Irina Begu, victorie la Roland Garros dupa o revenire splendida

Luni, 23 Mai 2016, ora 21:47
54645 citiri

Irina Begu a debutat cu o victorie la editia 2016 a turneului de la Roland Garros.

In primul tur, romanca a trecut in trei seturi de americanca Bethanie Mattek-Sands, scor 5-7, 6-1, 6-3, dupa o revenire de exceptie.

Partida dintre cele doua a inceput intr-o nota de echilibru, chiar daca romanca a avut minge de break inca de la inceput.

Mattek-Sands a adoptat o tactica ceva mai diferita, folosind mult slice-ul, ceea ce a pus-o in dificultate pe Irina. Aceasta a avut totusi sansa de a inchide setul, insa a ratat din nou, iar americanca a profitat din plin.

Irina si-a "citit" excelent adversara si din setul al doilea si-a schimbat stilul, ceea ce s-a vazut si pe tabela.

Profitand si de unele probleme medicale acuzate de adversara, Irina a defilat practic spre victorie.

In turul al doilea de la Openul Frantei, Begu va da peste o alta jucatoare din Statele Unite, este vorba despre Coco Vandeweghe.

Irina Begu - Bethanie Mattek-Sands 5-7/ 6-1/ 6-3

21:47 - Game, set si meci Irina Begu!

21:45 - Irina serveste pentru castigarea meciului.

21:08 - Set Begu, care trimite meciul in "decisiv".

20:48 - Vine si al doilea break pentru Begu.

20:37 - Irina incepe perfect setul al doilea, cu un break!

20:32 - Din pacate, Irina isi pierde serviciul intr-un moment extrem de important si Mattek-Sands isi adjudeca primul set.

20:24 - Irina salveaza doua mingi de set si egaleaza la 5.

20:14 - Avem parte de un duel echilibrat pana acum, fara niciun break.

19:40 - Incepe partida!

19:20 - Vesnina se impune si ne pregatim de meciul Irinei.

17:50 - Adam Pavlasek castiga un meci maraton, de cinci seturi.

INFO: Duelul va incepe dupa ora 18:00. Inaintea acestei partide, pe terenul numarul 5 sunt programate alte doua dispute, Roberto Carballes Baena - Adam Pavlasek si Elena Vesnina - Madison Brengle.

INFO: Irina ocupa locul 28 in clasamentul WTA si este ca de serie numarul 25 la Roland Garros. Adversara ei este a 86-a jucatoare a lumii.

INFO: Begu si Mattek-Sands s-au intalnit de patru ori pana acum, romanca reusind sa se impuna de fiecare data.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...