Irina Begu se califica superb in turul doi de la Roland Garros dupa un meci de peste trei ore

Marti, 29 Mai 2018, ora 17:50
34510 citiri

Irina Begu a obtinut o calificare fantastica in turul doi de la Roland Garros.

Sportiva noastra a invins-o pe slovaca Anna Karolina Schmiedlova, la capatul unui meci ce a avut un set decisiv electrizant.

Scorul final a fost 6-4, 5-7, 9-7 in favoarea Irinei, dupa mai bine de trei ore de joc.

A fost un joc mereu la limita, sub semnul echilibrului, pe care Irina l-a castigat dupa o revenire cum rar se vede in setul decisiv si un final electrizant.

Sportiva noastra a fost condusa cu 5-2, dar a castigat patru game-uri la rand si a ramas in meci.

Irina a servit pentru victorie la 6-5, dar Schmiedlova a facut rebreak, astfel ca suspansul a continuat. In cele din urma, romanca a avut nervii mai tari si a luat setul decisiv cu 9-7.

Pentru Irina urmeaza acum un meci cu chinezoaica Shuai Zhang, favorita numarul 29 de la Roland Garros.

Partida din turul doi va avea loc cel mai probabil joi, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata de organizatori.

Irina si-a asigurat deja un cec in valoare de 79 de mii de euro pentru calificarea in turul doi.

Irina Begu - Anna Karolina Schmiedlova 6-4, 5-7, 9-7

17:49 - Irina castiga aceasta partida epuizanta si se califica in turul doi!

17:45 - Irina face breaek si serveste din nou pentru a obtine victoria!

17:41 - Irina egaleaza la sapte!

17:36 - Schmiedlova isi face cu greu serviciul si conduce cu 7-6.

17:27 - Irina isi pierde serviciul, scorul este 6-6 in decisiv si suspansul continua! Se joaca pana cand o jucatoare se desprinde la doua game-uri distanta!

17:21 - Irina face break si conduce cu 6-5! Acum serveste petnru castigarea meciului!

17:16 - Irina castiga al treilea game la rand si egaleaza la cinci!

17:12 - Irina face break si ramane in meci!

17:06 - Irina isi face serviciul, dar Schmiedlova serveste acum pentru a obtine victoria.

17:01 - Slovaca se distanteaza la 5-2 si e aproape de victorie.

16:59 - Schmiedlova face break si are 4-2.

16:52 - Irina face rebreak!

16:45 - Schmiedlova face break si conduce cu 3-1.

16:40 - Irina face imediat rebreak!

16:36 - Slovaca face break si are 2-0.

16:32 - Slovaca isi face serviciul in startul setului decisiv.

16:21 - Irina pierde ultimul game la zero si implicit setul secund. Vom avea set decisiv!

16:18 - Slovaca face 6-5 si toata presiunea se muta acum pe Irina.

16:14 - Irina castiga un game maraton si egaleaza cu greu la cinci.

16:10 - Echilibrul continua, iar slovaca face 5-4.

16:06 - Irina egaleaza la patru.

15:59 - Schmiedlova isi face serviciul si are 4-3.

15:56 - Irina egaleaza la trei!

15:52 - Irina face rebreak si scorul este 3-2 pentru slovaca.

15:48 - Schmiedlova face break si are 3-1.

15:45 - Slovaca trece din nou in avantaj si are 2-1.

15:40 - Irina egaleaza la unu.

15:37 - Schmiedlova isi face serviciul in startul setului secund.

15:32 - Irina castiga primul set cu 6-4!

15:25 - Schmiedlova isi face cu greu serviciul si ramane in set.

15:16 - Irina se desprinde la 5-3.

15:11 - Irina face break si conduce cu 4-3.

15:08 - Schmiedlova face rebreak si egaleaza la trei.

15:02 - Irina rateaza mai multe mingi de break, iar scorul devine 3-2.

14:52 - Irina serveste bine si se distanteaza la 3-1.

14:49 - Irina face break si conduce cu 2-1.

14:44 - Irina egaleaza la unu, dupa un game in care a salvat mai multe mingi de break.

14:35 - Slovaca isi face serviciul in startul meciului.

14:32 - A inceput meciul!

14:30 - Schmiedlova va servi prima.

14:26 - Cele doua jucatoare incep incalziarea.

INFO: Ploua la Paris, iar partida Irinei va incepe cu o intarziere.

INFO: Jocul se disputa pe arena numarul 4 din cadrul complexului de la Roland Garros.

INFO: In clasamentul WTA, Irina Begu ocupa locul 40, in timp ce adversara ei din Slovacia se afla pe pozitia 77.

INFO: Cele doua tenismene s-au mai intalnit de trei ori pana in prezent, Anna Karolina Schmiedlova fiind in avantaj cu 2-1.

Roland Garros 2018 se desfasoara in perioada 27 mai - 10 iunie.

Nicușor Dan, prima reacție după ce PSD și PNL au renunțat la candidatura lui Cîrstoiu. „Decizie grea pentru mafia imobiliară”
Primarul Capitalei Nicuşor Dan a reacţionat marți, 23 aprilie, printr-o postare ironică, după ce coaliţia PSD-PNL a renunţat la candidatura lui Cătălin Cîrstoiu pentru Primăria...
AUR și partidul lui Șoșoacă, în scădere, în intenția de vot la alegerile europarlamentare. Cum arată topul, cu mai puțin de două luni înainte de alegeri SONDAJ
Alianţa PSD-PNL este creditată că 46,6% din intenţiile de vot la alegerile europarlamentare, AUR cu 16,7%, iar Alianţa Dreapta Unită cu 13,8%, conform unui sondaj realizat de INSCOP în luna...