Prima victorie românească în Cupa Davis împotriva Spaniei. Care sunt următoarele meciuri

Sambata, 05 Martie 2022, ora 14:11
3386 citiri
Horia Tecău

Horia Tecău şi Marius Copil au câştigat pentru România meciul de dublu din cadrul întâlnirii cu Spania, din Cupa Davis. A fost ultimul meci al carierei pentru Horia Tecău, care şi-a anunţat deja retragerea din activitate.

Horia Tecău şi Marius Copil s-au impus în faţa cuplului Alejandro Davidovich Fokina/Pedro Martinez, scor 7-6 (2), 6-4, după o oră şi 32 de minute.

După primele trei meciuri, Spania conduce România, scor 1-0.

Vineri, în primul meci, Gabi Adrian Boitan, locul 721 mondial, a fost învins de Roberto Bautista Agut, locul 15 ATP, scor 6-3, 6-1, după 67 de minute de joc.

În a doua confruntare, Marius Copil, locul 261 ATP, a pierdut în faţa lui Carlos Alcaraz (19 ATP), scor 4-6, 3-6, într-o oră şi 32 de minute.

Sâmbătă, vor avea loc alte două partide: Roberto Bautista Agut - Marius Copil şi Carlos Alcaraz - Gabi Adrian Boitan.

Întâlnirea cu Spania are loc pe zgură, pe terenul de la "Puente Romano Hotel Tennis Club" din Marbella.

Echipa care va câştiga această întâlnire va juca la Turneul Final Davis Cup din 2022.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...