Irina Begu e irezistibilă în Australia. Două victorii într-o zi pentru jucătoarea din România

Joi, 06 Ianuarie 2022, ora 13:04
2625 citiri
Irina Begu

Perechea formată din jucătoarea română de tenis Irina Begu şi sârboaica Nina Stojanovic s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului Melbourne Summer Set 2 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani, după victoria cu 4-6, 6-0, 10-3 în faţa cuplului Aliona Bolsova (Spania)/Katarzyna Kawa (Polonia).

Favoritele numărul trei s-au impus după 69 de minute de joc.

Dacă primul set a fost unul echilibrat, fiind cedat pe final de cuplul Begu/Stojanovic, acestea au controlat total jocul în următoarele două acte.

Pentru Begu, calificată în sferturi la simplu, a fost a doua victorie obţinută joi, după 3-6, 6-2, 6-3 cu italianca Jasmine Paolini.

Begu şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 3.800 de dolari şi 110 puncte WTA la dublu, urmând să joace în penultimul act contra învingătoarelor din meciul Bernarda Pera (SUA)/Katerina Siniakova (Cehia/N.2) - Lesley Pattinama Kerkhove (Olanda)/Arina Rodionova (Australia).

Tot joi, în primul tur la dublu, perechea româno-georgiană Irina Bara/Ekaterine Gorgodze a fost învinsă de cuplul Viktorija Golubic (Elveţia)/Astra Sharma (Australia), cu 5-7, 6-4, 12-10, după o oră şi 40 de minute.

Primul set, unul cu mai multe răsturnări de scor, a fost câştigat cu 7-5 de Bara şi Gorgodze, care au avut 3-0 şi 4-1 în actul secund, dar l-au pierdut după cinci ghemuri consecutive ale cuplului Golubic/Sharma. În super tiebreak, Golubic/Sharma au ratat patru mingi consecutive de meci (9-5), apoi Bara şi Gorgodze au avut una la 10-9, în cele din urmă perechea elveţiano-australiană câştigând cu 12-10.

Bara şi Gorgodze s-au ales cu un cec de 1.750 de dolari şi un punct WTA la dublu.

A treia victorie la rând pentru Jaqueline Cristian la WTA Madrid, după o revenire de senzație
Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat miercuri în turul al doilea al turneului WTA 1000 Mutua Madrid Open, aceasta fiind a treia sa victorie consecutivă, după cele două...
Motivul pentru care o profesoară condamnată pentru relații sexuale cu un copil de 10 ani cere anularea sentinței
O femeie din Australia condamnată pentru relații sexuale cu un copil de 10 ani contestă sentința și spune că ar trebui anulată. Ea e de părere că femeile nu ar trebui considerate...