S-a stabilit finala feminină de la Roland-Garros. Cu cine va juca lidera mondială

Joi, 08 Iunie 2023, ora 22:45
4653 citiri
Iga Swiatek

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek s-a calificat joi în finala turneului de la Roland Garros, după victoria din semifinale înregistrată în faţa braziliencei Beatriz Haddad Maia.

Iga Swiatek (22 de ani, nr 1 WTA) a dispus în două seturi de brazilianca Beatriz Haddad Maia (27 de ani, nr 12 WTA), scor 6-2, 7-6 (7), după un meci care a durat două ore şi opt minute.

În finală, liderul mondial al circuitului feminin o va întâlni pe Karolina Muchova (26 de ani, locul 43 WTA), din Cehia, şi va încerca să obţină al treilea trofeu la Roland Garros.

Surpriză mare la Miami: cine a învins-o fără drept de pe apel pe Iga Swiatek, liderul clasamentului WTA
"Bombă" în optimile de finală ale turneului Miami Open. Marea favorită a fost spulberată în sferturi. Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, nu a avut nicio șansă în optimile de finală. Ea...
Iga Swiatek, pusă la grea încercare la WTA Miami. Cu cine va juca în optimi
Iga Swiatek, numărul 1 mondial, s-a calificat în optimi la Miami Open, după ce a învins-o pe sportiva cehă Linda Noskova, numărul 31 WTA, scor 6-7 (7), 6-4, 6-4. Este prima victorie...