Irina Begu, eliminata surprinzator in primul tur la US Open

Luni, 28 August 2017, ora 22:33
16670 citiri

Irina Begu a fost eliminata, luni seara, in primul tur al turneului de Grand Slam de la US Open.

Reprezentanta noastra, aflata pe locul 55 in ierarhia WTA, a fost invinsa surprinzator de Kateryna Kozlova, jucatoare clasata pe pozitia 118 WTA si ajunsa pe tabloul principal dupa ce a trecut de calificari.

6-2, 7-6 (7) pentru ucraineanca a fost scorul intalnirii.

Irina si Kateryna au oferit o partida antrenanta, cu multe rasturnari de situatie.

Primul set a inceput excelent pentru Irina, care s-a desprins imediat la 2-0, insa au urmat nu mai putin de 6 game-uri la rand castigate de Kozlova, iar primul set i-a revenit acestaia destul de usor.

La fel au mers lucrurile si in setul doi, doar ca de aceasta data Irina a revenit de la 2-5 si minge de meci pentru Kozlova si a impins setul la tie-break. Acolo, tenismena noastra a ratat 5 mingi de set, inainte ca ucrainean sa puna capat meciului si sa avanseze in runda urmatoare, unde o va intalni pe castigatoarea partidei dintre Anastasija Sevastova si Carina Witthoft.

In ceea ce-o priveste pe Irina, pleaca spre casa cu un cec in valoare de 50.000 de dolari si 10 puncte in ierarhia WTA.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida pe care Irina Begu a disputat-o in primul tur al turneului de Grand Slam de la US Open.

Irina Begu - Kateryna Kozlova 2-6, 6-7 (7)

ora 22:28 - Irina rateaza 5 mingi de set in tie-break, iar tenismena din Ucraina castiga, in cele din urma, setul si meciul. 9-7 a fost in tie-break.

- 6-6 dupa 12 mingi jucate, desi Irina a avut 6-2 si 4 mingi de set.

- 4-2 in favoarea Irinei e scorul la tie-break dupa 6 mingi jucate.

22:17 - Game Irina si setul va fi decis la tie-break.

22:05 - Un nou game in contul Irinei si reprezentanta noastra revine de la 2-5 la 5-5.

21:59 - Irina salveaza o minge de meci, iar apoi reuseste breakul.

21:54 - Game Irina, dar Kateryna va servi pentru castigarea meciului.

21:48 - Trei sanse de break irosite de Irina, iar Kozlova se apropie la doar un game de castigarea partidei.

21:43 - Inca un break pentru tenismena aflata pe locul 118 WTA.

21:38 - Rebreak reusit de Irina.

21:33 - Break Katryna Kozlova si ucraineanca se desprinde si in acest set II.

21:23 - Rebreak al tenismenei din Ucraina.

21:14 - Irina incepe din nou setul cu un break.

21:10 - Kateryna Kozlova castiga primul set cu 6-2, dupa 6 game-uri consecutive castigate!

21:00 - Patru game-uri la rand reusite de Kateryna Kozlova.

20:54 - Rebreak al ucrainencei si scorul devine 2-2.

20:41 - Irina incepe foarte bine, cu un break.

ora 20:35 - A inceput partida.

INFO: Partida nu e televizata.

INFO: Irina ocupa locul 55 in ierarhia WTA, in timp ce adversara ei din Ucraina se afla pe pozitia 118.

INFO: Cele doua s-au mai intalnit de doua ori pana acum, ambele dispute fiind castigate de reprezentanta noastra:

2014, Tashkent: 6-3, 6-1;

2015, Seul: 6-2, 6-4.

Editia din acest an a US Open se desfasoara in perioada 28 august - 10 septembrie.

Primul Congres Forţa Dreptei. Formaţiunea îşi alege conducerea naţională şi îşi prezintă candidaţii
Primul Congres al Forţa Dreptei este organizat, sâmbătă, la Palatul Parlamentului, formaţiunea urmând să îşi aleagă conducerea naţională şi să îşi prezinte candidaţii la alegerile...
Cine câștigă Primăria Capitalei, potrivit celui mai recent sondaj. Candidatul PSD+PNL, la pământ. Prezența la vot, în creștere
România se pregătește de alegeri. Europarlamentarele vor avea loc în aceeași zi cu localele. ARA Public Opinion a realizat o cercetare sociologică în legătură cu evenimentele ce vor avea...
#Irina Begu eliminata, #LIVE meci Irina Begu, #Irina Begu US Open , #stiri Irina Begu