Irina Begu, eliminata de Sharapova la Wimbledon

Vineri, 03 Iulie 2015, ora 18:48
28669 citiri

Irina Begu a fost eliminata vineri in turul III la Wimbledon.

Tenismena noastra a fost invinsa de favorita numarul 4 la castigarea turneului, rusoaica Maria Sharapova, in doua seturi, scor 4-6, 3-6.

O ora si 23 de minute a dura partida dintre cele doua, una foarte echilibrata in primul set.

Irina a inceput excelent primul set, cu un break, si a reusit sa se tina aproape de Sharapova, favorita certa inaintea disputei.

Dupa un prim set castigat greu, rusoaica a inceput ca din tun in cel de-al doilea si s-a desprins, aproape imediat, la 5-0. Irina a reusit si ea trei game-uri consecutive, dar victoria i-a revenit Sharapovei.

Pentru prezenta in turul III la Wimbledon, Irina si-a asigurat un cec in valoare de 77.000 de euro si 130 de puncte in clasamentul WTA.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Irina Begu (fav.31) si Maria Sharapova (fav.4), din turul III al turneului de Grand Slam de la Wimbledon.

Desfasurarea intalnirii:

Irina Begu - Maria Sharapova 4-6, 3-6

setul II:

- Game, set si meci Maria Sharapova.

- Irina reuseste trei game-uri la rand, iar scorul a devenit 3-5 in acest set secund.

- Sharapova a servit pentru castigarea meciului, dar Irina a reusit breakul.

- Tenismena noastra reuseste primul ei game, dupa 7 la rand castigate de Sharapova.

- Game Sharapova si scorul e 5-0 in acest moment.

- Irina are 40-15, dar Sharapova revine din nou si face un nou break.

- Inca un game pentru Sharapova, care se desprinde la 3-0 si pare ca are meciul in mana.

- Break la 0 reusit de Sharapova.

- Rusoaica incepe cu un game castigat usor.

- Sharapova va servi prima si in setul doi.

setul I:

- Break Sharapova, iar rusoaica isi adjudeca primul set dupa 43 de minute.

- Sharapova castiga din nou fara probleme pe serviciul ei.

- Irina joaca de la egal la egal cu jucatoarea clasata pe locul 4 in ierarhia WTA, iar scorul e 4-4 dupa 8 game-uri disputate.

- Game alb al Sharapovei.

- Sportiva noastra raspunde cu un game castigat la fel de usor.

- Sharapova trage de timp prin toate modalitatile, dar reuseste sa-si castige serviciul fara emotii.

- Irina isi face si ea serviciul si scorul devine 2-2.

- Game usor pentru rusoaica, pe propriul serviciu.

- Sharapova face rebreak-ul dupa ce-a revenit de la 15-40.

- Irina incepe excelent jocul, cu un break.

- Sharapova serveste prima.

ora 17:24 - A inceput partida.

ora 17:08 - Wawrinka s-a impus si in setul III, cu 6-4, astlfel ca intalnirea Irinei va incepe in aproximativ 20 de minute.

ora 17:00 - Partida va incepe dupa terminarea intalnirii dintre Stan Wawrinka si

Fernando Verdasco. In acest moment, scorul este 6-4, 6-3, 4-4 in favoarea elvetianului.

INFO: Partida are loc pe terenul numarul 1 si va fi transmisa in direct la TV de Digi Sport 2.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit pana acum o singura data, in 2012, la Madrid, cand rusoaica s-a impus in doua seturi, scor 6-0, 6-3.

INFO: Rezultatele inregistrate de Irina Begu si Maria Sharapova in primele doua runde la Wimbledon:

Irina Begu:

7-6, 6-1 cu Daria Gavrilova;

7-5, 6-7, 7-5 cu Lesia Tsurenko.

Maria Sharapova:

6-2, 6-2 cu Johanna Konta;

6-3, 6-1 cu Richel Hofenkamp.

INFO: Castigatoarea o va intalni in runda urmatoare pe invingatoarea partidei dintre Zarina Diyas si Andrea Petkovic (fav.14).

Wimbledon 2015 are loc in perioada 29 iunie - 12 iulie.

”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...