Irina Begu a pierdut clar intalnirea cu locul 7 mondial WTA la Roland Garros

Sambata, 02 Iunie 2018, ora 19:47
32890 citiri

Irina Begu a pierdut in mod categoric intalnirea din turul al treilea de la Roland Garros, in compania sportivei gazda Caroline Garcia, locul 7 WTA si favorita 7 aici la Paris la French Open.

Scorul a fost unul sec, 6-1, 6-3, dupa doar o ora si 21 de minute de joc.

Irina Begu a facut foarte multe greseli nefortate si a avut parte de o seara nefericita am spune, in care Garcia nu a avut prea multe de facut decat sa ridice mingea peste fileu si sa astepte greseala romancei.

Garcia a bifat a 4-a victorie directa din cele 6 intalniri pe care le-a avut cu Begu in circuitul WTA.

La scorul de 1-5 in setul 2, Irina Begu a mai avut o tresarire de orgoliu, dar a obtinut doar doua game-uri in plus, ratand insa si alte multe sanse pentru 4-5.

Caroline Garcia va da piept in optimile de finala cu invingatoarea partidei Kiki Bertens - Angelique Kerber, care va avea loc tot sambata seara.

Begu va evolua tot sambata seara in proba de dublu la Roland Garros, acolo unde face pereche cu chinezoaica Wang.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, Irina Begu pierde clar aceasta intalnire!

19.32: Break facut de Irina Begu, 3-5 si inca mai speram.

19.28: 2-5, mai ramane putin Irina Begu in meci.

19.21: Garcia se duce la 4-1 dupa inca un break si pare ca soarta acestui meci este pecetluita.

19.09: 2-1, Begu isi face serviciul.

19.07: 2-0 Garcia, pare un meci lejer pentru Caroline.

19.04: 1-0 cu break rapid din primul game pentru Garcia in setul 2.

Primul set se termina rapid, 6-1 pentru Garcia.

18.53: 5-1, se pare ca acest set este deja jucat in favoarea locului 7 WTA.

18.42: Se distanteaza la 3 puncte din nou Garcia, este 4-1, are un joc solid frantuzoaica.

18.38: Prim punct facut de Begu in acest joc, 1-3.

18.36: 3-0, Garcia are un debut perfect de meci.

18.31: Inca un game la zero, niciun punct nu a facut Irina Begu in 2 game-uri.

18.28: Prim game la zero facut de Garcia, 1-0.

Incepe partida!

INFO: Caroline Garcia va servi prima in meci.

18.19: Cele doua jucatoare au intrat pe terenul Suzanne Lenglen, au fost prezentate de crainic, va incepe incalzirea oficiala.

Victorie pentru Goffin, 6-3 in decisiv, in scurt timp incepe partida Irinei Begu, in maxim 15-20 de minute!

17.35: Avem o drama si la aceasta partida, Goffin trimite partida in set decisiv, dupa 7-5 in setul 4, set in care Monfils a avut 4 mingi de meci ratate!

16.24: Are 2-1 la seturi Gael Monfils in intalnirea cu David Goffin, sa speram ca ne apropiem de startul partidei Irinei.

15.47: Fabio Fognini il invinge pe Edmund la 31 de ani dupa 3 ore si 36 de minute, a fost un meci dramatic, terminat in 5 seturi, scor 6-3, 4-6, 3-6, 6-4, 6-4!

Confruntarea este a treia de pe arena Suzanne-Lenglen. Initial, meciul Irinei trebuia sa inceapa dupa ora 14:30, dar din cauza ploii care a perturbat programul de vineri seara a fost mutat.

Begu va incepe dupa terminarea partidelor Fabio Fognini - Kyle Edmund (incepand cu ora 12) si David Goffin - Gael Monfils (incepand cu aproximatie la ora 14), meci care se reia de la scorul de 6-7 (6) 6-3 3-2.

Va fi a 6-a intalnire dintre cele doua, Garcia conducand pana acum cu 3-2. Iata scorurile:

Bastad 2017: Begu - Garcia 7-5, 3-6, 4-6

New Haven 2016: Begu - Garcia 1-6, 4-6

Charleston 2016: Begu - Garcia 6-4, 2-6, 7-6

New Haven 2014: Begu - Garcia 6-7, 6-7

New Haven 2014: Begu - Garcia 6-4, 5-7, 6-7

Pana acum, la acest concurs, Begu a trecut de Schmiedlova cu 6-4, 5-7, 9-7 si de Shuai Zhang cu 6-3, 6-4. Caroline Garcia, favorita 7 la Paris, le-a invins pe Y.Duan cu 6-1, 6-0 si pe S.Peng cu 6-4, 3-6, 6-3.

Irina Begu ocupa locul 40 WTA la acest moment.

Partida va fi televizata pe Eurosport.

Cum a fentat Piedone licitațiile. Curtea de Conturi l-a luat la bani mărunți. Nereguli grave și la Direcția Pentru Protecția Copilului
Curtea de Conturi a constat la ultimul audit, finalizat la începtutul lunii martie 2024, la Sectorul 5, pentru anul 2022, că instituția condusă de Popescu Piedone a divizat contracte de...
USR acuză Guvernul că se joacă „cu prețurile la energie ca la păcănele”. „Plătim facturi mai mari decât pe piaţa liberă”
USR a transmis joi, 28 martie, că Guvernul Ciolacu minte când spune că ia măsuri în favoarea consumatorilor şi că scade facturile românilor. Partidul susține că de fapt Executivul...
#Irina Begu versus Caroline Garcia, #Begu cronica meci Roland Garros Garcia, #Begu meci tur 3 Roland Garros , #Roland Garros