România învinge Armenia și are șanse mari pentru calificarea la baraj

Luni, 11 Octombrie 2021, ora 16:42
10324 citiri
Ianis Hagi. Foto: Facebook / Echipa națională de fotbal a României

Echipa naţională a României a revenit după mai mult de 12 ani pe Stadionul Steaua şi a învins, luni, cu scorul de 1-0 (1-0), reprezentativa Armeniei, în etapa a VIII-a a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Tricolorii urcă pe locul 2 în clasamentul grupei şi sunt favoriţi pentru a ajunge la baraj.

A marcat: Mitriţă în minutul 26 cu o lovitură de cap.

Tot luni, în aceeaşi grupă, au fost programate jocurile Macedonia de Nord - Germania, scor 0-4 (Havertz '60, T. Werner '70, '73, Musiala '83) şi Islanda - Liechtenstein, scor 4-0 (Thordarson '19, Gudmundsson '35-p, '79-p, Gudjohnsen '89).

6. Liechtenstein - 1 punct.

Germania este prima echipă europeană calificată la CM din Qatar.

În ultimele două etape al grupei, România va evolua, acasă, cu Islanda, la 11 noiembrie, şi cu Liechtenstein, în deplasare, la 14 noiembrie.

Desfășurarea meciului:

Minutul 1 - a început partida

Minutul 3 - Ocazie pentru România: Keseru trimite peste poartă cu o lovitură de cap.

Minutul 26 -Unul dintre cei mai scunzi fotbaliști de pe teren, Mitriță deschide scorul pentru România cu o lovitură de cap. Conducem cu 1-0

Minutul 34 - Ocazie mare pentru România: Șutul lui Cicâldău este respins cu dificultate în corner de portarul advers.

Minutul 45+1- Pauză. România conduce pe Armenia cu 1-0

Minutul 46 - a început repriza a doua.

Minutul 60 - Ianis Hagi șutează spre poartă, dar portarul armen reține

Minutul 69 - ocazie uriașă pentru România - Ianis Hagi trimite direct din lovitură liberă, dar portarul armean scoate de sub bara transversală.

Minutul 90+4 - Finalul meciului. România învinge cu 1-0 pe Armenia

Echipele de start

România:

Niță - Rațiu, Chiricheș, Nedelcearu, Bancu - Cicâldău, Răzvan Marin și Stanciu - Hagi, Keseru, Mitriță.

Antrenor: Mirel Rădoi

Armenia:

Yurchenko - Terteryan, Voskanyan, Haroyan, Hovhannisyan - Udo, Grigoryan, Spertysan - Bareghyan, Mkhitaryan - Bayramyan

Antrenor: Joquin Caparros

Ianis Hagi, tot mai aproape de noua echipă. Este unul din granzii Turciei
Ianis Hagi nu a reușit să se adapteze la echipele din Vestul Europei, Glasgow Rangers sau Alaves, astfel că este foarte aproape de un transfer la o nouă echipă. Mijlocașul român a evoluat...
Rezultat uimitor în derby-ul românilor din Spania. Ce-au făcut Ianis Hagi și Horațiu Moldovan
Echipa spaniolă Alaves a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 2-0, gruparea Atletico Madrid, în etapa a 32-a din La Liga. Istoria partidei de pe Mendizorroza s-a scris în minutul...
#Ianis Hagi, #Romania Armenia, #ghencea, #Mirel Radoi selectioner Romania , #Romania