Irina Begu pierde dramatic finala de la Moscova

Duminica, 19 Octombrie 2014, ora 14:40
12784 citiri

Anastasia Pavlyuchenkova a castigat marele turneu WTA de la Moscova, din capitala Rusiei, dupa o finala extrem de disputata in fata romancei Irina Begu, scor 6-4, 5-7, 6-1.

Partida a fost una extrem de echilibrata, in primul set sportiva din Rusia castigand cu 6-4, desi Irina Begu incepuse foarte bine, cu un break chiar din primul game. Anastasia Pavlyuchenkova a jucat bine si in partea secunda, revenind de la 3-1 pentru Begu si facand 4-3 pe tabela.

Romanca a avut si ea un moment foarte bun in set, intorcand de la 3-4 si castigand setul in prelungirile acestuia cu 7-5.

Din pacate, setul decisiv a fost unul in care Begu a cazut psihic la un moment dat, setul fiind castigat de rusoaica, scorul fiind 6-1. La 2-0, Irina putea sa revina in joc, avand o minge de break pe care nu a putut sa o fructifice.

Finalul a venit asadar dupa circa doua ore si jumatate de joc, Begu trebuind sa se recunoasca invinsa. A fost poate cel mai bun turneu din cariera romancei, dupa acela de la Taskent, castigat in 2012.

De asemenea, este a treia finala pierduta in circuitul WTA, dupa cele de la Marbella si Budapesta 2011.

Desfasurarea intalnirii:

14.40: FINAL de meci, 6-1 in decisiv pentru Anastasia Pavlyuchenkova.

14.37: Begu face macar punctul de onoare in acest set. Anastasia Pavlyuchenkova serveste pentru meci!

14.32: 5-0 pentru sportiva din Rusia, din pacate ne apropiem de final...

14.28: 4-0 pentru Anastasia Pavlyuchenkova, din pacate Irina Begu a cazut total..

14.22: 3-0 pentru rusoaica, Irina Begu a avut o minge de break, din pacate ratata. Begu isi cheama din nou antrenorul langa ea pentru sfaturi.

14.17: Un game foarte lung, din pacate piedut de Irina. 2-0 pentru Anastasia dupa un sir lung de avantaje, de o parte si de alta.

14.08: 1-0 pentru Anastasia Pavlyuchenkova, un prim game fara emotii pentru ea.

14.04: S-a terminat pauza, Anastasia Pavlyuchenkova serveste prima in setul 3.

13.57: Set Irina Begu! 7-5 dupa ce romanca a dominat si acest ultimul punct din acest set. Ne pregatim de decisiv!

13.53: Break atat de important realizat de Irina! 6-5 pentru romanca dupa un break la 5-5, sportiva noastra va servi pentru set in curand.

13.50: 5-5, Begu si-a facut cu usurinta serviciul. Se intra in prelungiri in acest set.

13.44: Game la zero facut de rusoaica, 5-4 si Irina va servi in curand pentru a ramane in meci.

13.42: Dupa trei puncte la rand pierdute, Irina revine si egaleaza pe tabela la 4, setul 2 este si el foarte echilibrat.

13.36: Pavlyuchenkova revine de la 0-30 si castiga game-ul pe propriul serviciu. 4-3 si rusoaica mai are doua puncte pana la victorie.

13.32: Din pacate Irina isi pierde serviciul, este 3-3 in setul secund.

13.28: Sportiva din Rusia isi face serviciul si este 3-2 pentru Begu.

13.23: 3-1 si este pentru prima data cand Irina isi si conserva un break castigat anterior. Conduce cu doua puncte diferenta in acest set secund.

13.17: 2-1 pentru Irina Begu, care conduce in premiera! Break facut de romanca exact la timp, dupa ce rusoaica putea avea 2-0 in acest debut de set secund.

13.14: 1-1 dupa un game lung pe serviciul Irinei, Anastasia a avut chiar si doua mingi de break ratate.

13.05: 1-0 pentru Pavlyuchenkova, debut bun pentru rusoaica in setul secund.

13.02: 6-4 pentru Pavlyuchenkova in acest prim set, care a durat 52 de minute. Din pacate un nou break facut de rusoaica pe serviciul Irinei..

12.56: Setul continua! 5-4, dupa un nou break al Irinei, care se salveaza in acest set, pentru moment. Begu trebuie insa sa-si faca serviciul pentru a egala la 5, un serviciu propriu pe care si l-a facut doar o data pana acum, la 1-4.

12.51: Ce pacat, break pentru Pavlyuchenkova, desi Irina a servit si putea egala la 4. 5-3 pentru sportiva gazda care va servi pentru set.

12.45: 4-3 dupa doua game-uri la rand facute de Irina! Aceasta va servi dupa mica pauza pentru a egala la 4 pe tabela.

12.39: In fine un game facut de romanca, 2-4, Begu reintra in acest set si spera sa intoarca acel break avans pe care il are Pavlyuchenkova.

12.35: 4-1, Irina pare sa fi cazut, culmea, dupa un prim game foarte bun realizat. Antrenorul sau Adrian Cruciat a intrat acum pe teren si ii ofera sfaturi.

12.32: 3-1, un nou break facut de sportiva din Rusia, care pare sa fie in control acum, dupa un prim game pierdut pe propriul serviciu.

12.27: Game facut de Pavlyuchenkova, 2-1 si doua game-uri la rand destul de usoare realizate de rusoaica.

12.24: Rebreak facut de Pavlyuchenkova! Doar un singur punct a castigat Irina in acest game.

12.20: Break Irina! Dupa un prim game care a durat circa 10 minute, Irina reuseste sa faca primul break al jocului: 1-0!

12.16: Un game lung, care dureaza de minute bune, cu multe egalitati, Irina a inceput bine si are un retur foarte puternic.

12.10: Incepe meciul, serveste rusoaica!

12.03: Cele doua jucatoare au intrat in arena si vor incepe incalzirea.

INFO - Pavlyuchenkova a castigat singurul meci direct anterior cu Irina Begu, la Seoul in 2013, cu 6-2, 6-2. Begu este pe locul 61 WTA in prezent, dar daca va castiga finala va urca pe 35, cea mai buna clasare din cariera (cea mai buna de pana acum fiind 38 in 2011).

INFO - In 2013, la Moscova, Simona Halep a castigat acest turneu.

INFO - Jocul incepe la 12 si va fi televizat de DigiSport.

Scandal electoral la Sibiu. Unul dintre candidații la locale, bătut cu biciul de fratele primarului VIDEO
Scandalul a avut loc în localitatea sibiană Brădeni. Candidatul PSD la primărie, Dan Braga, a filmat mai multe clipuri video în curțile familiei actualului edil, fără, însă, a primi...
Robert Negoiță, dispus să-i ia locul lui Cătălin Cîrstoiu în cursa pentru Primăria Capitalei. "Dacă partidul o cere, da"
Robert Negoiță, primarul Sectorului 3, a declarat, joi, 18 aprilie, la Realitatea Plus, că este dispus să candideze la Primăria Capitalei în locul lui Cătălin Cîrstoiu, dacă PSD îi cere...
#irina begu live moscova, #begu live in finala moscova wta, #begu versus pavlyuchenkova moscova live , #stiri Irina Begu