Irina Begu, calificare splendidă la Wimbledon. Următoarea adversară e o fostă câștigătoare de Grand Slam

Miercuri, 29 Iunie 2022, ora 21:22
4534 citiri

Jucătoarea română Irina Begu, 31 de ani, s-a calificat în turul trei la Wimbledon după ce a învins-o în două seturi, 6-4, 6-4, pe Elisabetta Cocciaretto, din Italia.

Irina Begu (43 WTA) a câştigat primul set, cu 6-4, după 41 de minute în care Elisabetta Cocciaretto (119 WTA) a comis de trei ori mai multe greşeli neforţate (19) decât jucătoarea noastră (6).

În al doilea set, italianca a comis mult mai puţine greşeli neforţate (8 faţă de 7 ale Irinei), dar nu a putut să revină într-un meci în care Irina Begu a reuşit şase aşi. S-a încheiat 6-4, 6-4 pentru Irina, care o va întâlni în turul al treilea pe Jelena Ostapenko, din Letonia, ocupanta locului 17 WTA, câștigătoare la Roland-Garros în 2017, după o finală cu Simona Halep.

Pentru Irina Begu este a treia oară, după ediţiile din 2015 şi 2021, când ajunge în turul al treilea la Wimbledon.

Patru echipaje ale României s-au calificat, vineri, în finale la Campionatele Europene de Canotaj de la Munchen. La dublu vâsle feminin (W2x), Simona Radiş şi Ancuţa Bodnar au încheiat...
FCSB se bate cu ”vikingii” pentru calificarea în grupele Conference League. Ce spune antrenorul Dică despre viitoarea adversară
Antrenorul formaţiei FCSB, Nicolae Dică, a afirmat, la finalul partidei de joi seara cu FC DAC 1904 Dunajska Streda, scor 1-0, în turul 3 preliminar al Conference League, că e mulţumit de...