Irina Begu a fost invinsa de Garbine Muguruza, in primul tur de la Beijing

Sambata, 01 Octombrie 2016, ora 16:48
10515 citiri

Irina Begu a pierdut partida cu Garbine Muguruza din primul tur de la turneul WTA de la Beijing, dupa trei seturi foarte disputate in compania locului 3 mondial.

A fost 6-2, 2-6, 3-6, dupa o ora si 49 de minute de joc.

Primul set a fost unul controlat de la un capat la altul de sportiva noastra, aflata pe locul 26 WTA. Irina Begu a dominat jocul si a profitat si de multele erori nefortate facute de locul 3 mondial.

Scorul setului 2 a fost in oglinda cu primul, cu deosebirea ca Muguruza a jucat mai bine si a triumfat ea cu 6-2 in mansa, chiar daca mansa a inceput echilibrat la debutul sau.

Setul decisiv a fost si mai strans ca scor, iar la un moment dat Irina Begu parea ca este in controlul sau si ca poate triumfa. Acest lucru s-a intamplat la 3-2 si break in fata pentru sportiva noastra, care din pacate nu a mai reusit apoi niciun game, Muguruza realizand 4 la rand si castigand cu 6-3.

A fost a treia victorie in meciurile directe pentru Muguruza, care are 3-1 acum la acest capitol, iberica luandu-si revansa dupa acea victorie dramatica a Irinei de la Madrid, in primavara acestui an, la turneului Masters Series 1000.

In turul II, Muguruza va da piept cu Yulia Putintseva din Kazahstan.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 6-3 in decisiv pentru Garbine Muguruza!

16.46: 5-3 cu break in fata Muguruza, iberica va servi pentru meci!

16.44: Revenire foarte buna pentru Muguruza, care a bifat 2 puncte la rand.

16.34: 3-2 pentru Irina Begu, care a facut un break ce poate fi decisiv in economia partidei!

16.24: Si acest set 3 incepe echilibrat, este 1-1.

Set 2 castigat cu acelasi scor, dar de catre Garbine Muguruza. 6-2 si vom avea decisiv.

16.13: Este 5-2 pentru iberica, care pare ca a acontat acest set 2.

16.11: Un nou break, facut acum de Muguruza, este 4-2.

16.03: Rebreak rapid facut de Irina, 3-2 pentru iberica dar va servi sportiva din Romania chiar acum pentru a egala.

15.59: 3-1 pentru Muguruza, care face abia acum primul break din meci, la peste o ora de la startul partidei.

15.54: 1-1, inceput echilibrat de set secund.

6-2 pentru Irina Begu, prim set castigat asadar de romanca, dupa 42 de minute foarte solide.

15.38: 5-2 pentru Irina Begu, care va servi pentru set.

15.27: 4-1 pentru Irina Begu, care a facut acum un dublu break, foarte bun inceputul romancei.

15.19: 3-1 pentru Irina, romanca isi concretizeaza breakul facut si se distanteaza pe tabela.

15.16: Primul break al zilei il face Irina Begu, este 2-1 pentru romanca.

15.08: 1-1 dupa un ultim game foarte lung pe serviciul Irinei, care a salvat multiple mingi de break.

14.55: Incepe partida, cu Muguruza la serviciu!

14.49: Partida va incepe in jurul orei 14.55.

Cele doua s-au intalnit de 3 ori pana acum, sportiva din Spania conducand cu 2-1.

Singura victorie a Irinei a venit in ultimul meci, o partida electrizanta, in turul II de la Madrid in 2016, cand Begu castiga cu 5-7, 7-6 (4), 6-3.

Irina este pe 26 WTA, in timp ce Garbine Muguruza ocupa pozitia a treia in clasamentul mondial feminin.

Partida va fi televizata pe DolceSport.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Irina Begu Garbine Muguruza live text, #Begu versus Muguruza prim tur Beijing, #Begu Muguruza LIVE Ziare com , #stiri Irina Begu