Irina Begu, invinsa de Serena Williams in semifinalele de la Roma

Sambata, 14 Mai 2016, ora 19:51
61176 citiri

Irina Begu a incheiat o saptamana admirabila cu o infrangere in fata liderului tenisului feminin, Serena Williams.

Sportiva noastra a fost eliminata in semifinalele turneului de la Roma dupa ce a pierdut cu 4-6, 1-6, in fata jucatoarei din SUA.

Venita dupa doua saptamani excelente, Irina Begu a inceput meciul extrem de increzatoare si i-a dat o replica dura in primul set sportivei de pe locul unu WTA.

Irina Begu a cerut ajutorul antrenorului - ce a nemultumit-o pe sportiva noastra

Confruntarea a fost insa una atipica. Irina s-a remarcat in aceasta saptamana prin serviciul foarte bun, la fel ca si Serena Williams. Meciul ne-a adus insa un duel spectaculos, cu multe sanse de break din partea ambelor jucatoare.

Serena Williams, reactie de mare campioana la adresa Irinei Begu: Acum am inteles!

Irina a ratat trei sanse de break in primul set la scorul 1-1, dar americanca a rezistat si s-a desprins la 4-2.

Totusi, Irina nu a cedat, a reusit sa egaleze la patru, moment in care americanca a inceput sa devina tot mai nervoasa si mai agresiva.

Cand banii si punctele nu mai conteaza: Marele castig al Irinei Begu dupa saptamana minunata de la Roma

Serena si-a revenit insa rapid si a incheiat primul set cu ajutorul unui break.

Irina a gasit totusi puterea necesara pentru a incepe si setul secund cu un break, dar si-a pierdut apoi serviciul si americanca nu a mai avut probleme pana la finalul meciului.

Serena s-a calificat astfel in finala de duminica, unde o va intalni pe Madison Keys.

Irina ramane insa cu un parcurs admirabil in ultimele doua saptamani, in care a jucat sferturi de finala la Madrid si semifinala la Roma.

Evolutia de la Roma ii va aduce Irinei un salt de sapte pozitii in clasamentul WTA, pana pe locul 28.

De asemenea, Irina va pleca de la Roma si cu un cec in valoare de 107.860 de euro, al doilea premiu ca valoare din acest an, dupa cel de la Madrid.

Urmatorul turneu la care Irina va participa este cel de Grand Slam de la Roland Garros, incepand cu 22 mai.

IRINA BEGU - SERENA WILLIAMS 4-6, 1-6

19:51 - Serena isi face serviciul si se califica in finala!

19:47 - Serena mai face un break si va servi pentru calificarea in finala!

19:42 - Serena isi face serviciul fara emotii si conduce cu 4-1.

19:39 - Serena mai face un break si conduce cu 3-1.

19:34 - Serena isi face cu greu serviciul si conduce cu 2-1.

19:33 - Game foarte echilibrat. Serena a avut 40-15, dar Irina a ajuns la deuce.

19:29 - Serena face rebreak si egaleaza la unu! Americanca incepe sa se manifeste tot mai vocal, iar asta arata cat de bine joaca Irina.

19:29 - Minge de rebreak pentru Serena.

19:28 - Irina revine de la 0-30 si egaleaza. Scorul este 30-30 in acest game.

19:24 - BREAK IRINA!!! Incepe perfect setul secund si conduce cu 1-0!

19:23 - Trei mingi de break pentru Irina!

19:22 - Irina incepe bine setul secund, are 30-0 pe serviciul Serenei.

19:18 - Serena face break si castiga primul set cu 6-4! Irina a luptat insa foarte bine in acest set.

19:18 - Doua mingi de set pentru Serena.

19:16 - Serena are 30-0 in acest game extrem de important.

19:13 - Serena devine mult mai agresiva si isi face serviciul. 5-4 pentru Serena, iar Irina serveste pentru a ramane in set.

19:10 - Irina isi face serviciul si egaleaza la patru! Se citeste tot mai multa frustrare pe chipul Serenei!

19:09 - Irina are o minge de 4-4.

19:07 - Inceput bun de game pentru Irina, care conduce cu 30-0.

19:05 - BREAK IRINA!!! Sportiva noastra revine in set cu inca un break!!! Al doilea break al Irinei din acest meci!

19:04 - Minge de break pentru Irina!

19:04 - Continua echilibrul din acest game, am ajuns la deuce.

19:02 - Game echilibrat pe serviciul Serenei, scorul este 30-30.

19:00 Serena profita de a cincea minge de break din acest game si conduce cu 4-2.

