Iga Swiatek, calificare lejeră la WTA Dubai. Sorana Cîrstea e și ea în optimi

Marti, 20 Februarie 2024, ora 20:56
5130 citiri
Iga Swiatek

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, numărul unu mondial şi principala favorită, s-a calificat marţi în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari, după ce a învins-o în două seturi simetrice, 6-4, 6-4, pe americanca Sloane Stephens (41 WTA).

Swiatek, finalistă anul trecut la acest turneu când a pierdut trofeul în faţa cehoaicei Barbora Krejcikova, s-a impus după o partidă de două ore, iar în runda următoare o va întâlni pe ucraineanca Elina Svitolina (20 WTA, favorită nr. 15).

În optimi s-a calificat și Sorana Cîrstea, care va evolua miercuri cu croata Donna Vekic.

Magdalena Frech (Polonia) - Petra Martic (Croaţia) 6-4, 1-6, 6-2

Elena Rîbakina (Kazahstan/N.4) - Victoria Azarenka (Belarus) 4-6, 6-2, 0-0 (abandon Azarenka)

Marketa Vondrousova (Cehia/N.7) - Peyton Stearns (SUA) 6-1, 5-7, 6-2

Liudmila Samsonova (Rusia/N.12) - Anastasia Pavliucenkova (Rusia) (forfait Pavliucenkova)

Sorana Cîrstea (România) - Veronika Kudermetova (Rusia/N.13) 6-1, 6-4

Donna Vekic (Croaţia) - Arina Sabalenka (Belarus/N.2) 6-7 (5/7), 6-3, 6-0.

România - Ucraina, pentru turneul final. Jaqueline Cristian are șansa egalării, după victoria fantastică a Anei Bogdan. Se joacă set decisiv LIVETEXT
Naționala de tenis feminin a României întâlnește Ucraina, confruntare decisivă pentru calificarea la turneul final BJK Cup, meci care are loc pe 12 şi 13 aprilie, la Racquet Park Drive din...
Primele echipe calificate la turneul final BJK Cup. România are o misiune imposibilă
Australia şi Japonia s-au calificat sâmbătă la turneul final al Billie Jean King Cup după ce au trecut de Mexic, respectiv de Kazahstan, informează AFP. La Brisbane, Australia, cu Samantha...