Pe ce loc a urcat Irina Begu după finala câștigată la Palermo

Luni, 25 Iulie 2022, ora 10:02
3072 citiri
Irina Begu

Irina-Camelia Begu a urcat de pe locul 45 pe locul 33 în clasamentul WTA dat publicităţii luni, după ce a câştigat turneul de la Palermo, al cincilea titlu al carierei.

Begu a acumulat 1384 de puncte.

Simona Halep se menţine pe locul 16, cu 2415 puncte.

Sorana Cîrstea a coborât două poziţii şi este pe 35, cu 1330 de puncte.

Celelaltă din top 100, Jaqueline Cristian, este pe locul 70 (coborâre de 8 locuri), cu 844 de puncte.

După o coborâre de 36 de locuri, Gabriela Ruse a ajuns pe locul 104, cu 645 de puncte.

Primele poziţii ale clasamentului sunt neschimbate faţă de săptămâna trecută: 1. Iga Swiatek – 8336 de puncte, 2. Anett Kontaveit – 4476, 3. Maria Sakkari – 4190, 4. Paula Badosa – 4030, 5. Ons Jabeur – 4010.

Irina Begu, debut de vis la WTA Madrid. Românca a învins o mare speranță a tenisului
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent după o accidentare, s-a calificat marți în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Beneficiară a clasamentului protejat, Irina Begu...
WTA Madrid începe azi fără Simona Halep. Programul româncelor
Turneul WTA 1000 de la Madrid programează astăzi primele meciuri de pe tabloul principal feminin, în absența Simonei Halep, care a refuzat din motive medicale wild-card-ul oferit de...
#Irina Begu, #Irina Begu tenis rezultate, #Irina Begu Palermo, #romance clasament WTA , #WTA