Inter Milano, prima semifinalista a Ligii Campionilor

Marti, 06 Aprilie 2010, ora 21:25
1407 citiri

Gruparea italiana Inter Milano s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor, eliminandu-i pe rusii de la TSKA Moscova, cu o dubla victorie, scor 1-0.

Dupa o victorie la limita pe teren propriu, scor 1-0, trupa lui Mourinho trebuia sa marcheze la Moscova pentru a inlatura orice emotie.

Acest lucru s-a intamplat inca din startul partidei, Wesley Sneijder inscriind, in minutul 6, cu o executie superba direct din lovitura libera.

Replica moscovitilor nu a intarziat sa apara, insa Necid si Mamayev nu au putut readuce egalitatea pe tabela pana la pauza.

Sperantele gazdelor au fost naruite in minutului 50, cand Odiah a fost eliminat de pe teren dupa ce a incasat cel de-al doilea cartonas galben.

Rusii au incercat din rasputeri sa se impuna pe tabela, dar italienii s-au grupat in aparare, profitand de avantajul general de doua goluri pentru a se califica in careul de asi al competitiei.

La oaspeti, Cristi Chivu a fost introdus in teren in minutul 64, in locul lui Pandev, evoluand pe partea stanga a defensivei.

C.F.

Bucurie nebună la Inter Milano. Fotbaliștii au dansat pe manele românești VIDEO
Inter Milano a cucerit al 20-lea titlu de campioană a Italiei din istoria sa, după ce a reuşit să o învingă la limită, cu scorul de 2-1, pe marea sa rivală AC Milan, luni seara, în...
Inter e campioana Italiei după ce s-a impus în Derby della Madonnina
Echipa italiană Inter Milano a învins luni seara, în deplasare, scor 2-0, formaţia AC Milan, în Derby della Madonnina. Cu această victorie Inter a devenit, matematic, campioana Italiei....