18:59 - Inca o minge de break pentru Serena, a cincea din acest game!

18:58 - Irina salveaza mingea de break!

18:57 - Se reia jocul cu minge de break pentru Serena!

18:55 - Se usuca terenul si se traseaza liniile. Jocul va fi reluat in cateva momente. Irina si Serena revin pe teren.

18:51 - Si de aceasta data se anticipeaza o ploaie de foarte scurta durata.

18:51 - Jocul este intrerupt din nou din cauza ploii, la 3-2 si minge de break pentru Serena.

18:49 - A patra minge de break pentru Serena in acest game!

18:48 - Irina salveaza si a treia minge de break!

18:47 - Inca o minge de break pentru Serena, a treia din acest game.

18:46 - Minge de 3-3 pentru Irina!

18:45 - Irina salveaza si a doua minge de break. Am ajuns la deuce.

18:45 - Irina salveaza prima minge de break.

18:44 - Doua mingi de break pentru Serena.

18:40 - Irina face break si scorul devine 3-2 pentru Serena!

18:38 - Irina are trei mingi de rebreak!

18:37 - Serena fructifica prima sansa de break si conduce cu 3-1.

18:36 - Minge de break pentru Serena!

Finalista surpriza in turneul feminin de la Roma

18:33 - Jucatoarele au revenit pe teren, jocul se reia.

18:32 - Se traseaza deja liniile terenului. Sunt sanse ca partida sa se reia in cateva momente. Irina este inca pe culoar, dar si-a luat geanta in spate si se pregateste sa revina pe teren.

18:29 - Foarte probabil, meciul se va relua in cateva momente. Organizatorii usuca deja terenul. Irina este pe tuneul spre vestiare, unde au sosit si antrenorii sai.

18:26 - A inceput ploaia, meciul este suspendat.

18:23 - Serena isi face cu greu serviciul dupa ce salveaza trei mingi de break si conduce cu 2-1.

18:21 - Serena salveaza cele trei mingi de break, am ajuns la deuec.

18:20 - Trei mingi de break penru Irina!

18:19 - Irina are 30-0 pe serviciul americancei in acest game! Serena pare pierduta, priveste mult in gol si debusolata.

18:18 - Irina isi face serviciul si egaleaza la unu!

18:17 - Serena comite greseli nefortate, Irina are 40-0.

18:16 - Irina e pentru prima data la serviciu si are 30-0 in acest game.

18:15 - Serena isi face cu greu serviciul si conduce cu 1-0.

18:14 - Un prim game foarte echilibrat, Irina incepe bine si ajunge la deuce.

18:11 - A inceput marele meci! Hai Irina!

18:05 - Serena va servi prima in acest meci.

18:00 - Cele doua sportive intra pe teren.

17:55 - Avem imagini de la Roma! Arena este aproape plina, jucatoarele sunt pe tunelul de la vestiare.

17:39 - Murray a castigat partida cu 6-2, 6-1. Urmeaza meciul Irina Begu - Serena Williams in cateva momente.

17:30 - Murray are 4-1 cu Pouille in setul secund. Suntem tot mai aproape de meciul Irinei!

17:13 - Murray a castigat primul set cu 6-2, suntem in grafic pentru ora de start, 18:00. Vremea trebuie sa mai tina cu noi.

17:08 - S-a reluat jocul dintre Murray si Puille.

17:00 - La Roma meciurile sunt oprite din cauza ploii. Meciul Irinei va incepe dupa confruntarea dintre Murray si Pouille. Scorul este 4-2 pentru Murray in primul set.

Info: Partida va incepe dupa ora 18:00

Serena Williams ocupa locul 1 in clasamentul WTA, in timp ce Irina Begu este pe locul 35. Sportiva noastra are garantat insa un salt de sapte pozitii dupa parcursul de la Roma.

Aceasta este prima intalnire dintre cele doua.

Castigatoarea o va intalni in finala de duminica pe invingatoarea dintre Garbine Muguruza si Madison Keys.

Partida este televizata de Dolce Sport.

Jucatoarea ce va castiga aceasta partida va primi un cec in valoare de 215.950 de euro, potrivit grilei de premiere anuntata de organizatori.

In schimb, jucatoarea care va pierde va ramane cu un cec in valoare de 107.860 de euro.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Irina Begu Serena Williams, #Irina Begu Serena Williams LIVE, #Irina Begu Serena Williams Direct, #Irina Begu Roma LIVE, #Irina Begu LIVE Roma, #Irina Begu LIVE , #stiri Irina Begu