Cădere inexplicabilă pentru Irina Begu în meciul cu Ostapenko de la Wimbledon. Ce s-a întâmplat la scorul 6-3, 1-0 pentru româncă

Vineri, 01 Iulie 2022, ora 14:57
5054 citiri
Irina Begu

Jucătoarea Irina Begu, locul 43 WTA, a fost eliminată, vineri, în turul trei al tabloului de simplu feminin de la Wimbledon.

Begu a fost învinsă de letona Jelena Ostapenko, locul 17 WTA şi favorită 12, scor 3-6, 6-1, 6-1, într-o oră şi 29 de minute.

La scorul 6-3, 1-0 pentru româncă, Irina a avut o cădere inexplicabilă în joc, care i-a permis adversarei sale să câștige 9 ghemuri la rând. De altfel, până la final, Begu n-a mai câștigat decât un singur ghem, în setul decisiv.

Dintre românce, pe tabloul de simplu a rămas doar Simona Halep, locul 18 WTA şi cap de serie 16, care va juca în turul trei cu poloneza Magdalena Frech, numărul 92 mondial.

Letona Ostapenko, umilită de o puștoaică la WTA Stuttgart, sub ochii iubitului fotbalist FOTO
Tenismena letonă Jelena Ostapenko, numărul 10 mondial, a suferit o eliminare umilitoare la turneul WTA 500 de la Stuttgart, în Germania. Astfel, în primul tur al competiției, Ostapenko a...