Mihail Saakasvili a fost ridicat de trupele speciale si dus intr-o directie necunoscuta

Luni, 12 Februarie 2018, ora 17:33
11062 citiri
Mihail Saakasvili a fost ridicat de trupele speciale si dus intr-o directie necunoscuta
Foto: Hepta.ro

Fostul presedinte georgian, Mihail Saakasvili, devenit lider de opozitie in Ucraina, a fost arestat luni la Kiev de forte speciale si dus intr-o directie necunoscuta, a declarat asociatul sau David Sakvarelidze.

Potrivit acestuia, fortele de ordine l-au arestat pe Saakasvili in timp ce acesta lua masa la un restaurant din Kiev. "Mihail a fost retinut de forte speciale si a fost luat intr-o directie necunoscuta", a anuntat Sakvarelidze.

Anterior, purtatorul de cuvant al fostului presedinte georgian afirmase ca indivizi neidentificati, care purtau costume de camuflaj verzi si aveau fetele acoperite cu masti, l-au luat cu forta pe Saakasvili si au plecat cu trei dube albe. Acelasi purtator de cuvant a spus ca rapitorii ar putea fi membri ai unei unitati speciale a serviciului de protectie a frontierei, dar nu a oferit detalii.

Acuzat de autoritatile ucrainene ca a vrut "sa preia puterea prin forta" in cursul recentelor manifestatii anticoruptie, Mihail Saakasvili a fost arestat pentru scurt timp in decembrie la Kiev, apoi eliberat si consemnat la domiciliu, consemnare pe care Parchetul ucrainean nu a mai prelungit-o saptamana trecuta.

Tot atunci, avocatul sau a spus ca, dupa ce a pierdut un apel in instanta, fostul presedinte al Georgiei risca sa fie extradat catre aceasta tara, unde in ianuarie a fost condamnat in contumacie la trei ani de inchisoare pentru 'abuz de putere' in afacerea privind asasinarea tanarului bancher Sandro Girgvliani in anul 2006, proces pe care Saakasvili il considera motivat politic.

După postul negru, șefa POT a trecut la ceapă și roșii „românești” și anunță că se alătură boicotului supermarketurilor inițiat de Călin Georgescu. „Puțini sunt românii care au sere”
După postul negru, șefa POT a trecut la ceapă și roșii „românești” și anunță că se alătură boicotului supermarketurilor inițiat de Călin Georgescu. „Puțini sunt românii care au sere”
Partidul Oamenilor Tineri a anunțat sâmbătă, 8 februarie, că se alătură demersului de susținere a producătorilor români și a îndemnat populația ca, în perioada 10 - 16 februarie, să...
Cum explică Nicușor Dan panourile electorale, deși încă nu a început campania. Primarul vrea să strângă 2 milioane de euro din donații. „România onestă este despre noi toţi”
Cum explică Nicușor Dan panourile electorale, deși încă nu a început campania. Primarul vrea să strângă 2 milioane de euro din donații. „România onestă este despre noi toţi”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a făcut sâmbătă, 8 februarie, precizări privind campania de outdoor pe care a demarat-o săptămâna aceasta. Dan a declarat că aceasta este conformă cu...
#Mihail Saakasvili arestat , #trupe
  1. Noul șef al Pentagonului vine în Europa. Încheierea războiului din Ucraina „cât mai repede posibil” este obiectivul său
  2. Ilie Bolojan promite noi măsuri de reorganizare a instituțiilor statului. Cum comentează faptul că a fost huiduit: "Nu poți fi aplaudat când faci astfel de lucruri"
  3. Ilie Bolojan despre scandalul Nordis și efectele asupra guvernării. Ce a răspuns când a fost întrebat dacă Marcel Ciolacu ar trebui să demisioneze
  4. ÎPS Teodosie, sancționat în scris de BOR după interviul acordat publicației Le Figaro despre Călin Georgescu
  5. Trump detaliază planul său pentru Gaza: Securitate prin investiții, fără prezență militară. Acest proces va decurge „lent și prudent”
  6. Ministrul care se opune ca elevii să fie testați antidrog: "Eu ca părinte, ca medic nu le sprijin în niciun fel"
  7. Trei ostatici capturați de Hamas în octombrie 2023 au fost eliberați. Au fost predați Crucii Roșii. Arătau foarte slabi, palizi şi suferinzi FOTO VIDEO
  8. Polițiștii spanioli i-au prins pe românii care jefuiau vilele de lux ale Madridului. Au dat nu mai puțin de 40 de spargeri
  9. Cum au implicat Laura Vicol și Vladimir Ciorbă angajații și familiile acestora în frauda Nordis. Jurista firmei avertiza apropiații: "Stai în banca ta, mai bine"
  10. Fertilitatea este influențată de modul în care comunică mușchii corpului cu creierul, susține un studiu recent