Horia Tecau a ratat calificarea in finala Australian Open

Joi, 29 Ianuarie 2015, ora 04:12
7346 citiri

Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer a ratat calificarea in finala turneului de dublu masculin de la Australian Open, dupa ce a pierdut in fata italienilor Simone Bolelli si Fabio Fognini, scor 4-6, 6-3, 3-6.

Meciul de joi dimineata a inceput echilibrat, fiecare pereche reusind cate un break, insa italienii au reusit unul in plus, la scorul de 2-2 in primul set, dupa care fiecare echipa si-a castigat serviciul pana la final. Tecau si Rojer au avut o minge de break la scorul de 3-4, pe care au pierdut-o insa.

Setul 2 a inceput foarte bine pentru roman si olandez, care dupa 8 minute aveau deja 3-0. Diferenta s-a pastrat pana la final, iar italienii nu au parut sa puna mari probleme, cedand setul la diferenta de trei game-uri.

Tecau si Rojer au continuat jocul bun si in primele game-uri ale setului al treilea, conducand la un moment dat cu 3-1, insa au cazut inexplicabil in ultimele 20 de minute, in care italienii au castigat cinci game-uri consecutive si meciul, dupa ce anterior romanul si olandezul salvasera doua mingi de meci.

Horia Tecau si Jean-Julien Rojer ajunsesera in semifinale, miercuri, dupa ce au trecut de echipa unui alt roman, Florin Mergea, care joaca impreuna cu britanicul Dominic Inglot, scor 6-4, 7-6.

Finala probei de dublu masculin de la Australian Open se va disputa duminica, intre italienii Simone Bolelli si Fabio Fognini si francezii Pierre-Hugues Herbert si Nicolas Mahut.

Horia Tecau si-a egalat astfel cea mai buna performanta de la Australian Open, dupa ce, in anul 2012, a fost eliminat de fratii Bryan in semifinale, atunci facand echipa cu suedezul Robert Lindstedt, alaturi de care a jucat trei finale consecutive la Wimbledon (2010-2012).

TECAU/ROJER - BOLELLI/FOGNINI 4-6, 6-3, 3-6

Setul 3

04:12 - Game, set si meci pentru perechea Simone Bolelli/Fabio Fognini, dupa ce Tecau si Rojer salvasera doua mingi de meci.

04:05 - Tecau si Rojer pierd din nou serviciul, iar italienii fac 5-3 si servesc pentru calificarea in finala.

03:59 - Perechea din Italia reuseste sa preia conducerea, dupa trei game-uri consecutive.

03:57 - Break reusit de Bolelli si Fognini, scorul devine 3-3.

03:53 - Game pentru italieni, care reduc diferenta.

03:49 - Echipa romanului se distanteaza la doua lungimi, dupa un game foarte disputat.

03:39 - Break pentru Tecau si Rojer, dupa un ultim punct spectaculos.

03:36 - Romanul si olandezul egaleaza la 1, dupa ce au revenit de la 0-30.

03:32 - Italienii castiga primul game al setului, dupa ce Tecau si Rojer au avut minge de break.

Info: In cealalta semifinala, favoritii 4 Ivan Dodig (Croatia) /Marcelo Melo (Brazilia) au egalat la seturi, 1-1, dupa 7-6 (5) in setul al doilea.

Setul 2

03:23 - Game si set pentru echipa romanului, cei doi au salvat o minge de break si au facut 6-3 si 1-1 la seturi.

03:18 - Bolelli si Fognini isi castiga serviciul.

03:14 - Game pentru pentru echipa romanului, care se apropie de castigarea setului, scor 5-2.

03:10 - Jucatorii din Italia reusesc sa castige game-ul, 4-2.

03:07 - Tecau si Rojer castiga usor serviciul si refac diferenta de trei game-uri.

03:04 - Reusesc si italienii primul game din setul 2.

03:01 - Inca un game foarte bun pentru roman si olandez, care au deja 3-0.

02:59 - Inceput bun de set pentru Tecau si Rojer, care reusesc break-ul si conduc cu 2-0.

02:55 - Game alb pentru echipa romanului.

Info: In cealalta semifinala, francezii Pierre-Hugues Herbert si Nicolas Mahut au castigat primul set, tot cu 6-4.

Setul 1

02:50 - Italienii isi castiga serviciul si primul set al partidei, 6-4!

02:46 - Echipa romanului se apropie la doar un game, scor 4-5.

02:44 - Game superb, italienii castiga dupa ce Tecau si Rojer au revenit de la 0-40 si au avut minge de break.

02:36 - Perechea Tecau/Rojer revine si isi castiga serviciul.

02:33 - Italienii isi castiga serviciul si conduc cu 4-2.

02:28 - Nou break reusit de Bolelli si Fognini.

02:25 - Rebreak reusit de Tecau si Rojer.

02:22 - Break reusit de perechea din Italia, care conduce cu 2-1.

02:18 - Game alb al italienilor, 1-1.

02:16 - Inceput cu dreptul pentru Tecau si Rojer, care castiga usor primul game.

02:14 - A inceput partida, cu Tecau la serviciu!

02:03 - Cei patru jucatori au intrat pe teren!

Info: Perechea italiana Simone Bolelli/Fabio Fognini ocupa locurile 134, respectiv 55, in clasamentul ATP la dublu, iar in sferturile de finala au castigat partida cu perechea Pablo Cuevas (Uruguay) /David Marrero (Spania), scor 7-6, 7-6.

Info: La aceeasi ora se joaca cealalta semifinala, intre favoritii 4 Ivan Dodig (Croatia) /Marcelo Melo (Brazilia) si francezii Pierre-Hugues Herbert si Nicolas Mahut.

Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Olanda) este favorita 6, in timp ce italienii Simone Bolelli si Fabio Fognini nu se afla intre primii 16 favoriti ai competiei.

Horia Tecau si Jean-Julien Rojer s-au calificat in semifinalele turneului de dublu masculin de la Australian Open, miercuri, dupa ce au trecut de Florin Mergea si Dominic Inglot, scor 6-4, 7-6.

Horia Tecau s-a calificat in semifinalele Australian Open

Horia Tecau ocupa locul 16 in clasamentul ATP la dublu, iar cea mai buna performanta din cariera au fost cele trei finale de la Wimbledon, din anii 2010-2012, alaturi de suedezul Robert Lindstedt, formula in care a ajuns si in semifinale la Australian Open, in 2012. De asemenea, in acelasi an a castigat turneul la dublu mixt, impreuna cu Bethanie Mattek-Sands.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Horia Tecau semifinale Australian Open, #Tecau semifinale Melbourne, #Tecau Australian Open, #Horia Tecau LIVE, #Horia Tecau direct, #Tecau dublu Melbourne , #Australian Open