Victorie de rasunet pentru HCM Baia Mare, in grupele principale ale Ligii Campionilor

Duminica, 10 Ianuarie 2016, ora 20:02
3822 citiri

HCM Baia Mare a invins gruparea franceza Fleury Loiret, in grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal fete, scor 31-28, chiar in Maramures.

La pauza, fetele din Franta au condus la doua goluri, 15-13, dupa ce elevele lui Rosca au fost usor depasite in aparare, fiind mai mult fara idei in ofensiva.

Doar Pineau a fost piesa de rezista a HCM-ului, fara dubii frantuzoaica fiind jucatoarea meciului.

Nici in poarta lucrurile nu au stat bine pentru noi, Ionica Munteanu si Paula Ungureanu avand evolutii destul de ezitante.

Repriza a doua a fost insa splendida pentru Baia Mare, care si-a revenit in atac si a inceput sa percuteze excelent poarta adversa prin Pineau, Do Nascimento, Elisei sau Abbingh, ultima mai ales din lovituri de la 7 metri.

S-a terminat 31-28 pentru HCM, ultimul gol fiind marcat din poarta in poarta aproape, de aceeasi fatidica Pineau.

De remarcat faptul ca principala marcatoare a formatiei romane a fost frantuzoaica Allison Pineau, care a reusit 10 goluri, dintre care 7 doar in prima repriza. Pentru HCM Baia Mare au mai inscris Do Nascimento - 7, Abbingh, Geiger - cate 5, Ardean si Jezic - cate 2 fiecare.

Sunt primele 2 puncte in grupele principale ale Ligii pentru Baia Mare, echipa noastra intrand asadar in calculele calificarii in sferturi.

Important de spus ca HCM a luat startul in partea a doua a competitiei fara niciun punct.

Urmatorul meci este pe 16 ianuarie de la ora 18, in deplasare la Thuringer, campioana Germaniei.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#HCM Baia Mare victorie uriasa, #Baia Mare bate Fleury handbal, #victorie handbal Baia Mare Liga , #stiri HCM Baia Mare