Neagu inscrie si obtine si eliminarea pentru 2 minute a unei adversare!

30 - Se reia jocul!

30 - Pauza!

30 - Ratam inca doua atacuri, dar Paula apara un 7 metri si diferenta la pauza e de trei goluri.

28 - Oana Manea primeste bine pe semicerc si inscrie!

27 - Ratam trei sanse de a ne apropia la doua goluri. Nordicele scapa pe contraatac, Buceschi e eliminata doua minute. Mork inscrie si Norvegia are 4 goluri in fata.

27 - Situatie incredibila: Un arbitru da 9 metri, celalalt fortare in atac. Decizia le este favorabila nordicelor in cele din urma, care au un 9 metri.

25 - Oana Manea primeste perfect, se intoarce si inscrie!

24 - Norvegia face 16-12 din 7 metri.

23 - Ada Nechita marcheaza de pe extrema pe coltul scurt!

23 - Un nou gol al nordicelor.

22 - Ardean Elisei inscrie si scorul este 11-14.

21 - Cristina Neagu rateaza o pasa, nordicele pleaca pe contraatac si fac 14-10.

21 - Nora Mork marcheaza din nou si Norvegia are 13-10.

20 - Nora Mork marcheaza cu noroc pentru nordice. Noi schimbam portarul si mai ratam un atac.

19 - Geiger inscrie pentru Romania, scorul este 10-11.

18 - Norvegia are doua goluri in fata dupa reusita lui Kristiansen.

17 - Norvegia revine in avantaj dupa un gol al lui Loke.

17 - Cristina Neagu marcheaza din 7 metri si egaleaza la noua.

15 - Kristiansen marcheaza pentru Norvegia.

15 - Eliza Buceschi, din nou cu o actiune incredibila, din care egaleaza la opt!

14 - Nordicele ne prind pe contraatac si conduc cu 8-7.

13 - Kristiansen egaleaza la sapte pentru nordice.

13 - Ce gol frumos! Oana Manea puncteaza dupa o actiune splendida a nationalei noastre!

12 - Se restabileste egalitatea numerica, am iesit excelent din acest moment dificil.

12 - Norvegia egaleaza la sase prin Nora Mork.

11 - Cristina Neagu inscrie din 7 metri si conducem cu 6-5.

11 - Fenomenal! Paula Ungureanu apara un 7 metri si inca nu luam gol in inferioritate. Mai sunt 35 de secunde si avem posesia.

10 - Luciana Marin se resimte si primeste ingrijiri medicale.

10 - Avem 2 minute de inferioritate, Bradeanu e eliminata.

9 - Neagu din nou fenomenala! O noua aruncare de vis si egalam la cinci!

9 - Nordicele arunca prin surprindere si fac 5-4.

9 - Avem noroc cu o bara a lui Loke, plecam pe contraatac, iar Oana Manea egaleaza la patru!

8 - Cristina Neagu inscrie un gol fenomenal, sub bara, de la mare distanta!

7 - Norvegia se desprinde la 4-2 dupa o lovitura de la 7 metri.

6 - Norvegia trece in avantaj si are 3-2, dupa o patrundere a lui Kristiansen.

6 - Buceschi inscrie, dar golul e anulat pentru fortare in atac.

4 - Nordicele ne prind descoperite pe semicerc si inscriu prin pivotul Loke.

2 - Eliza Buceschi ia o actiune pe cont propriu si inscrie superb!

2 - Nordicele egaleaza prin Nora Mork.

1 - Incepem cu dreptul si marcam prin Eliza Buceschi.

1 - A inceput meciul!

21:41 - Se intoneaza cele doua imnuri.

21:34 - Cele doua echipe ies pe teren. Galeria Romaniei este din nou prezenta la datorie.

Info: Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de Dolce Sport.

Romania si Norvegia au fost adversare si in faza grupelor, ambele evoluand in Grupa D. Meciul direct s-a incheiat cu victoria nordicelor, care s-au impus cu scorul de 26-22.

Norvegia a suferit o singura infrangere la turneul final, in fata Rusiei. Pentru a ajunge in semifinale, norvegiencele le-au eliminat ulterior pe Germania si Muntenegru.

Adversarele noastre reprezinta una dintre cele mai titrate echipe din handbalul feminin, avand un palmares absolut uluitor.

Norvegia se lauda cu doua medalii de aur la Jocurile Olimpice, doua titluri mondiale (1999 si 2011) si sase titluri europene (1998, 2004, 2006, 2008, 2010 si 2014).

De partea cealalta, Romania a eliminat campioana mondiala Brazilia si tara gazda Danemarca.

Finalele turneului final sunt programate duminica.

UPDATE Liderii coaliției PSD-PNL și-au dat acordul pentru candidatura medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei SURSE
Medicul Cătălin Cîrstoiu a ajuns, marți, 19 martie, la Palatul Victoria pentru a discuta cu liderii coaliţiei. Liderii celor două partide și-au dat acordul pentru candidatura acestuia la...
Conducerile PSD și PNL, discuții cu consilierii municipali pe amendamente la bugetul Capitalei. Se cere o dezbatere în Consiliul General SURSE
Conducerile PNL şi PSD Bucureşti vor avea o întâlnire, marţi, 19 martie, cu consilierii municipali social-democraţi şi liberali pentru a cere convocarea unei şedinţe de Consiliu General...
#Romania Norvegia, #Romania Norvegia Live, #Romania Norvegia direct, #televizare Romania Norvegia, #Romania Norvegia handbal, #cine transmite Romania Norvegia , #nationala handbal