”Specialitatea casei” la Iga Swiatek. Scorul preferat cu care și-a nimicit adversara la Roland-Garros

Sambata, 03 Iunie 2023, ora 17:50
1453 citiri
Iga Swiatek FOTO WTA

Lidera mondială Iga Swiatek s-a calificat fără nicio problemă în optimile turneului de la Roland-Garros, poloneza impunânându-se cu un scor care tinde să devină ”specialitatea casei”.

Sâmbătă, în turul trei, Swiatek a spulberat-o chinezoaica Wang Xinyu (80 WTA) cu un sec 6-0, 6-0, în doar 51 de minute.

Statisticienii au numărat ”bagel”-urile (scoruri de 6-0 într-un set), realizate de Iga Swiatek în ultimul an și jumătate, cifra (35) fiind una uluitoare.

Rafael Nadal, anunț îngrijorător: ”Dacă ar fi mâine, nu aș juca”
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal, fost lider ATP, spune că va juca la Roland-Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului, doar dacă se va simţi suficient pregătit, scrie AFP. La...
Adversară surpriză pentru Sorana Cîrstea la WTA Madrid. Cu cine va debuta românca
Turneul WTA 1000 de la Madrid a programat astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, care au stabilit adversara Soranei Cîrstea în turul al doilea. Cap de serie 27, Sorana...