România a debutat la Mondialul de handbal feminin cu o victorie zdrobitoare. Adversarele au purtat hijab pe teren! FOTO

Vineri, 03 Decembrie 2021, ora 20:31
8698 citiri
Naționala de handbal feminin a României

Naţionala de handbal feminin a României a debutat cu victorie în grupa C a Campionatului Mondial din Spania, scor 39-11 (20-3), cu reprezentativa Iranului. Al doilea meci al zilei în grupă este între Norvegia şi Kazakhstan.

Tricolorele au fost lipsite de aportul celei mai valoroase jucătoare, Cristina Neagu, care a decis să nu participe la acest turneu final.

Principalele marcatoare pentru România au fost Laslo 6 goluri, Dincă 6, Rotaru 5.

Jucătoarele Iranului, debutante la un turneul final mondial, au atras privirile şi datorită echipamentului impus de legile musulmane, printr-o variantă ”sportivă” a hijabului, cu capul şi gâtul acoperite complet şi doar faţa liberă.

Meciul a fost marcat însă de accidentarea gravă suferită de tânăra Oana Borș (18 ani), după ce a marcat primul său gol la naționala României.

În aceeași grupă, tot vineri, de la ora 21.30, se vor întâlni Norvegia și Kazahstan.

Desfășurarea LIVE:

*Scor final 39-11 pentru România.

*33-8 în minutul 50.

*20-3 la pauză pentru România, repriză marcată de accidentarea teribilă suferită de Oana Borș, care a părăsit terenul pe targă.

*11-2 România în minutul 15.

*4-1 România în minutul 5.

*A început meciul.

Programul următoarelor partide în grupa C: 5 decembrie - România - Kazakhstan, Norvegia - Iran; 7 decembrie - Kazakstan - Iran, Norvegia - România.

32 de echipe naţionale se află la start, iar primele trei clasate din grupele preliminare se vor califica în grupele principale, cu meciuri programate între 8-13 decembrie. Primele două clasate în aceste grupe se vor califica în sferturile de finală, care vor avea loc în 14-15 decembrie, iar câştigătoarele vor evolua în semifinale, în 17 decembrie.

Finalele pentru medalii sunt programate în 19 decembrie.

România joacă în Ungaria la Campionatul European. Adversarele din grupă după tragerea la sorți
Naţionala de handbal feminin a României va evolua în grupa B, la Debrecen, la Campionatul European din 2024, cu reprezentativele Muntenegru, Cehia şi Serbia, potrivit tragerii la sorţi de joi,...
Cum s-a descurcat România contra Franței, campioana olimpică și mondială
Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă în meci amical duminică, la Clermond-Ferrand, de reprezentativa Franţei, campioana olimpică şi mondială. Franţa s-a impus cu...