Irina Begu, calificare superbă la Australian Open. Românca a salvat 3 mingi de meci! Cu cine va juca în turul doi

Marti, 18 Ianuarie 2022, ora 06:36
4307 citiri

Irina Begu, locul 64 WTA, a dispus, cu scorul de 2-6, 7-5, 6-3, de franţuzoaica Oceane Dodin, locul 85 WTA, după o partidă care a durat două ore şi 37 de minute.

Irina Begu a revenit miraculos de la scorul 2-6, 3-5, salvând și trei mingi de meci în setul al doilea.

Begu va juca în faza următoare cu belgianca Elise Mertens, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 19.

Calificarea în turul al doilea este recompensată la primul Grand Slam al anului cu un premiu de 154.000 de dolari australieni (97.210 euro) şi cu 70 de puncte WTA.

Irina Begu a fost amendată cu 10.000 de dolari după incidentul de joi, 26 mai, de la meciul cu Ekaterina Alexandrova, au anunţat organizatorii turneului de la Roland Garros, potrivit upi.com....
Irina Begu a fost eliminată la Roland Garros în proba de dublu
Irina Begu şi partenera ei de dublu, Camila Osorio din Columbia, au fost eliminate, vineri, în turul doi al probei de dublu de la Roland Garros. Cele două sportive au fost eliminate de...