Ziare.com

10 tari au primit 56% din refugiatii lumii si nici macar nu sunt bogate

de Brandusa Stefanescu
Miercuri, 05 Octombrie 2016, ora 16:15

   

10 tari au primit 56% din refugiatii lumii si nici macar nu sunt bogate
Statele bogate sunt aspru criticate pentru lipsa lor de responsabilitate si solidaritate, cand vine vorba despre adapostirea refugiatilor, mai ales in contextul in care cele 10 tari ale lumii care au primit cei mai multi migranti nu au o situatie economica dintre cele mai bune.

Zece tari, a caror economie nu e nici pe departe una de top, au primit pana acum 56% dintre refugiatii lumii, arata un raport facut public marti, citat de The Independent.

Este vorba despre:
  • Iordania - 2,7 milioane de refugiati primiti
  • Turcia - 2,5 milioane de refugiati primiti
  • Pakistan - cu 1,6 de refugiati primiti
  • Liban - 1,5 de refugiati primiti

Apoi, urmeaza Iran, Eiopia, Kenya, Uganda, Congo si Ciad.

In aceste conditii, Amnesty International a acuzat Marea Britanie, de pilda, ca nu-si asuma responsabilitatile fata de persoanele aflate in nevoie de azil.

Organizatia a cerut Londrei sa-si regandeasca atitudinea, in conditiile in care gazduieste mai putin de 1% dintre refugiatii lumii.

Marea Britanie a primit mai putin de 8.000 de refugiati din Siria de cand a inceput razboiul civil, in 2011, in timp ce Iordania, cu o populatie de 10 ori mai mica decat regatul britanic si o economie mult mai slaba, gazduieste 655.000 de refugiati sirieni.

Amnesty International da ca exemplu Canada, care a primit aproape 30.000 de refugiati sirieni din noiembrie 2015, desi se afla la o distanta considerabil mai mare.
Urmareste Ziare.com pe Facebook  si pe Instagram  Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.
Sursa: Ziare.com

Articol citit de 5813 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
7 comentarii
Ordoneaza comentariile:Standard |Calitate |Numar Voturi |Recente

Sa-i primeasca Germania pe toti...

... pana se hotaraste madam Merkel ca are destui. Si daca i-a primit, sa faca bine si sa-i tina pe toti la ea acasa, nu sa incerce sa-i imprastie cu forta prin jur. Nu de alta dar asta ar fi metoda cea mai rapida de a sparge UE in bucati, inca inainte de falimentul ei inevitabil...

 

 

Dar A.I. uita ca tarile bogate au primit "refugiati"...

...de o juma' de secol, de au ajuns acestia aproape la paritate cu bastinasii. Cati sa mai primeasca tarile bogate? Pana vor fi sufocate de cersetori?
Ca-s refugiati economici, politici sau de razboi, ce mai conteaza? Ca oricum nu pot fi deosebiti.
Aceste 10 tari cati refugiati au primit deceniile trecute? Nu doar in ultimii 10 ani, de cand sunt razboaie prin zona Orientului Mijlociu, ca de pe acolo vin.

 

 

La Amnesty International sa i se taie fondurile !

Sau te pomenesti ca-s platiti de arabocii sauditi ?
Nu au ce cauta teroreii in UE si mai si put a picioare nespalate !

 

 

cine i-a primit,sa se bucure de ei

dar si sa fie ajutati pentru a-i tine acolo.
refugiatii tineri,in putere,sa lupte pentru tara lor,
nu sa se arunce in aer prin Europa.
ar trebui sa fie primite femei cu copii mai mici
de 3 ani fetele si maximum 2 ani baietii.
peste aceasta virsta,cei mici sint deja indoctrinati.
dupa ce copiii ajung la 7-8 ani,valea acasa tot tribul.

 

 

ce aberatii ....

unii chiar nu au ce faci, si fac tot felul de statistici, care mai de care imbecile.
pai e normal ca tarile din preajma conflictului sa primeasca mai multi refugiati in conditiile in care sunt in mare parte de aceeasi religie, cultura, si nu sunt despartiti de mari si mii de kilometri ...
tie daca-ti ia foc casa nu pleci la honolulu, te duci la un vecin/ruda pe aproape ...
teribili astia de la amnesty ... numai ***.

 

 

Dar de ce vã "jenati" si nu arãtati cã....

... spre exemplu Statele Unite au primit doar putin peste 30.000 de ciriclii????
Si pe de-altã parte, ce are Europa in comun cu ciriclii???? Dacã Mutti Merkel i-a invitat, sã meargã la easau sã stea la ei acasã si-n vecini!

 

 

Platforma pentru solutionarea online a litigiilor