Irina Begu se califica superb in turul doi de la Roland Garros dupa un meci de peste trei ore

Marti, 29 Mai 2018, ora 17:50
34510 citiri

Irina Begu a obtinut o calificare fantastica in turul doi de la Roland Garros.

Sportiva noastra a invins-o pe slovaca Anna Karolina Schmiedlova, la capatul unui meci ce a avut un set decisiv electrizant.

Scorul final a fost 6-4, 5-7, 9-7 in favoarea Irinei, dupa mai bine de trei ore de joc.

A fost un joc mereu la limita, sub semnul echilibrului, pe care Irina l-a castigat dupa o revenire cum rar se vede in setul decisiv si un final electrizant.

Sportiva noastra a fost condusa cu 5-2, dar a castigat patru game-uri la rand si a ramas in meci.

Irina a servit pentru victorie la 6-5, dar Schmiedlova a facut rebreak, astfel ca suspansul a continuat. In cele din urma, romanca a avut nervii mai tari si a luat setul decisiv cu 9-7.

Pentru Irina urmeaza acum un meci cu chinezoaica Shuai Zhang, favorita numarul 29 de la Roland Garros.

Partida din turul doi va avea loc cel mai probabil joi, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata de organizatori.

Irina si-a asigurat deja un cec in valoare de 79 de mii de euro pentru calificarea in turul doi.

Irina Begu - Anna Karolina Schmiedlova 6-4, 5-7, 9-7

17:49 - Irina castiga aceasta partida epuizanta si se califica in turul doi!

17:45 - Irina face breaek si serveste din nou pentru a obtine victoria!

17:41 - Irina egaleaza la sapte!

17:36 - Schmiedlova isi face cu greu serviciul si conduce cu 7-6.

17:27 - Irina isi pierde serviciul, scorul este 6-6 in decisiv si suspansul continua! Se joaca pana cand o jucatoare se desprinde la doua game-uri distanta!

17:21 - Irina face break si conduce cu 6-5! Acum serveste petnru castigarea meciului!

17:16 - Irina castiga al treilea game la rand si egaleaza la cinci!

17:12 - Irina face break si ramane in meci!

17:06 - Irina isi face serviciul, dar Schmiedlova serveste acum pentru a obtine victoria.

17:01 - Slovaca se distanteaza la 5-2 si e aproape de victorie.

16:59 - Schmiedlova face break si are 4-2.

16:52 - Irina face rebreak!

16:45 - Schmiedlova face break si conduce cu 3-1.

16:40 - Irina face imediat rebreak!

16:36 - Slovaca face break si are 2-0.

16:32 - Slovaca isi face serviciul in startul setului decisiv.

16:21 - Irina pierde ultimul game la zero si implicit setul secund. Vom avea set decisiv!

16:18 - Slovaca face 6-5 si toata presiunea se muta acum pe Irina.

16:14 - Irina castiga un game maraton si egaleaza cu greu la cinci.

16:10 - Echilibrul continua, iar slovaca face 5-4.

16:06 - Irina egaleaza la patru.

15:59 - Schmiedlova isi face serviciul si are 4-3.

15:56 - Irina egaleaza la trei!

15:52 - Irina face rebreak si scorul este 3-2 pentru slovaca.

15:48 - Schmiedlova face break si are 3-1.

15:45 - Slovaca trece din nou in avantaj si are 2-1.

15:40 - Irina egaleaza la unu.

15:37 - Schmiedlova isi face serviciul in startul setului secund.

15:32 - Irina castiga primul set cu 6-4!

15:25 - Schmiedlova isi face cu greu serviciul si ramane in set.

15:16 - Irina se desprinde la 5-3.

15:11 - Irina face break si conduce cu 4-3.

15:08 - Schmiedlova face rebreak si egaleaza la trei.

15:02 - Irina rateaza mai multe mingi de break, iar scorul devine 3-2.

14:52 - Irina serveste bine si se distanteaza la 3-1.

14:49 - Irina face break si conduce cu 2-1.

14:44 - Irina egaleaza la unu, dupa un game in care a salvat mai multe mingi de break.

14:35 - Slovaca isi face serviciul in startul meciului.

14:32 - A inceput meciul!

14:30 - Schmiedlova va servi prima.

14:26 - Cele doua jucatoare incep incalziarea.

INFO: Ploua la Paris, iar partida Irinei va incepe cu o intarziere.

INFO: Jocul se disputa pe arena numarul 4 din cadrul complexului de la Roland Garros.

INFO: In clasamentul WTA, Irina Begu ocupa locul 40, in timp ce adversara ei din Slovacia se afla pe pozitia 77.

INFO: Cele doua tenismene s-au mai intalnit de trei ori pana in prezent, Anna Karolina Schmiedlova fiind in avantaj cu 2-1.

Roland Garros 2018 se desfasoara in perioada 27 mai - 10 iunie.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...