Hermannstadt - FC Argeș, pe o ninsoare ca-n povești. Rezultatul final, decis de VAR

Sambata, 04 Februarie 2023, ora 16:55
2986 citiri
Hermannstadt a remizat cu FC Argeș

Echipa FC Hermannstadt a încheiat la egalitate sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia FC Argeş. Într-un meci al etapei a 24-a din Superliga.

La Sibiu a început să ningă abundent în timpul meciului, iar evoluţia celor două echipe a avut de suferit. Scorul a fost deschis de oaspeţi, prin Garita, care a luat o acţiune pe cont propriu şi a marcat în minutul 17. Gazdele au egalat în minutele de prelungire ale primei reprize. În minutul 44 Micle l-a călcat pe Bărbuţ, în careul oaspeţilor, iar arbitrul a consultat VAR-ul, dictând penalti pentru Hermannstadt. A executat şi a înscris Daniel Paraschiv, în minutul 45+3.

Pe finalul primei părţi, galeria oaspeţilor a avut scandări xenofobe, dar arbitrul Andrei Antonie nu a reacţionat. Din cauza căderilor abundente de zăpadă, mingea cu care s-a disputat jocul a fost schimbată cu una de culoare portocalie, mult mai vizibilă pe terenul alb.

FC Hermannstadt este pe locul 12, cu 25 de puncte, iar FC Argeş se află pe poziţia 13, cu acelaşi număr de puncte.

HERMANNSTADT: Letica - Medina, Ene, Bejan, Butean – P. Petrescu, Mino, Biceanu (Limaj 68) - Bărbuţ (Balaure 46), Paraschiv, C. Popescu (Oroian 82). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

FC ARGEŞ: Micle - Tofan, Zebic, Constantin, Rizzi - Meza Colli, Njike (Biai 79) – Jakolis (Turda 88), Bassong, Bertrand (Calcan 46) – Garita. ANTRENOR: Marius Croitoru

Cartonaşe galbene: P. Petrescu 88 / Zebic 38, Micle 45+2, Calcan 83

Arbitri: Andrei Antonie - Ciprian Florin Danşa, Marius Cristian Marchidanu – Viorel Nicuşor Flueran

Arbitri VAR: Ionuţ Coza - Alexandru Vodă

Observator: Teodora Albon

FC Botoșani - Dinamo, o nebunie de meci: autogol, gol anulat, penalty ratat, accidentare gravă. Lovitura de grație, în prelungiri
Formaţia Dinamo a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Pentru FC Botoşani au marcat Moura (13 -...
FC Voluntari - FCU Craiova, meci crucial în lupta pentru supraviețuire. Echipa care a jucat cu om în plus aproape tot meciul
Echipa FC Voluntari a încheiat la egalitate cu FC U Craiova 1948, scor 0-0, marţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Echipa ilfoveană a rămas cu un jucător mai puţin din...