Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Surpriză uriașă la turneul WTA de la Iași. Principala favorită a fost eliminată. Câte românce vor juca în optimi

Marti, 02 August 2022, ora 21:38
4755 citiri
Alexandra Cadanțu-Ignatik

Jucătoarea română de tenis Alexandra Cadanţu-Ignatik s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului BCR Iaşi Open (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după 6-4, 6-3 cu rusoaica Natalia Vihlianţeva.

Cadanţu (32 ani, 153 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 45 de minute în faţa rusoaicei de 25 de ani, care ocupă locul 255 în lume.

Românca are acum 2-1 în meciurile directe şi şi-a asigurat un cec de 2.000 de dolari şi 15 puncte WTA.

Alexandra Cadanţu-Ignatik va juca în optimile de finală contra franţuzoaicei Kristina Mladenovic, care a obţinut o victorie cu emoţii în primul tur, 2-6, 7-6 (5), 6-3 cu croata Tena Lukas.

Surpriza zilei a fost produsă de japoneza Yuki Naito, venită din calificări, care a învins-o pe elveţianca Viktorija Golubic, principala favorită, cu 6-3, 6-4.

România va avea trei reprezentante în optimile de finală, pe lângă Alexandra Cadanţu-Ignatik şi Cristina Dinu urmând să acceadă în turul secund şi Ana Bogdan sau Oana Simion, care vor fi adversare miercuri.

Ieşeanca Andreea Prisăcariu s-a calificat în sferturile de finală la dublu, alături de bosniaca Anita Husaric, după 6-2, 7-5 cu Yu-Chieh Hsieh (Taiwan)/Jing-Jing Lu (China).

Rezultatele de marţi:

simplu, turul I

Yuki Naito (Japonia) - Viktorija Golubic (Elveţia/N.1) 6-3, 6-4

Paula Ormaechea (Argentina) - Lavinia Tănăsie 7-5, 6-3

Cristina Dinu - Mihaela Buzărnescu 1-6, 3-5 (abandon Buzărnescu)

dublu, turul I

Andreea Prisăcariu (România)/Anita Husaric (Bosnia-Herţegovina) - Yu-Chieh Hsieh (Taiwan)/Jing-Jing Lu (China) 6-2, 7-5

O nouă tenismenă de top a intrat în ”clubul mămicilor” din WTA. E campioană olimpică și fost număr 4 mondial
Campioana olimpică la tenis Belinda Bencic, în vârstă de 27 de ani, a devenit mamă. Sportiva elveţiană a adus pe lume, marţi, o fetiţă care se numeşte Bella. Bencic are de câţiva...
Jaqueline Cristian își continuă seria fantastică. Ce performanță a realizat la WTA Madrid
După sfertul de finală jucat la Charleston și după ce a pus umărul la calificarea miraculoasă a României la turneul final BJK Cup, în dauna Ucrainei (3-2, de la 0-2), tenismena Jaqueline...