Ce a făcut Irina Bara în finala turneului de la Koper

Duminica, 23 Aprilie 2023, ora 15:10
2262 citiri
Irina Bara a abandonat in finala de la Koper FOTO facebook

Jucătoarea română de tenis Irina Bara a abandonat în finala de simplu a turneului ITF de la Koper (Slovenia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, la scorul de 3-6, 6-2, 4-1 pentru spaniola Aliona Bolsova, a şaptea favorită.

Bolsova (25 ani, 148 WTA) a fost declarată învingătoare după două ore de joc

Irina Bara (28 ani, 280 WTA) avea 2-1 în meciurile directe cu Bolsova, pe care a învins-o în 2017 în primul tur la Getxo (Spania), cu 6-2, 6-1, şi în 2019, în optimi, la Valencia, cu 7-5, 6-0. Singura victorie anterioară a ibericei născute la Chişinău avusese loc tot în Spania, în 2015, la Palmanova, în primul tur, cu 5-7, 6-1, 6-4.

Irina Bara rămâne cu titlul cucerit la dublu alături de Andreea Mitu, sâmbătă, după 6-2, 6-3 cu perechea Suzan Lamens (Olanda)/Kaylah McPhee (Australia) în finală.

Bara a petrecut în medie câte 3 ore şi 13 minute pe zi în această săptămână, începând de marţi.

Veste teribilă pentru naționala României. Internaționalul scos cu targa de pe teren va lipsi la Euro 2024 VIDEO
Selecționerul Edi Iordănescu a primit o veste neplăcută de la unul dintre cei mai în formă internaționali români, în perspectiva participării României la Euro 2024. Astfel, Olimpiu...
Probleme pentru ultima adversară a lui Halep! A învins-o pe Simona, dar vrea să se retragă
Paula Badosa este ultima jucătoare cu care s-a confruntat Simona Halep pe care a învins-o după ce a pierdut primul set cu 6-1. Badosa a intrat la idei după meciul cu Halep și spune că vrea...