Irina Begu o spulbera pe Azarenka si avanseaza la Roma dupa un meci superb

Miercuri, 11 Mai 2016, ora 13:25
52191 citiri

Irina Begu a facut un meci de zile mari impotriva bielorusei Victoria Azarenka (locul 6 WTA) si s-a calificat in optimile de finala de la Roma.

Sportiva noastra a invins-o pe Azarenka, scor 6-3, 6-2, la capatul unui meci dominat in totalitate.

Desi a pierdut primul game pe propriul serviciu din acest meci, Irina a revenit superb si a facut o demonstratie de tenis in fata celei mai in forma jucatoare din acest an.

Vika Azarenka a facut un gest sfidator la adresa arbitrului, dupa meciul cu Irina Begu

Irina a jucat superb, cu o agresivitate si o varietate de lovituri in fata carora fostul numar unu mondial nu a avut nicio reactie.

Sportiva noastra a facut doua break-uri si a luat primul set dupa doar 36 de minute, avand chiar si o serie de trei game-uri la rand castigate.

Setul secund a fost la discretia Irinei, care a continuat jocul magnific, in timp ce Azarenka a parut de nerecunoscut.

Prin acest succes, Irina a reusit sa opreasca seria de 17 victorii consecutive pe care bielorusa le avea in circuitul WTA.

In turul urmator, Irina se va duela cu rusoaica Daria Kasatkina, ocupanta locului 33 in clasamentul mondial.

Pentru calificarea in optimi, Irina primeste 105 puncte WTA si un cec in valoare de 24.630 de euro.

Aceasta este prima victorie obtinuta de Irina in sase partide cu Azarenka.

BEGU - AZARENKA 6-3, 6-2

13:26 - MECI!!! Irina castiga superb si produce surpriza la Roma!

13:25 - Doua mingi de meci pentru Irina.

13:23 - 30-0 pentru Irina in acest game ce poate fi decisiv.

13:21 - Game fara probleme pentru Azarenka, Irina va servi pentru castigarea meciului.

13:19 - Game alb si Irina conduce cu 5-1 in setul secund!!!

13:19 - Trei mingi de game alb pentru Irina!

13:15 - Begu face break si conduce cu 4-1!!!

13:15 - Minge de break pentru Irina!!!

13:13 - Irina incepe bine acest game si are 30-0 pe serviciul Vikai.

13:12 - Dupa un game de mare lupta, Irina isi face serviciul si conduce cu 3-1!

13:07 - Minge de break pentru Azarenka.

13:02 - Azarenka isi face cu greu serviciul si scorul devine 2-1 pentru Irina.

13:00 - Irina isi face serviciul si conduce cu 2-0.

12:54 - Irina mai face un break si conduce cu 1-0 in setul secund!!!

12:52 - Doua mingi de break pentru Irina!

12:48 - Irina continua jocul fenomenal si castiga primul set cu 6-3!!!

12:47 - Trei mingi de set pentru Irina!!!

12:46 - 30-0 pentru Irina in acest game ce poate fi decisiv!

12:45 - Azarenka revine si isi face serviciul. Irina va servi acum pentru casttigarea setului!

12:43 - Irina are 30-0 pe serviciul Vikai si se apropie de castigarea setului.

12:39 - Agresivitatea Irinei face in continuare diferenta, iar scorul devine 5-2 pentru sportiva noastra!!!

12:36 - Vika revine dupa o serie de patru gameuri castigate de Irina si scorul devine 4-2.

12:33 - Irina serveste excelent si o conduce cu 4-1 pe Azarenka!

12:31 - Irina mai face un break si are 3-1!

12:26 - Irina isi face servicul si conduce cu 2-1.

12:20 - Irina face rebreak si reuseste sa egaleze!

12:16 - Azarenka incepe cu un break si conduce cu 1-0.

12:14 - A inceput meciul!

12:05 - Irina va servi prima.

Info: Partida incepe la ora 12:00

Irina Begu se afla pe locul 35 WTA, in timp ce Azarenka este pe locul 6 WTA.

Victoria Azarenka este considerata cea mai in forma jucatoare de tenis din 2016.

Aceasta este a cincea intalnire dintre cele doua. Precedentele patru au fost castigate de Azarenka.

Invingatoarea o va intalni in optimi pe castigatoarea dintre Daria Kasatkina si Mariana Duque-Marino.

Partida este televizata de Dolce Sport.

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...
#Irina Begu Roma, #Irina Begu Roma LIVE, #Irina Begu Victoria Azarenka, #Irina Begu Victoria Azarenka LIVE , #stiri Irina Begu