Irina Begu, debut de vis la WTA Madrid. Românca a învins o mare speranță a tenisului

Marti, 23 Aprilie 2024, ora 18:30
4372 citiri
Irina Begu FOTO Facebook

Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent după o accidentare, s-a calificat marți în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid.

Beneficiară a clasamentului protejat, Irina Begu a învins-o în meciul inaugural pe tânăra cehoaică Linda Fruhvirtova (18 ani, 146 WTA), considerată o mare speranță a tenisului feminin și deținătoare a unui wild-card la competiția din capitala Spaniei.

Irina Begu s-a impus cu 6-4, 7-6, după un meci de două ore, și va juca mai departe cu americanca Madison Keys, cap de serie 18.

Quarterly Report - Editia 4

Românca aflată la cea mai bună performanță a carierei la un Grand Slam. Ce s-a întâmplat la Roland-Garros
Jucătoarea română de tenis Cristina Dinu s-a calificat miercuri în turul al treilea preliminar al turneului de la Roland Garros. Miriam Bulgaru a ieşit din turul doi al calificărilor....
S-a mărit numărul românilor calificați la Jocurile Olimpice
Canotorul român Mihai Chiruţă s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, în proba de simplu vâsle masculin, marţi, după ce a câştigat Finala A a regatei preolimpice de la Lucerna....