Cum se mai poate califica România în sferturile Mondialului de handbal feminin, după ce a fost învinsă de Germania

Vineri, 08 Decembrie 2023, ora 06:57
7802 citiri
Naționala feminină de handbal mai are șanse de calificare FOTO facebook

Naţionala României a fost învinsă de Germania cu scorul de 24-22 (9-12), joi seara, la Herning (Danemarca), în Grupa a III-a principală a Campionatului Mondial de handbal feminin, care are loc în Danemarca, Norvegia şi Suedia.

Deși inițial s-a crezut că această înfrângere ne-a scos defintiv din cărțile calificării, victoria Japoniei în fața Danemarcei, scor 27-26, a reaprins șansele fetelor noastre de a fi între cele mai bune opt echipe ale lumii.

Pentru asta, România trebuie să câștige meciurile cu Japonia și Polonia, iar Danemarca să nu ia mai mult de un punct din partidele cu Germania și Polonia.

În clasament, conduce acum Germania (6 puncte), urmată de Danemarca și Polonia (4 puncte), Japonia și România (2 puncte) și Serbia (0 puncte).

Următoarele meciuri:

9 decembrie, ora 16:30 » România - Japonia

11 decembrie, ora 19:00 » Polonia - România

Câștigătoarea grupei din care face parte România va juca în „sferturi” cu ocupanta locului 2 în grupa I principală (Suedia, Muntenegru, Croația, Ungaria, Senegal, Camerun). Ocupanta locului 2 în grupa României va juca în „sferturi” contra câștigătoarei din grupa sus amintită.

Quarterly Report - evenimentul #1 pentru companii la BVB

Bucuria tricolorelor după calificarea la Jocurile Olimpice: ”Nu ne oprim aici”
Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat, miercuri, la Jocurile Olimpice, ajungând în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de la Busan. După obţineea...
Selecționerul care a dus România la Jocurile Olimpice: ”Nu e vorba de noroc, norocul ţi-l faci singur”
Antrenorul echipei naţionale masculine de polo pe apă a României, Bogdan Rath, a declarat, duminică, pe Aeroportul ''Henri Coandă'', la revenirea de la Campionatul Mondial de la Doha, că nu e...