Ziare.com

132 de mii de doze cu vaccin au trecut Prutul. Guvernul de la Bucuresti si-a respectat promisiunea fata de Republica Moldova

de Alina Toma
Sambata, 17 Aprilie 2021, ora 21:39

   

132 de mii de doze cu vaccin au trecut Prutul. Guvernul de la Bucuresti si-a respectat promisiunea fata de Republica Moldova
Romania a donat astazi, 17 aprilie, al doilea lot de vaccinuri anti Covid-19, respectandu-si si chiar depasind promisiunea de a dona 200 de mii de doze catre Republica Moldova.

In total, Guvernul de la Bucuresti a donat 204 mii doze de vaccin, precum si echipament medical.

Intr-o postare pe Facebook, presedintele Maia Sandu a multumit autoritatilor romane pentru donatie:

"Romania a donat din propriile vaccinuri, iar o asemenea marinimie cimenteaza prietenia solida dintre Republica Moldova si Romania. Suntem recunoscatori domnului Presedinte Klaus Iohannis, domnului Prim-ministru Florin Citu, poporului roman pentru solidaritate si eforturile imense de a face posibile aceste donatii. Vom continua sa construim poduri pentru cetatenii nostri, podul de vaccinuri fiind acum cel mai valoros."

Urmareste Ziare.com pe Facebook  si pe Instagram  Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.
Citeste mai multe despre Republica Moldova vaccin COVID donatie
Sursa: Ziare.com

Articol citit de 2478 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
4 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Pai de asta scrii asa de rau in Limba Romana!!!!

In loc sa inveti sa scrii corect in Limba Romana TU beai coniac moldovenesc cu profesorul de Limba Romana!!!
Asta explica felul in care scrii in Limba Romana!!!!

 

 

Stimate

Eu am participat la Podul de Flory de pe Prut. Ungureanu mi-a trimis un CoƱac Moldovenesc. L-am baut Cu profesorul meu de romana. Tot Filip se chiama. A fost o delicie. Am facutfilozofie. Pacat atunci se ptea intregi din nou o parte din tara. Se rumpeaun gard facut de altii. Yo cred ca cine s-a opus a fost Iliescu. Sa nu ii fie tarana usoara.

 

 

podul de flori

Moldoveni astia sunt mai sarantoci ca noi, lor esta bun si vaccinul Astra-Zeneca pe gratis, oricum fiind spalati pe creier de rusi, ca daca ii intraba cineva ce vor, nici ei nu stiu. Bine ca a stiut Stalin, parca a prevazut ca o sa cada comunismul, trasand granitiile in mod voit, sa iasa galceava, acum rusii au pus ochi pe guriile Dunarii de la ucranieni, avand sanse, dupa cum de molusca este Europa, Putin facandu-si de cap in perioada precedenta cu,Crimea avand aere de tar.

 

 

Analiza superficiala

Ai facut o analiza superficiala.
In RM, oamenii ar vrea sa vina spre Romania si spre Europa, dar Romanica este prea slaba, saraca si corupta pentru a fi un partener/tara sora. asa ca, de nevoie, cauta sa se alieze si eu cu cineva mai puternic. cu politica e ca in curtea scolii: nu ai spate, iei bataie.

 

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor