Inter Milano a luat primul trofeu al sezonului, înaintea finalei Ligii Campionilor

Joi, 25 Mai 2023, ora 08:40
1462 citiri
Inter a câștigat Cupa Italiei

Echipa Inter Milano a învins miercuri formaţia AC Fiorentina, scor 2-1, în finala Cupei Italiei, câştigând trofeul pus în joc. Interiştii au fost conduşi cu 1-0 şi au revenit prin „dubla” lui Lautaro Martinez.

Pe Stadion Olimpico, din Roma, Fiorentina a deschis scorul prin Nicolas Gonzalez, în minutul 3. Inter a început cursa pentru egalare, pe care a concretizat-o în minutul 29, prin Lautaro Martinez. Acelaşi jucător a reuşit „dubla” în minutul 37, aducându-şi echipa în avantaj la pauză, scor 2-1.

În repriza secundă Inter şi Fiorentina şi-au împărţit ocaziile, dar nu s-a mai înscris, iar deţinătoarea trofeului, Inter Milano câştigă şi ediţia 2023 a Cupei, punându-şi în vitrină al zecelea trofeu din această competiţie.

Inter Milano a luat astfel primul trofeu al sezonului, fiind calificată și în finala Ligii Campionilor, de la 10 iunie, contra lui Manchester City.

Pas greșit pentru CSM București înainte de sferturile Ligii Campionilor. Câte goluri a dat Cristina Neagu
Campioana CSM Bucureşti a remizat joi, pe teren propriu, cu formaţia Dunărea Brăila, scor 35-35 (19-15), în derby-ul etapei a XX-a a Ligii Naţionale. Principalele marcatoare ale meciului...
Cum s-a terminat finala Ligii Națiunilor din America de Nord. SUA și Mexic au jucat cu trofeul pe masă
Selecţionata Statelor Unite a învins cu scorul de 2-0 echipa Mexicului şi-a păstrat titlul în Liga Naţiunilor din zona CONCACAF (America de Nord, America Centrală şi Caraibe). Americanii...