Romania, victorie splendida cu Danemarca la turneul preolimpic. Se vede Rio!

Vineri, 18 Martie 2016, ora 21:33
30170 citiri

Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie splendida in primul meci al "tricolorelor" de la turneul preolimpic din Danemarca.

Jucatoarele noastre au invins chiar tara gazda, scor 32-25, si au luat o optiune mare pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio.

Romania a inceput perfect disputa de la Aarhus, preluand conducerea din primele minute si mentinandu-se in avantaj pe tabela pana la final.

Cu o Vali Elisei in forma buna, cu Oana Manea irezistibila la marginea semicercului si cu o Cristina Neagu in rol de servant perfect, echipa noastra a marcat gol dupa gol si a intrat la pauza cu un avantaj consistent, scor 19-13.

In partea secunda a venit randul Elizei Buceschi, jucatoarea meciului, sa straluceasca, fiica "secundului" Costica Buceschi marcand in momentele cheie.

Dupa ce s-au distantat chiar si la zece goluri, fetele noastre s-au relaxat in ultimele minute si le-au permis adversarelor sa reduca din diferenta.

Cu toate acestea, ramane victoria splendida a Romaniei, dupa un meci in care am dominat autoritar gazda turneului preolimpic.

Trecand de o adversara directa din lupta pentru calificare, "tricolorele" pot transforma derbiul cu Muntenegru, de duminica, intr-un duel de palmares daca vor invinge sambata modesta reprezentativa a Uruguayului.

Romania - Danemarca 32-25:

Min.60 Final de meci!

Min.60 Daneze limiteaza proportiile scorului cu doua goluri marcate pe final.

TIME-OUT Romania

Min.57 Gol inscris de Chintoan, diferenta este de zece goluri!

Min.56 Avem in continuare un avantaj de noua goluri si victoria nu ne mai poate scapa.

TIME-OUT Danemarca

Min.52 Elisei marcheaza fenomenal de pe extrema si diferenta este de noua goluri in favoarea Romaniei!

Min.49 Inscrie Neagu din alergare, insa se accidenteaza usor.

Min.46 Bucesci marcheaza de la 7 metri si ne mentine avantajul de sase goluri.

Min.44 Eliza Buceschi inscrie din nou superb! Ce meci face sportiva noastra!

Min.43 Incursiune superba a Elizei Buceschi si-un gol foarte frumos.

Min.42 Inca o bara pentru Neagu, iar danezele se apropie la cinci goluri.

Min.39 Al treilea gol de la 7 metri pentru Buceschi in aceasta parte secunda a meciului.

Min.38 Romania face un meci cu adevarat mare in fata Danemarcei si, foarte probabil, isi va asigura calificarea la Olimpiada cu o victorie.

Min.35 Inca un gol pentru Eliza de la 7 metri!

Min.33 Buceschi inscrie de la 7 metri si se pare ca evolutia buna a "tricolorelor" continua si in aceasta parte secunda.

Min.32 Cristina Neagu loveste de doua ori barele portii danezelor.

Min.31 Incepe partea secunda!

___________________________

Min.30 Finalul primei reprize!

Min.30 Ce gol inscrie Elisei! Lob superb peste portat din extrema!

Min.27 Inca o reusita pentru Eliza Buceschi!

Min.26 Oana Manea este de neoprit in aceasta prima repriza!

TIME-OUT ROMANIA

Min.24 Superb! Elisei inscrie inca un gol superb!

Min.21 Eliza Buceschi marcheaza din nou.

Min.20 Gol Oana Manea dupa o pasa frumoasa a Cristinei Neagu!

Min.18 Reusim sa marcam in inferioritate numerica, insa primi, gol destul de repede.

Min.17 Se apropie danezele la numai trei goluri, insa avem atacul.

Min.13 Buceschi marcheaza si ea cu o aruncare de la distanta.

Min.13 Sunt in usoara revenire danezele, profitand si de superioritatea numerica de doua minute pe care o au.

Min.10 Ce gol! Elisei inscrie o "aeriana" de toata frumusetea!

Min.9 Romania se descurca excelent pana acum. Bradeanu inscrie si ea si avem 4 goluri avantaj!

Min.6 Gol Elisei! Ce debut de meci pentru echipa noastra!

Min.6 Manea inscrie si ea si avem avantaj de doua goluri.

Min.4 Inscrie si Neagu de la 7 metri!

Min.2 - Debut excelent pentru nationala noastra, care inscrie rapid doua goluri.

20:00 - Incepe partida!

19:55 - Se intoneaza cele doua imnuri.

INFO: In primul meci de la turneul preolimpic, Muntenegru a trecut la scor de Uruguay, 34-19.

INFO: Iata care este programul nationalei Romaniei in turneul preolimpic din Danemarca:

Vineri, de la ora 20:00: Romania - Danemarca

Sambata, de la ora 18:45: Romania - Uruguay

Duninica, de la ora 18:45: Romania - Muntenegru

INFO: Meciul poate fi urmarit la TV pe postul DigiSport.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Romania Danemarca handbal, #handbal Romania Danemarca, #Romania turneu preolimpic , #nationala handbal