Irina Begu, victorie la Roland Garros dupa un meci de poveste

Miercuri, 25 Mai 2016, ora 21:48
97071 citiri

Irina Begu s-a calificat in turul al treilea de la Roland Garros dupa o victorie de poveste obtinuta in fata americancei Coco Vandeweghe.

Sportiva noastra s-a impus in trei seturi, scor 6-7, 7-6, 10-8, dupa mai mult de trei ore si jumatate de joc.

Romanca a inceput cum nu se putea mai bine partida de pe terenul numarul doi al complexului parizian, reusind un break rapid si distantandu-se pe tabela in primul set.

Vandeweghe a avut insa o revenire exceptionala, intorcand soarta setului de la scorul de 2-5 si 0-30, impunandu-se in cele din urma in tie-break.

Actul secund a fost mai echilibrat, cele doua sportive reusind break dupa break in prima parte, pentru ca apoi sa reuseasca sa isi tina serviciul. Setul s-a decis, de asemenea, la tie-berak, dar de aceasta data Irina a fost mai buna.

S-a intrat asadar in decisiv, acolo unde echilibrul s-a mentinut, desi sportiva americana parea ca are destul de multe probleme de ordin fizic.

Cum regulile de la openul Frantei spun ca in setul decisiv nu se joaca tie-break, a inceput o lupta epuizanta pentru victorie si calificare.

Irina a fost mai proaspata si mai puternica, castigand pana la urma cu scorul de 10-8.

In turul al treilea, vineri, Begu o va intalni pe nemtoaica Annika Beck, aceasta avand si ea nevoie de trei seturi pentru a o invinge pe Kateryna Bondarenko.

Irina Begu - Coco Vandeweghe 6-7 (4) / 7-6 (4) / 10-8

21:48 - Break, set si meci Irina Begu!

21:41 - Continua cele doua jucatoare sa isi faca serviciul, iar setul decisiv se prelungeste.

21:34 - Vandeweghe anuleaza o minge de meci a Irinei si isi face serviciul.

21:26 - Vandeweghe isi face serviciul dupa un game interminabil. In acest set decisiv nu avem tie-break.

21:14 - Irina isi face serviciul si are nevoie de break pentru o calificare de poveste in turul al treilea!

21:11 - Rebreak Begu! Ce meci avem! Irina trimite "decisivul" in prelungiri dupa o revenire superba.

21:04 - Break Vandeweghe, care va servi acum pentru castigarea meciului!

20:51 - Irina isi face serviciul dupa ce salveaza doua mingi de break.

20:46 - Avem un debut de set echilibrat, in care fiecare jucatoare isi face serviciul.

20:34 - Begu isi face serviciul in primul game din "decisiv".

20:29 - Ambele jucatoare au luat pauza de vestiar inaintea "decis5vului". Daca Irina a revenit pe teren dupa cateva minute, Coco intarzie inca la cabine.

20:19 - SET BEGU! Irina castiga tie-break-ul si trimite jocul in "decisiv"!

20:11 - Irina nu isi face serviciul si vom avea si in acest set tie-break.

20:06 - BREAK BEGU! Irina va servi pentru castigarea setului!

20:03 - Begu egaleaza la 5 cu ceva emotii si trimite setul in "prelungiri".

19:56 - Situatie delicata pentru Irina, care va servi pentru a ramane in acest meci.

19:50 - Americanca isi face din nou serviciul si provoaca o reactie nervoasa a Irinei.

19:39 - Vandeweghe este prima care isi face serviciul in acest set.

19:35 - Vine si al patrulea break consecutiv din acest set, avem din nou egalitate.

19:30 - Begu reusese al doilea break si revine la conducere.

19:21 - Rebreak Vandeweghe, scorul este din nou egal.

19:16 - Begu incepe foarte bine setul al doilea, cu un break.

19:10 - Vandeweghe castiga primul set.

19:00 - Primul set va fi decis la tie-break.

18:49 - Din pacate, Irina nu poate inchide setul si adversara ei reuseste breakul.

18:39 - Begu salveaza o minge de berak, isi face serviciul si conduce cu 5-2.

18:31 - Irina serveste bine in continuare si isi mentine avantajul din acest set.

18:17 - BREAK Irina! Begu incepe excelent aceasta partida!

18:10 - Incepe partida! Irina este prima la serviciu.

18:05 - Sunt pe teren cele doua jucatoare, doar cateva minute ne mai despart pana la start.

17:55 - Se incheie meciul de dublu al surorilor Williams si terenul numarul doi este eliberat pentru Irina.

INFO: Partida incepe dupa ora 17:30

INFO: Irina si Vandeweghe nu s-au intalnit niciodata in circuitul feminin, acesta urmand a fi primul duel direct dintre cele doua.

INFO: Daca Begu ocupa locul 28 in clasamentul WTA, adversara sa se afla pe pozitia a 43-a.

INFO: In turul al treilea, invingatoarea acestui meci va da peste jucatoarea care se va impune in duelul dintre Kateryna Bondarenko si Annika Beck.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...