Australian Open: Irina Begu, invinsa greu in optimi de Eugenie Bouchard

Duminica, 25 Ianuarie 2015, ora 04:19
23477 citiri

Irina Begu a fost invinsa duminica dimineata de Eugenie Bouchard in optimile de finala ale primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open.

Canadianca s-a impus greu, in trei seturi, scor 6-1, 5-7, 6-2, la capatul unei partide ce a durat doua ore si 6 minute.

Sportiva noastra, clasata pe locul 42 in ierarhia WTA, paraseste competitia de la Melbourne dupa un traseu formidabil si dupa o optime spectaculoasa disputata impotriva numarului 7 in clasamentul WTA.

Bouchard a inceput formidabil partida si si-a adjudecat primul set in mai putin de 30 de minute, lasand impresia ca va rezolva imediat socotelile.

La fel de puternica a fost canadianca si in startul setului secund, numai ca Begu a avut o rabufnire de orgoliu si a intors incredibil scorul in favoarea ei, cu 5 game-uri castigate consecutiv.

S-a ajuns astfel la setul decisiv, unde Eugenie Bouchard a parut mai proaspata si s-a impus.

Pentru prezenta in optimi, Irina va primi un cec in valoare de 123.000 de euro si 180 de puncte in clasamentul WTA.

In sferturi, Eugenie Bouchard o va intalni pe castigatoarea 'optimii' dintre Maria Sharapova si Peng Shuai.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Irina Begu si Eugenie Bouchard, din optimile de finala ale primului turneu de Grand Slam al anului, Australian Open.

Desfasurarea partidei:

Irina Begu - Eugenie Bouchard 1-6, 7-5, 2-6

setul III:

- Game, set si meci pentru canadianca.

- Break pentru canadianca. Aceasta urmeaza sa serveasca pentru castigarea partidei.

- Bouchard reuseste sa-si castige foarte usor serviciul.

- Irina salveaza din nou o minge de break si isi face serviciul.

- Game Bouchard pe serviciul ei.

- Sportiva noastra salveaza o minge de break si isi castiga serviciul.

- Bouchard isi face serviciul si incepe foarte bine acest set decisiv.

- Canadianca incepe setul cu un break.

- Irina va incepe la serviciu.

setul II:

- Break si set pentru Irina. Vom avea set decisiv.

- Tenismena noastra salveaza o minge de break si duce scorul la 6-5 in acest set II.

- Irina a avut doua mingi de set, dar Bouchard a revenit si si-a facut serviciul.

- Re-break pentru Bouchard, care ramane in set.

- Break pentru Irina, care va servi pentru castigarea setului secund.

- 4 game-uri la rand pentru sportiva noastra, care trece pentru prima data la conducere.

- Inca un break pentru Irina, care revine de la 0-3.

- Irina reuseste sa lege doua game-uri la rand.

- Break reusit si de sportiva noastra.

- Din nou break pentru Eugenie Bouchard.

- Game la 0 pentru canadianca.

- Break reusit de Bouchard.

- Irina incepe la serviciu acest set secund.

setul I:

- Bouchard isi adjudeca primul set in mai putin de 30 de minute.

- Begu isi face serviciul.

- Trei sanse de break pentru Begu, trei duble greseli ale canadiencei, dar chiar si asa game-ul e castigat de Bouchard.

- Inca un break pentru numarul 7 WTA.

- Game usor pentru Bouchard, care are un inceput foarte bun de meci.

- Break realizat de Bouchard.

INFO: Multi fani canadieni in tribune. Si foarte galagiosi.

- Irina a avut o minge de break, dar canadianca a revenit si si-a facut serviciul.

ora 02:12 - A inceput partida, cu Bouchard la serviciu.

ora 02:02 - Cele doua sportive si-au facut aparitie pe arena centrala Rod Laver. Partida va incepe in aproximativ 10 minute.

INFO: E prima intalnire dintre cele doua tenismene.

INFO: Irina Begu ocupa locul 42 in ierarhia WTA, in timp ce canadianca Eugenie Bouchard se afla pe locul 7.

INFO: Rezultatele celor doua pana in aceasta faza:

Irina Begu: 6-4, 0-6, 6-1 cu Angelique Kerber, 7-5, 6-4 cu Katerina Siniakova si 6-4, 6-4 cu Carina Witthoft.

Eugenie Bouchard: 6-2, 6-4 cu Anna-Lena Friedsam, 6-0, 6-3 cu Kiki Bertens si 7-5, 6-0 cu Caroline Garcia.

INFO: Castigatoarea acestei partide va juca in sferturi cu invingatoarea intalnirii dintre Maria Sharapova si Peng Shuai.

Australian Open 2015 are loc in perioada 19 ianuarie - 1 februarie.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
#LIVE Irina Begu Eugenie Bouchard, #Irina Begu Australian Open , #stiri Irina Begu