Infrangere dramatica pentru campioana Romaniei, CSM Bucuresti, in Liga Campionilor la handbal

Duminica, 10 Ianuarie 2016, ora 11:05
2753 citiri

CSM Bucuresti, campioana Romaniei la handbal feminin, a suferit o infrangere in chiar debutul grupelor principale ale Ligii Campionilor, in deplasare in Macedonia, scor 21-22 cu Vardar Skopje.

Prima parte a jocului de la Skopje a fost una extrem de echilibrata, care s-a terminat echitabil la egalitate, scor 11-11.

Gullden si Fiscker au marcat primele noastre goluri, CSM reusind sa conduca in minutul 3 cu 2-1.

S-a ajuns la 5-3 in minutul 9 dupa un nou gol marcat de Fiscker, aflata in zi de gol azi. Am avut chiar si 6-3 (min.12), dar fetele au avut un moment de cadere, fructificat bine de gazde, care au fost impinse de la spate de o galerie furibunda.

Vardar a condus cu 9-7 in minutul 20, Radicevic fiind in mare forma de gol la gazde.

CSM a terminat in forta prima parte, egaland la 11 dupa 9-11 in minutul 26.

Partea secunda a fost echilibrata si ea, cele doua formatii mergand mai tot timpul cap la cap.

Din minutul 49 insa, firul s-a rupt, CSM avand o serie de 7 minute la rand fara gol marcat. S-a facut 21-19, iar de aici, din minutul 56, nu a mai fost vreo sansa pentru fetele noastre.

S-a terminat 22-21, iar CSM bifeaza prima infrangere din grupa principala 2 a Ligii.

Gulden a fost cea mai buna marcatoare de la CSM, cu 8 goluri, fiind urmata de Ana Paula Rodrigues Belo - 4, Maria Fisker - 3, Oana Manea - 2, Carmen Martin - 2 si Aurelia Bradeanu - 2.

In aceeasi grupa principala, cu numarul 2, Gyor a invins Buducnost cu 22-20. Mai este de disputat un meci din aceasta faza 1, e vorba de Midtjylland - Savehof, duminica de la 18.

In clasamentul grupei 2, pe primul loc se afla Gyori Audi ETO KC, cu 7 puncte, urmata de Buducnost, 7 p, Vardar, 6 p, CSM Bucuresti, 5 p, FC Midtjylland, 3 p si IK Savehof, 0 p.

Pe 15 ianuarie este programat urmatorul meci in competitie pentru CSM, pe teren propriu, cu danezele de la FC Midtjylland.

Nicușor Dar îl provoacă pe Piedone la o dezbatere electorală. Răspunsul ironic al Primarului Capitalei după ce AUR l-a amenințat cu plângerea penală
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, că aşteaptă de la contracandidatul său Cristian Popescu Piedone un răspuns în ce priveşte participarea la o dezbatere...
Ciolacu anunță că întrerupe orice comunicare cu Piedone: "Îi urez succes"
Marcel Ciolacu a tăiat orice cale de comunicare cu Cristian Popescu Piedone. Președintele PSD a declarat joi, 25 aprilie, că nu va mai exista niciun dialog și nicio ofertă pentru Piedone....
#CSM Bucuresti pierde meci Liga, #CSM pierde la debut grupe principale, #infrangere dramatica CSM handbal , #stiri handbal